Dao odlučujući glas 1996. u Srbiji: Ko je Felipe Gonzales kog je Vučić „okačio mačku o rep“?

Izbori 2023 04. jan 202415:36 34 komentara
Goran Srdanov/Nova.rs, CRIS BOURONCLE/AFP

Nakon parlamentarnih i lokalnih izbora u Srbiji koji su održani 17. decembra opoziciona lista "Srbija protiv nasilja" pozvala je na proteste ispred RIK-a zbog izborne krađe i nepravilnosti. Potom su pozvali međunarodne institucije da sprovedu istragu izbora u Srbiji. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odbacio je zahtev opozicije za međunarodnu istragu navodeći da su izbori u Srbiji "stvar državnih institucija", i da "te Gonzalese i ostala čuda mačku o rep". A ko je taj Gonzales?

Parlamentarni i lokalni izbori u 65 opština i gradova, uključujući Beograd, održani su 17. decembra u Srbiji.

Njima su prethodili višemesečni protesti nakon majskih tragedija kada su se na ulicama širom Srbije okupljaji građani i građanke nezadovoljni odnosom institucija i sistema prema narastajućem nasilju. U međuvremenu, opozicioni predstavnici koji su bili na čelu protesta tražili su i vandredne parlamentarne izbore.

N1/Nikola Kojić

RIK je objavio rezultate izbora na osnovu svih obrađenih biračkih mesta, po kojima je lista „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“ osvojila 46,75 odsto glasova. Opoziciona lista „Srbija protiv nasilja“ osvojila je 23,66 odsto glasova, a lista „Ivica Dačić – premijer Srbije“ 6,55 odsto. Koalicija NADA osvojila je 5,02 odsto glasova, lista Branimira Nestorovića „Mi – glas iz naroda“ 4,69 odsto glasova, a koalicija „Nacionalno okupljanje“ stranke Zavetnici i pokreta Dveri 2,76 odsto glasova.

I pre nego što su objavljeni konačni rezultati, koalicija okupljena oko liste „Srbija protiv nasilja“ pozvala je na građane na ulice, zbog izborne krađe i izbornih nepravilnosti. Prva adresa bila Republička izborne komisije. Zahtev opozicije je poništavanje izbora na svim nivoima. Marinika Tepić i njene opozicione kolege stupili su u štrajk glađu. U međuvremenu, opozicija zahteva od međunarodne zajednice da reaguje na izbore u Srbiji. Protestima se priključuju studenti i Inicijativa ProGlasa.

„Nikada se nije dogodilo da posmatračka crta OEBS-a izađe sa dramatičnim zaključcima sa potvrdama o krađi izbora i brojnim neregularnostim“, istakla je Marinika Tepić tokom desetog dana štrajka glađu.

Tada je navela da njena odluka da štrajkuje glađu nije usmerena na domaće instutucije već na međunarodnu zajednicu od koje očekuje da uspostavi komisiju sa pomatračima i pravnim ekspertima da sve ono što je rečeno sumira u jadan zaključak, da se učini revizija izbora da bi izbori mogli da budu poništeni.

Pavle Dimitrijević iz organizacije Crta, koja je posmatrala izbore 17. decembra  i uočila mnoge nepravilnosti, kaže da je, uprkos svim nalazima koje su izneli i oni i posmatrači ODIHR, „reakcija nadležnih izostala, ali pre svega je izostala reakcija državnih institucija na sve ono što su posmatrači Crte i građani uočili na izborni dan“. Dodaje da se internacionalizacija problema čini kao jedino rešenje da se postizborna kriza reši.

„Gonzalese i ostala čuda…“

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odbacio je zahtev dela opozicije za međunarodnu istragu o navodnim izbornim nepravilnostima, navodeći da su izbori u Srbiji „stvar državnih institucija“.

Vučić je rekao da su protekli izbori u Srbiji protekli uz „nikad manje prigovora“ kao i da su predstavnici stranaka s liste „Srbija protiv nasilja“ potpisali „sve zapisnike“ na biračkim mestima.

TANJUG/ RADE PRELIĆ

„Strani posmatrači iz njihovih sestrinskih partija potpisali su zapisnike. Setili su se da imaju problem kad su videli da su izgubili u Beogradu i to ubedljivo. Mi smo u julu-avgustu gubili sa čak osam odsto u Beogradu ali smo uspeli da pobedimo. To su dramatične promene, a te Gonzalese i ostala čuda mačku o rep“, rekao je Vučić posle obilaska gradilišta tunela Iriški venac na Fruškogorskom koridoru kod Novog Sada.

Komentarišući ocene stranih medija da je Srbiji potrebna „nova opozicija“, Vučić je rekao da ga ne zanima ko spolja želi drugačiju vlast i opoziciju u Srbiji.

„Baš me briga šta će da kažu strani mediji i vlade, nek se oni bave sobom i svojim problemima a neki od njih imaju više problema nego mi. Kakva će vlast i opozicija biti u Srbiji, o tome se pitaju građani Srbije“, rekao je predsednik.

A ko je bio taj Gonzales?

Felipe Gonzales bio je dugogodišnji španski premijer. On 1996. godine, nije mogao da glasa na lokalnim izborima u Srbiji, ali je kako je pisao BBC na srpskom, njegov glas ipak bio presudan.

JOSE LUIS ROCA/AFP

Slobodan Milošević je zbog protesta 1996. godine nakon izbora i međunarodnih pritisaka pozvao Organizaciju za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) da sprovede istragu i utvrdi ko je pobednik izbora, nakon čega Felipe Gonzales dolazi u Srbiju.

Felipe Gonzales bio je specijalni izasalnik OEBS-a i španski premijer. On će nakon toga postati najprepoznatljiviji Španac u Srbiji.

DANIEL JANIN/AFP

Tada je, prema rečima jedne od liderki tadašnje opozicije Vesne Pešić za BBC na srpskom, OEBS prvo posetio Miloševića, nakon čega su lideri opozicije pokazali sve zapisnike sa glasanja i utvrdili su da je Milošević zaista izgubio izbore.

Nakon toga, Milošević priznaje izborni poraz.

PATRICIA DE MELO MOREIRA/AFP

Prema rezultatima na saveznom nivou, Miloševićev SPS osvojio je 45 odsto glasova, opoziciona koalicija Zajedno 24, a Srpska radikalna stranka skoro 19 odsto glasova.

Pobeda opozicije u Beograd, Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu i drugim gradovima, priznati su 11. februara 1997. godine, donošenjem posebnog zakona.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare