Gubici roda zbog suša u Srbiji

author
FoNet
25. okt. 2024. 13:07
Male,Hands,Harvesting,Fresh,Potatoes,From,Soil
Shutterstock/Krasimira Dicheva | Shutterstock/Krasimira Dicheva

Poljoprivrednici se, usled promene klime u našim krajevima, suočavaju sa sušama koje dovode do velikih gubitaka - od 10 do 50 odsto roda, ocenio je danas Odbor za poljoprivredu stranke Srbija centra (SRCE) i ukazao da su posledice takvog stanja male zarade od izvoza povrća.

Dok je na uvoz povrća potrošeno 185,8 miliona evra, povrtari su i ove godine "obrali" velike gubitke gde su za prvih šest meseci od izvoza povrća zaradili samo 56,3 miliona evra, navodi se u saopštenju.

Kao jedno od rešenja za trenutnu situaciju, predloženo je navodnjavanje, uz podsećanje da se od ukupno 3,4 miliona hektara, koliko je poljoprivrednih površina u Srbiji, tokom prošle godine navodnjavalo tek 1,5 odsto, odnosno 52.236 hektara na kojima se najviše gaji povrće.

“Bašte pod krovom su bolje rešenje jer u njima može, u zavisnosti od opremljenosti objekta, da se kontrolišu vlažnost i temperatura”, istaknuto je u saopštenju, uz ocenu da je takva proizvodnja veoma skupa i da se isplati samo za rano prolećnu i zimsku proizvodnju.

Treća opcija je stvaranje sorti otpornih na sušu - ranostasnijih, prinosnijih i izmena rokova setve, jer se prethodnih godina pokazalo da u proleće i jesen vlažnost i zemljišta i vazduha nije toliko smanjena da ugrožava povrtarsku proizvodnju.

“Ministarstvo poljoprivrede ignorisanjem problema i nedelovanjem, svesno uništava rad instituta, struka se ne pita ništa, a istovremeno se uzimaju krediti za zalivne sisteme koji se ne vide", ocenio je resorni odbor stranke SRCE.

Kanali su zapušteni, odvodi, nepristupačnost električne mreže za pumpe, cene repromaterijala za povrtarsku proizvodnju su previsoke, otkup je neorganizovan, zaštita bilja nekotrolisana, zbog čega nam vraćaju robu sa granica EU i niz drugih problema.

Sa druge strane, trgovcima je omogućen nekontrolisan uvoz svega, bez jasne kontrole kvaliteta, a Srbija od izvoznika hrane postala uvoznik "što je za prvih šest meseci ove godine koštalo 600 miliona eura, plus gubitak u proizvodnji od preko 640 miliona eura", zaključuje se u saopštenju.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama