Istraživač Centra savremene politike Aleksandar Ivković kazao je da stiče utisak da postoji izvestan pritisak na Srbiju oko evrointegracija i da se može protumatičiti da će teme sastanka u Briselu biti i studentski protesti. Nedovoljno jasan stav Evropske unije o situaciji Srbije kaže da se može naći u tome što ne postoji iskristalisana druga strana tj. vođstvo.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsednik Evropskog saveta Antonio Košta razgovaraće danas u Briselu sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Fon der Lajen i Košta razgovaraće sa Vučićem tokom radne večere.
„European Western Balkans (EWB) je dobio potvrdu da će teme sastanka biti aktuelna situacija u Srbiji, što se može protumačiti kao studentski protesti i proces evropskih integracija Srbije. To ne znači da su teme prijatne za Vučića i da će otići u opuštenoj atmosferi da razgovara. On će, naravno, predstaviti svoju stranu priče. Ali, ja stičem utisak da postoji izvestan pritisak iz Brisela na Srbiju vezano za njen proces evrointegracija i zabrinutost što proces stoji. Srbija nije otvorila Klaster 3. Nemamo indicija kada bi to moglo da se desi. EU je stalo, makar formalno, da se nastavi proces evrointegracija jer je cilj da se oživi celom regionu zbog geopolitičkih razloga. Žele da privežu region za sebe“, kazao je sagovornik N1.
Kako navodi, Vučić vidi da EU očekuje da se Srbija posveti evrointegracijama i da se u Briselu javlja nezadovoljstvo jer one stoje u mestu. Objasnio je i zašto smatra da EU nema rasnije reakcije o dešavanjima u Srbiji.
„Vide Vučića kao čoveka koji drži svu političku moć u zemlji i neće da budu nediplomatski prema njemu, jer očekuju njegovu saradnju oko stabilnosti u regionu, geopolitičkih pitanja… Ne mogu, to je moj utisak, da se stave na drugu stranu jer ne postoji iskristralisana druga strana. Postoje protesti, opoziija, ali ne postoji vođstvo svega toga. To je njihov način razmišljanja. To ne znači da su srećni zbog onoga što se dešava. Ali, tačno je to da to urušava imidž EU u Srbiji. EU je previše oprezna i mlaka u pristupu prema Vučiću. Očigledno je da takav način komunikacije više odmaže nego pomaže“, objasnio je Ivković.
Tridesetak poslanika Evropskog parlamenta pozvalo je prošle nedelje predsednicu Komisije da preispita svoj najavljeni sastanak sa Vučićem i umesto toga pošalje jasnu poruku da je Srbiji potrebna prelazna vlada.
„Oni su jasno stali na stranu demonstranata i rekli da bi u ovoj situaciji sastanak sa Vučićem poslao pogrešnu poruku. Videćemo kakva će biti komununikacija EU posle današnjeg sastanka. EU nije homogena. Postoje različite institucije sa različitim stavovima. Parlament je dugo godina dosta kritičniji prema Srbiji od Komisije. EK više razmišlja na nivou interesa, a ne na nivou vrednosti. Pretpostavljam da će se potegnuti pitanje kako Srbija planira da izađe iz trenutne krize. Verovatno će pitanje prelazne vlade biti postavljeno predsedniku Vučiću“, istakao je on.
Za otvaranje Klastera 3, kako je naveo, važan je izbor Saveta Regulatornog tela za elektronske medije i primena preporuka ODIHR za izborne uslove.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare