Inženjer: Nebriga države za slučaj napuštenog rudnika na Bobiji, i posle 20 godina neobezbeđeno jalovište

Vesti 05. avg 202411:05 4 komentara
Miroslav Jeremić

Javnom objavom "Vratimo Bobiji ono što joj dugujemo" nedavno se oglasio Dragić Tomić, šumarski inženjer iz Valjeva i predsednik gljivarskog društva u ovom gradu. On se u tekstu kritički osvrnuo na nebrigu države u slučaju napuštenog rudnika na planini Bobija.

„Bobija je zasigurno dragulj valjevskih planina, kako je zovu i „krov Azbukovice“, a tu su i kanjoni reka Tribuće, Trešnjice, Ljuboviđe, i sve to nadleću i nadgledaju beloglavi supovi. Područje neprocenljive biološke vrednosti, koje je prostornim planom predviđeno za zaštitu (ali još nije, zašto) remeti degradirana površina napuštenog rudnika koji su nazivali „Oštra stena“ i koji se ne koristi preko 20 godina“, navodi Tomić u pomenutom tekstu.

On kaže da nije samo u pitanju degradirana površina, već i neobezbeđeno jalovište-deponija koje posle svake kiše „obogaćuje“ reku Ljuboviđu crvenom bojom, što sigurno ne deluje lekovito za biljni i životinjski svet, a ni za zalivanje bašti i poljoprivrednih kultura ili je ovo dobar dodatak za proizvodnju organske hrane.

„Nekada se Ljubovija snadbevala vodom za piće sa ove reke, ali je odustala pa sada koristi vodu sa reke Trešnjice“, kaže Tomić.

On podseća da je država članom 146 Zakona o rudarstvu definisala da će rekultivaciju u takvim slučajevima ona i izvršiti i platiti iz budžeta, odnosno, da mi platimo dug prethodnih generacija i konstatuje da su troškovi rekultivacije i saniranja deponije zasigurno veći od prihoda od rente koju je država naplatila.

Miroslav Jeremić
Miroslav Jeremić
Miroslav Jeremić
Miroslav Jeremić
Miroslav Jeremić

„Svuda u Srbiji postoje napušteni rudnici, pa bi bilo dobro da za sve zatražimo od države da izvrši rekultivaciju ili natera nosioce eksploatacije da u skladu sa članom 153 oni izvrše rekultivaciju. Pokrenimo akcije da svuda iz svake oblasti nateramo nadležne da rade ono što su i propisali, jer smo ih zbog toga i izabrali… i, do nas je … jer, oni bi trebalo da budu servis naroda i da sve rade u našem interesu“, smatra Tomić.

Dodaje da bi „takođe trebalo skrenuti pažnju državi da za područje Bobije ne izdaje dozvole ni za istraživanja ni za eksploataciju mineralnih sirovina, imajući u vidu član 6 Zakona o rudarstvu“.

„Kažu da je država izdala dozvole za istraživanja, nekima, baš za ovaj lokalitet“, ukazuje.

Inženjer Tomić na kraju navodi da je opština Ljubovija Bobiju uključila u turističke potencijale, što takođe ima veze sa članom 6 Zakona o rudarstvu, jer predstavlja turističko rekreativnu celinu, te da se ne izdaju dozvole.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare