Gradonačelnikova kuća samo jedan primer, Beograd pun sumnjivih kvadrata

author
Nenad Nešić
11. jan. 2023. 19:31

Gradonačelnikova kuća na Bežanijskoj kosi samo je jedan od nebrojenih primera kako se poslednjih godina nelegalna gradnja u Beogradu ozakonjuje suprotno zakonu. Novinari BIRN-a istraživali su uglavnom centralne gradske opštine i otkrili gotovo pola miliona, najblaže rečeno, sumnjivih kvadrata.

Pazi, snima se - poručila država 2015. "pa šta" - i danas odgovaraju graditelji. Iz aviona se vidi da se u Beogradu godinama cigla na ciglu divlje slagala, a onda suprotno zakonu legalizovala. Za šest meseci novinari BIRN-a popisali su više od 300 takvih zgrada, a ta cifra, objašnjavaju, daleko je od konačne.

"Stalno su izlazile nove i nove zgrade i nikada tekst ne bi bio napisan da u jednom trenutku nismo presekli i rekli, ok, sad stajemo i pišemo tekst, ne gledamo nove zgrade. Našli smo, to je negde blizu pola miliona kvadrata koji su delimično ili u potpunosti nelegalno izgrađeni nakon satelitskog snimka iz 2015, prema tome nisu mogli da budu ozakonjeni, ali su ozakonjeni", priča novinar BIRN-a Radmilo Marković.
I tako su se centralne gradske opštine istačkale zgradama koje su nelegalno legalizovane, a podsećamo na samo neke od mnogobrojnih poruka nadležnih kada je donet Zakon o ozakonjenju.

"Mi ćemo uraditi satelitske snimke cele Srbije na dan kada se zakon bude usvojio. Kada dođe inspektor i pogleda, uporediće, onog trenutka kada smo napravili snimak, sa onim što ste vi posle toga radili. Sve što ste radili posle snimka – biće srušeno, to da vam bude jasno svima", rekla je tadašnja ministarka Zorana Mihajlović 9. oktobar 2015.

"U postupku smo utvrđivanja i upoređivanja inspekcijskih zapisnika sa satelitskim snimkom i svi oni koji ne budu bili vidljivi na satelitskom snimku biće sankcionisani u skladu sa zakonom o ozakonjenju i kao takvi srušeni", rekao je Nemanja Stajić, bivši sekretar Sekretarijata za poslove ozakonjenja objekata grada Beograda 28. jula 2016.

BIRN je svoje istraživanje potkrepio satelitskim snimcima na kojima se jasno mogu videti graditeljske promene, recimo u Surčinskoj, Ulici Stojana Matića, Vojvođanskoj ili Zografskoj ulici. Kako se ozakonilo nelegalno sagrađeno pitali su pre svih nadležne gradske sekretarijate.

"Grad Beograd je crna rupa što se toga tiče u smislu da zahtevi ulaze, a ništa ne izlazi. Mi bukvalno ništa nismo dobili kao odgovor. Ne znamo koliko kvadrata, gde su i kada to ozakonili, sve bi to trebalo da bude na sajtu Grada, a nema toga", dodaje Marković.

Zaključak: umesto da reši problem divlje gradnje, novi zakon samo je dunuo u leđa još većim zloupotrebama. Grubom računicom, današnja vrednost tako legalizovanih objekata iz baze BIRN-a iznosi više od milijardu evra. Samo se pitamo da li će se novi ministar, a nekadašnji zamenik gradonačelnika, pozabaviti ovom temom?

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama