I apoteke u Kragujevcu pod znakom pitanja: Lekova sve manje, zaposleni strepe za radna mesta

Vesti 26. okt 202408:00 7 komentara

Problem sa kojim se već suočavaju njihove kolege u Beogradu i Kraljevu, počinje da muči i zaposlene u Apotekarskoj ustanovi Kragujevac. Strepe za svoj posao otkako je, u februaru prošle godine, Grad doneo odluku o koncesiji, odnosno ulasku u javno-privatno partnerstvo. Dok čekaju da njihov status bude rešen, na policama primetno manje lekova, a ne zna se ni da li će biti plata.

Zaposleni u državnim apotekama u Kragujevcu na posao dolaze kao i do sada. Ali zapravo ništa nije kao što je nekada bilo. Dok čekaju ishod koncesije, koja još nije ni započela, neizvesnost je sve veća, a lekova na rafovima sve manje.

„Od februara meseca krenuli su dogovori o potpisivanju, odnosno ulazak u javno-privatno partnerstvo, međutim do današnjeg dana mi nemamo nikakvu informaciju da je Grad pokrenuo uopšte javni poziv za raspisivanje tendera za javno-privatno partnerstvo, tako da smo mi u neizvesnosti šta će biti u narednom periodu“, kaže Slaviša Đorđević, predsednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu.

Zbog nedostatka novca i duga prema dobavljačima, u prethodnom periodu police sa lekovima su bile poluprazne. U ovom trenutku situacija je malo bolja.

Povezane vesti

„Jer je pre nekoliko dana bila uplata od strane Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje i sklopljeni su neki dogovori sa dobavljačima, tako da smo uspeli neku izvesnu količinu lekova da dobijemo i malo se situacija, u odnosu na pre desetak dana, popravila. Trenutno imamo neku izvesnu količinu koja nije ni približno dovoljna za obavljanje naše delatnosti i zadovoljenje potreba osiguranika“, objasnio je Đorđević.

Zaposleni na pitanja građana mogu samo da sležu ramenima.

I da kažu: „nije do nas“. A građani žele da znaju šta se dešava sa lekovima i državnim apotekama.

Ovo su nam rekli:

“Imam više poverenja u ovu državnu apoteku nego u privatnu.”

“Imala sam priliku da vidim juče kada sam isla po lek za dete, poluprazni su rafovi. Nema lekova.”

”To sam video. Nije u redu, prema mom mišljenju.“

Da se pitaju građani, ali i zaposleni, najbolje bi bilo da apoteke ostanu pod okriljem države i grada. Ipak, odluka je doneta, a u išekivanju da dođe novi vlasnik, postavlja se pitanje da li će u narednom periodu uopšte primati plate.

“Mi sada treba da primimo zaradu za septembar, koju teško da možemo da isplatimo bez pomoći lokalne samouprave, odnosno osnivača. Mi svakodnevno pozivamo i u kontaktu smo sa skupštinom grada. Videćemo, ali nemamo nikake informacije da li će se desiti neki transfer novca, da li možemo da dobijemo za plate. Očekujemo ovih dana da dobijemo konačne odgovore“, kaže Đorđević.

Od gradske uprave odgovor na pitanje šta se dešava sa koncesionom komisijom, nismo dobili ni mi. To pitanje pokrenuli su i odbornici opozicije u Skupštini grada.

“Mi ćemo da tražimo i sednicu po hitnom postupku koja će se ticati samo Apoteka Kragujevac. Ali ono što je mnogo bitnije je da se desi rebalans budžeta što pre i da se opredele određena sredstva kako bi zaposleni u apoteci mogli da primaju svoje plate do nove godine, dok se nađe sistemsko rešenje“, naveo je Obrad Turković, odbornik SSP u Skupštini grada.

Privatizacija Apotekarske ustanove Kragujevac je izvesna. Cilj je samo da ta koncesija bude urađena po zakonu i što pre, kako bi zaposleni mogli da rade bez stresa i neizvesnosti, koji su prisutni poslednjih godinu dana.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare