„I da je samo glina, 90 miliona tona otpada predstavlja opasnost“: Aktivista PAKT-a o studiji Rio Tinta

Vesti 18. sep 202416:58 9 komentara

"Nastavlja se pravno nasilje koje država Srbija sprovodi nad nama, odnosno nad meštanima Nedeljica", kaže za N1 Miroslav Mijatović iz Podrinjskog antikorupcijskog tima (PAKT).

Osim u Beogradu studije o uticaju na životnu sredinu projekta podzemne eksploatacija ležišta litijuma i bora “Jadar” mogu da se pogledaju i u Skupštine Grada Loznice i Skupštini opštine Krupanj.

Mijatović komentariše da je to samo „nastavak pravnog nasilja“.

„Podsetiću da je Ustavni sud rekao da on ne vraća plan postojeće namene u život, iako ga je država odmah vratila i na osnovu njega se sad određuje obim i sadržaj procene uticaja na životnu sredinu. Ovaj plan ima 586 strana, a mi imamo rok od 15 dana da ga pročitamo. Voleo bih da vidim osobu koja za 15 dana može da ga pročita i analizira. Radi se o jednom pravnom nasilju koje se sprovodi u toku ovog projekta“, naglasio je Mijatović.

POVEZANE VESTI:

Na pitanje na osnovu kog dokumenta je Rio Tinto dostavio predlog uticaja na životnu sredinu, s obzirom, da što se tiče Loznice, prostorni plan je stavljen van snage, Mijatović kaže da to više nema veze.

„Nov zakon o prostornom planiranju čak i ne predviđa da manji akt mora biti usklađen sa višim, što je bio slučaj u prethodnom zakonu, na osnovu čega smo mi pisali primedbu Ustavnom sudu. Videli smo dokument o studiji izvodljivosti. Međutim, dve stvari su bitne, i na te dve stvari Rio Tinto neće imati odgovor“, rekao je Mijatović.

Pojašnjava da se prva odnosi na 90 miliona tona jalovine.

„Koju je Rio Tinto naveo, pa da je u pitanju i sama glina, 90 miliona tona bi predstavljalo opasnost kod bilo kakve havarije“, kazao je.

Takođe, dodaje, ni Aleksandar Vučić ni Ana Brnabić nisu objasnili kako su 2020. godine znali da će Rio Tinto da radi.

„Jer je Predrag Drobnjak tada dao punomoćje Rio Tintu da projektuje obilaznicu, odnosno spajanje brzog puta Valjevo-Šabac i Valjevo-Loznica“, rekao je Mijatović.

Prema njegovim rečima, kada Vučić kaže da „ništa nije gotovo“ i da će se o svemu razgovarati, on sprovodi svoju demagogiju.

„Vučić i dalje sprovodi svoju demagogiju, kada je rekao da će pričati s građanima, došao je ovde, a onda otišao 60km uzvodno uz Drinu da u Ljuboviji priča o projektu Jadar, a ne sa onima s kojima treba da priča. Čitava Vučićeva priča se svodi na demagogiju i pravno nasilje. On je nama poslao poruku otišavši u Ljuboviju da će pokušati i nasilno da sprovede projekat Jadar. A ja mislim da mu to neće poći za rukom“, naglasio je sagovornik N1.

Mijatović kaže i da je čudno i da on nikada nije čuo da se za jedna projekat određuje obim i sadržaj studije a da zemljište nije u vlasništvu te kompanije.

„A pošto nije u njenom vlasništvu, država će morati da sprovede eksproprijaciju, a ja bih voleo da vidim kako država sprovodi eksproprijaciju za privatne subjekte. U redu je kad sprovodi za linijske infrastrukturne projekte od javnog značaja, ali nam nisu objasnili šta je to od javnog značaja kada je u pitanju Rio Tinto“, izjavio je Mijatović.

„Vučić ponovo među narodom“

O tome da li će se predsednik Srbije ponovo vratiti u loznički kraj, Mijatović kaže da ne zna.

„Ne bih mogao da procenjujem, ne znam šta mu je u glavi. On je prvo najavljivao da će biti 10 dana u Loznici, mi smo ga čekali da nam odgovori kako je Drobnjak dao punomoćje Rio Tintu i dao im javna ovlašćenja još 2020. godine. Šta je bio motiv Rio Tinta da preuzme trošak na sebe. Oni su, dakle, znali da će graditi rudnik“, ocenio je Mijatović.

Po njemu je i žalosno što se meštani iz doline Jadra ne mogu pouzdati u institucije Srbije.

„Nama je najviša instanca, Ustavni sud, poručio da ne možemo da se pouzdamo u njih, nama pravda nije dostupna. Postoje krivične prijave u tužilaštvu ovde, da je Rio Tinto sklapao ugovore s meštanima, priznao krivicu i plaćao odštetu za zagađenje, odnosno umanjenje prinosa kojem je doprineo svojim istraživanjima. Prijava o tome stoji već četiri godine u nekoj fioci. Tako da mi nemamo ni pristup pravdi ni poverenje u naš pravni sistem“, rekao je Mijatović.

Takvo ponašanje institucija ih, kaže, izvodi na ulicu.

„Sve nas izvodi na ulicu. Pravi dijalog je trebalo da postoji pre više od pet godina, jer je Rio Tinto ovde 20 godina i mislili su da će lako sprovesti projekat ako se o tome ne priča u javnosti. Kada smo mi počeli da pričamo o tome, videlo se da ništa nije bilo kako treba. Te je jedino rešenje, to se i pokazalo – ulica“, zaključio je Mijatović.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare