Grad ponovo na prodaju: Beograd na vodi se širi, građane niko ništa ne pita
Beograd na vodi se širi, tu više nema dileme. Sada se u taj poduhvat mogu uputiti i zainteresovani građani. Tako je bilo juče u Palati Srbija. Mnoga pitanja su ostala otvorena, pa se prezentacija uz diskusiju nastavlja i danas.
"Pet generacija Beograđana vi izmeštate i rušite da biste jednom privatnom investitoru omogućili da našim parama zida luksuzne stanove", kazala je upravnica stambene zajednice Saša Stanković.
Projekat Beograd na vodi ponovo stavlja glavni grad u status Beograda na prodaju.
"Moja porodica, generacije koje tu žive, mi odatle otići nećemo, vi možete da crtate šta 'oćete", kazao je stanar Kraljice Natalije Ivan Šćekić.
Novim projektnim planom širenja Beograda na vodi crta se moderan izgled za Sajam, Adu kod bivšeg skladišta NIS-a, levu obalu Save i prostor ispod Terazija.
"Trudiću se da budem suptilan, ali ovakve granice plana nisam viđao u životu, i da ne budem posprdan u nekim segmentima mi deluje da je ginekolog njih radio, a ne neki ozbiljan urbanista", smatra arhitekta Bojan Kovačević.
Nedostaje, pored ostalog, i procena rizika koja bi objasnila da li bi nadograđeni Beograd na vodi mogao da sklizne u vodu.
"Odoše cele Terazije nizbrdo! Kad vi krenete da radite, klizište je mnogo šire područje od terazijske padine", dodaje Stanković.
Široka je očigledno i želja vlasti da se od javnog i privatnog vlasništva napravi novi posao i time pokloni delove pet centralnih gradskih opština.
"Za prostor koji je proširen sa 100 na 300 hektara teško da bilo kom laiku možete da objasnite zašto se to zovu izmene i dopune", naveo je arhitekta Kovačević.
Pita se on i kako to da urbanisti iz Zavoda nisu sami uradili plan, nego su im Gradski i Republički zavod dali smernice i odrednice.
"Oni u toplotno grotlo Beograda će da nazidaju od 100 metara visine, i da nas zazidaju da pocrkamo u toploti. To je ono što vi radite, to je vaša odgovornost. Agencija za prostorno planiranje i Urbanistički zavod Beograda su okupirane i zauzete institucije, počelo je oslobađanje Srbije, pa ćemo osloboditi i vas", kazala je građanka Milica.
Jer to vreme još nije došlo, sve ide po starom, dobro oprobanom planu - vi se žalite, mi vas razumemo.
"Razumemo vas, potpuno vas razumemo", kazao je Đorđe Milić iz Agencije za prostorno planiranje i razvoj, a Kovačević dobacuje - u pitanju je nameštaljka, ali vi ne razumete.
"Urbanistički zavod Beograd - Vaše pravo pre svega da date primedbu i u svakom slučaju biće odgovoreno i uzeće u obzir i komisija, nama je jasno da je u pitanju raseljavanje", navela je Maja Joković Potkonjak ispred Urbanističkog zavoda Beograda.
"Možemo da se lažemo da vi ne znate i da ja ne znam, ali i vi ste svesni samo sad ćemo da se lažemo da vi ne znate i da je ne znam, a da vi ne znate da ja znam", kazao je tokom rasprave istoričar umetnosti i konzervator Dejan Radovanović.
Uz mnogo pitanja, izmena prostornih planova, nejasne dokumentacije, i zamršenih ili nepostojećih odgovora, iz Zavoda su podsticali na još.
"Nismo spominjali u pitanjima NIS, kao ni ovu novobeogradsku stranu, koja se trenutno nalazi u šljunkarama. Nisam čula da li tu imamo problem", naveli su iz Zavoda.
Problema koliko i novih zamišljenih projekata, a vremena malo.
Da ne bi ponovo bilo poteškoća u prekidanju primedbi idući put, razmatra se mogućnost da se javna sednica komisije održi 30. juna u elektronskoj formi, sumnja se da bi time svako ko ima da kaže nešto protiv mogao da bude lako stavljen na - "mute".
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare