Čistu pijaću vodu stanovnici Grocke, Mladenovca i okolnih naselja čekaju decenijama. Rešenje za to leži u magistralnom vodovodu Makiš, na koji isto čekaju, jer radovi nikako da se završe. Rokove koje je uoči izbora obećao gradonačelnik Aleksandar Šapić su probijeni. Građani zato pitaju: do kada ćemo da trpimo restikcije i žutu vodu iz slavina?
Kuburi sa vodom, ali ne i sa ukrasnim balonima. Tu su zbog Gročanskih svečanosti. I to manje upada u oči, jer pažnju privlače građani koji tegle petolitarske balone vode. Neki se snalaze drugačije.
„Tu je lonac, šporet električni ako nema ovaj, lonče i kada“, kaže jedan od građana.
U samom centru, voda ne manjka. Ima je u fontani. Teče i iz gradskih slavina.
N1: Je l nestaje ovde voda?
„Dešava se da, sad dok su ove svečanosti malo su pustili vode više“, kaže jedan od građana.
A kada reše da je puste, voda je sve, samo ne voda.
„Ne verujem u ispravnost vode iskreno“.
N1: Zbog čega?
„Pa prosto koliko puta bude žuta“.
„Pijem još sa česme dok ne dobijem stomačne probleme“.
N1: Je l nestaje voda?
„Nestaje često, ali mi imamo hidrofor“.
N1: Kako se snalazite, je l kupujete flaširanu vodu?
„Da, uvek“.
„Ja ovu iskren da budem ne pijem“.
N1: Zbog čega?
„Čuo sam da je neispravna“, kažu građani.
„Analize su takve da ta voda bukvalno ne može da se koristi ni za životinje, tako su nam rekli iz Zavoda za javno zdravlje Beograd“, kaže novinar portala Žig info Željko Matorčević.
U novembru prošle godine, tik pred izbore, Aleksandar Šapić je u Grockoj u naselju Pudarci obećao da će jedan deo radova u okviru magistralnog vodovoda biti završen i to pre roka.
„Imamo obećanje da će do marta – aprila 2024. ovaj deo ovde biti gotov“, rekao je Šapić tada.
„Ovde su se radovi izvodili onog trenutka dok su trajali izbori“, kaže Matorčević.
„Ja ću ako budem bio u prilici od januara sledeće godine gledati da ovo još 2-3 puta obiđem, zato što kada ne obilazite onda to, znate kako to ide“, rekao je tada Šapić.
„Ali hajde da se ne držimo ni Šapićeve izjave, nego da gledamo šta piše na tabli, rok je probijen, do juna, eventualno jula bi trebalo da su ovde završeni radovi, ali kao što vidite ovde stvarno danima, mesecima, ništa se ne dešava, ovo stoji od novembra od kada je Šapić ovo obišao ovako“, kaže Matorčević.
„21. vek nije došao u Mladenovac, čekamo ga“
I nije gradonačelnik obišao, izgleda, sve radove. Izgradnja vodovoda tapka u mestu i na drugim ključnim tačkama.
U okviru vodovoda Makiš – Mladenovac gradi se tunel Mali Popović dužine 836 metara. Međutim, čini se da smo od tunela daleko, jer na ovoj deonici stoje mašine, ali i radovi.
Tunel je označen kao najvažniji objekat u izgradnji. Vodovodni projekat se sastoji od sedam faza. Deo posla za sada je urađen na području oko Grocke, Voždovca i Zvezdare, ali izgleda nedovoljno. Sopot, Barajevo, Mladenovac, kraj radova još čekaju. I pitanje je do kada će.
„Niko građane ne obaveštava, ljudi kupuju vodu koliko ja znam, većina Mladenovčana kupuje vodu ko nema sistem za prečišćavanje i to su znatna sredstva koja se izdvajaju, a pored toga mi javno-komunalnom preduzeću plaćamo kao da pijemo vodu sa česme plaćamo kao pitku vodu, a ne kao tehničku vodu“, kaže stanovnik Mladenovca Dušan Crnogorac.
A ta voda što plaćaju, neretko izgleda, kažu – braon.
„Nama izlazi kad nestane vode blato iz slavine, izlazi tamno-braon voda, svetlo-braon voda, voda koja je puna gvožđa“, kaže Crnogorac.
Dokle se stiglo sa radovima, zašto se rokovi probijaju i gde je tačno zapelo – pitali smo Direkciju za građevisnko zemljište, ali su nas uputili na Sekretarijat za informisanje, gde nisu odgovorili na pitanja N1. Pisali smo i kabinetu gradonačelnika, ali smo prošli isto.
„Problem je što je neko uzeo pare, a ne završavaju se poslovi“, kaže Matorčević.
„Sada već svi problemi isplivavaju na površinu i ovo je samo gore stanje nego što je jeste – 21. vek nije došao u Mladenovac, čekamo ga“, kaže Crnogorac.
Čekaju ga i ostale beogradske opštine – koje se nadaju magistralnom vodovodu Makiš – Mladenovac koji bi im pomogao da umesto tehničke dobiju čistu vodu.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare