U Osnovnoj školi "Bratstvo" iz Novog Pazara pojedini učenici za odličan uspeh i primerno vladanje uz svedočanstva na poklon su dobili roman "Krila" Stanislava Krakova. Nakon reakcije pojedinih roditelja na društvenim mrežama, reagovalo je rukovodstvo škole.
Na ovogodišnjoj dodeli svedočanstava u osnovnoj školi “Bratstvo” iz Novog Pazara, učenici koji su postigli odličan uspeh na poklon su dobili knjige „Sabrane priče 3“ Franca Kafke, „Krila“ Stanislava Krakova, kao i dela Mevljude Melajac „Žar“, „Tapija“, „Halka“, „Amanet“, „Đurumlija“ i „Jorgovani“.
Upravo je knjiga Stanislava Krakova „Krila“, bila povod roditeljima čija su deca dobila na poklon od škole pomenuti roman da se zapitaju “čija je ideja bila da se štivo ovakvog tipa deli đacima”. Kao razloge, naveli su da je pomenuti autor pisao i knjigu „Plamen četništva“, kao i da je „ratni zločinac iz Drugog svetskog rata“.
Jedna od njih je i Samira Kriještorac čije je dete za odličan uspeh škola nagradila Krakovim romanom. Kako kaže za portal N1, u početku ni sama nije znala o kom autoru je reč dok nije otvorila roman.
„Tu knjigu je pisao gospodin Krakov koji je ‘ljotićevac’. U pogovoru knjige piše njegova biografija iz koje je jasno da se radi o profašistički orijentisanom čoveku“, kaže Samira.
Ubrzo nakon reagovanja pojedinih roditelja, oglasila se i saopštenjem osnovna škola „Bratstvo“ iz Novog Pazara. U njemu ističu da škola „izražava žaljenje ako je neko dobijenom knjigom povređen u bilo kom smislu“, kao i da se nadaju da se ovo neće shvatiti kao „stvarna namera već kao nesporazum“.
„Naša škola je oduvek negovala dobar multietnički odnos sa ciljem da od naše dece stvaramo dobre đake i ljude u čemu smo i uspevali. Dodeljene knjige ni u kom slučaju nisu imale za cilj da izazovu bilo kakvu provokaciju niti povrede nacionalna osećanja. Knjige su ponuđene od knjižare Službeni glasnik čiji izbor mi nismo doveli u pitanje“, navodi se u saopštenju škole.
Direktor OŠ “Bratstvo“ Dejan Kulundžić za portal N1 kaže da su odmah nakon saznanja o kom autoru je reč „povukli spornu knjigu i deci dodeli nove knjige“. Kako je došlo do toga da se sporna knjiga nađe pred učenicima na dodeli svedočanstva direktor škole objašnjava:
“Službeni glasnik je poslao ponudu nama kao i svake godine. Tu je komisija koju činim ja, bibliotekar i nastavnik srpskog i bosanskog jezika. Mi smo se na osnovu toga odlučili za par naslova ne znajući ništa o tom piscu.“
Prema rečima direktora škole, svake godine kada se biraju romani za nagrađivanje, knjižare šalju različite ponude. Na osnovu toga, u Službenom glasniku su se našli naslovi, njih desetak, koje je škola trebala da odabere.
„Stoji ‘preporučeno’ za najbolje učenike, za učenike generacije, stoji pored Kafke… Nismo toliko obratili pažnju prilikom izbora knjige. Koncentrisao sam se na završni ispit, mi imamo veliku školu. Naša je greška, svake godine uzimamo od Službenog glasnika, ko bi očekivao da se ovakva knjiga ponudi“, objašnjava direktor Kulundžić.
On je za portal N1 istakao da je uputio izvinjenje roditeljima.
Sa druge strane, roditeljima nije jasno kako se jedna takava knjiga, tačnije autor, uopšte nalazi u ponudi Službenog glasnika.
Direktor Službenog glasnika prvi put čuje za slučaj
„Sad od vas čujem za slučaj, inače bih reagovao odmah pošto ne biramo mi te knjige, nego škola“, rekao je v.d. direktor Službenog glasnika Mladen Šarčević za portal N1.
Službeni glasnik ne zna ko će šta da uzme iz kataloga, kao i da kupac zaokružuje u katalogu šta ga interesuje, objašnjava Šarčević.
„Mislim da je došlo do greške oko izbora u tom katalogu. Možda neko nije obratio pažnju od onih koji su poručili. Nije sporno da tu postoji ikakva namera“, ističe v.d. direktor Službenog glasnika.
On ističe da krivica nije na Službenom glasniku.
„Pretpostavljam da niko nije to namerno uradio iz ustanove (škole prim.nov) nego su verovatno mahinalno po katalogu išli. Vi izaberete knjige koje vama odgovaraju, a ako je to bio neki istoričar kome je to bilo zanimljivo možda roditelju nije. Jer niko ne favorizuje priču o četništvu, ali ako se izučava istorija nekom istoričaru je možda bilo zanimljivo, a možda je pogrešio“, smatra Šarčević.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare