
Nakon parlamentarnih i lokalnih izbora u Srbiji koji su održani 17. decembra opoziciona lista "Srbija protiv nasilja" pozvala je na proteste ispred RIK-a zbog izborne krađe i nepravilnosti. Potom su pozvali međunarodne institucije da sprovedu istragu izbora u Srbiji. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odbacio je zahtev opozicije za međunarodnu istragu navodeći da su izbori u Srbiji "stvar državnih institucija", i da "te Gonzalese i ostala čuda mačku o rep". A ko je taj Gonzales?
Parlamentarni i lokalni izbori u 65 opština i gradova, uključujući Beograd, održani su 17. decembra u Srbiji.
Njima su prethodili višemesečni protesti nakon majskih tragedija kada su se na ulicama širom Srbije okupljaji građani i građanke nezadovoljni odnosom institucija i sistema prema narastajućem nasilju. U međuvremenu, opozicioni predstavnici koji su bili na čelu protesta tražili su i vandredne parlamentarne izbore.

RIK je objavio rezultate izbora na osnovu svih obrađenih biračkih mesta, po kojima je lista „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“ osvojila 46,75 odsto glasova. Opoziciona lista „Srbija protiv nasilja“ osvojila je 23,66 odsto glasova, a lista „Ivica Dačić – premijer Srbije“ 6,55 odsto. Koalicija NADA osvojila je 5,02 odsto glasova, lista Branimira Nestorovića „Mi – glas iz naroda“ 4,69 odsto glasova, a koalicija „Nacionalno okupljanje“ stranke Zavetnici i pokreta Dveri 2,76 odsto glasova.
I pre nego što su objavljeni konačni rezultati, koalicija okupljena oko liste „Srbija protiv nasilja“ pozvala je na građane na ulice, zbog izborne krađe i izbornih nepravilnosti. Prva adresa bila Republička izborne komisije. Zahtev opozicije je poništavanje izbora na svim nivoima. Marinika Tepić i njene opozicione kolege stupili su u štrajk glađu. U međuvremenu, opozicija zahteva od međunarodne zajednice da reaguje na izbore u Srbiji. Protestima se priključuju studenti i Inicijativa ProGlasa.
„Nikada se nije dogodilo da posmatračka crta OEBS-a izađe sa dramatičnim zaključcima sa potvrdama o krađi izbora i brojnim neregularnostim“, istakla je Marinika Tepić tokom desetog dana štrajka glađu.
Tada je navela da njena odluka da štrajkuje glađu nije usmerena na domaće instutucije već na međunarodnu zajednicu od koje očekuje da uspostavi komisiju sa pomatračima i pravnim ekspertima da sve ono što je rečeno sumira u jadan zaključak, da se učini revizija izbora da bi izbori mogli da budu poništeni.
Pavle Dimitrijević iz organizacije Crta, koja je posmatrala izbore 17. decembra i uočila mnoge nepravilnosti, kaže da je, uprkos svim nalazima koje su izneli i oni i posmatrači ODIHR, „reakcija nadležnih izostala, ali pre svega je izostala reakcija državnih institucija na sve ono što su posmatrači Crte i građani uočili na izborni dan“. Dodaje da se internacionalizacija problema čini kao jedino rešenje da se postizborna kriza reši.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare