Od 1. decembra 90 odsto privatnih vrtića postaje besplatno, ali koliko njih će raditi, a koliko će obustaviti rad? Odluka Privremenog organa Grada Beograda da promeni dosadašnji način subvencionisanja boravka dece u privatnim vrtićima, neke od vlasnika tih vrtića debelo je naljutila. Tvrde da je odlukom da im ubuduće novac uplaćuje Grad, a ne roditelji, ugrožen njihov biznis i način poslovanja.
Šta da radite ako vam je dete jedno od 23.000 onih koja idu u privatni vrtić? Da li da se radujete što više ni dinar nećete plaćati, pa ni za dane kad vam je dete bolesno? Ili da se duboko zabrinete, jer ide u jedan od 170 vrtića koji najavljuju obustavu rada. A zašto? Zato što će odsad Grad, a ne više roditelji, novac uplaćivati direktno privatnim predškolskim ustanovama. Šta s tom odlukom nije u redu?
„Nepoverenje, apsolutno. Nemamo nikakave garancije da će se ispoštovati rokovi, poučeni time koliko su isplate roditeljima kasnile, imali smo situaciju da su kasnili po mesec i po dana da isplate naknadu roditeljima“, kaže predsednica Saveza udruženja privatnih predškolskih ustanova Beograda Milka Mihailović.
A svaki od privatnih vrtića, objašnjava naša sagovornica, posluje iz obrtnih sredstava. Roditelji plate njima mesec unapred da bi od tog novca oni mogli da plate zakup, struju, hranu za decu, plate za zaposlene.
„Obaveza grada je da svakog meseca između prvog i petog isplaćuje tu cenu. Nema ovih budalaština i gluposti koje sam slušao poslednja dva dana da ćemo im isplatiti u roku od 45 do 90 dana, nekada se pitam dokle ide ljudsko zlo. I ne znam gde su to izmislili“, rekao je predsednik Privremenog organa Aleksandar Šapić.
„Zapravo je to informacija koju smo dobili u gradu, ja ne volim da koristim takav rečnik, on nama nije primeren“, odgovara Mihailović.
N1: Ali ih vi niste izmislili već neko drugi?
„Čuli smo ih i samo možemo da potvrdimo i prenesemo“, dodala je.
Šapić: A oni su čuli. Ne znaju gde su čuli, ali su čuli. I na ovoj tabli svašta piše, pa nismo svi poskakali na nju.
„Rok od 45 dana pomenula nam je gradska sekretarka za vaspitanje i dečiju zaštitu na jedinom održanom sastanku 3. novembra“, kaže Mihailović.
Na tom sastanku, bilo je uzmi ili ostavi. Danas je ipak vrtićima ponuđen izbor.
„Takođe smo dali i opciju koja je bila i ranije, a to je da vrtić ne želi da dobija ta sredstva od grada. Iz kog razloga? Valjda su gadljivi na novac pa im je valjda lakše da ga ne primaju. Ali valjda znate idu izbori pa sada idemo „all in“ do 17. decembra. Laži koliko možeš, pa šta nam Bog da“, rekao je Šapić.
„Meni je to mnogo ružno, naše udruženje je apsolutno apolitično. Mi smo samo na granicama odbrane svog posla i autonomije“, rekla je Milka Mihailović.
„A zapamtite moje reči, i oni koji ne budu to prihvatili do 17. decembra jer imaju svoju političku agendu i da bi ostavili utisak kako se ovde sve raspada, svi će listom posle 17. decembra doći da potpišu ugovor“, poručuje Šapić.
„Za nas je 17. decembar kao za građane našeg grada i države bitan, ali nije bitan u meri našeg poslovanja“, odgovara predsednica Saveza udruženja privatnih predškolskih ustanova Beograda.
Njihovo poslovanje, kažu, ugrožava odluka doneta danas. A ona je za Šapića konačna. Ostane li tako – roditelji 23.000 dece biće u velikom problemu, jer bi vrtići mogli da obustave rad.
„Oni mogu ga štrajkuju, mogu da rade šta hoće, ovo je slobodna zemlja“, kaže Šapić.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare