Kako postati državljanin Liberlanda i kako funkcioniše zemlja – na ničijoj zemlji

Vesti 07. sep 202419:50 12 komentara

Na granici između Srbije i Hrvatske nalazi se samoproglašena zemlja - Liberland. Ne priznaje je nijedna država na svetu - ali se o njoj naveliko piše. Odgovor šta je uopšte Liberland i kako funkcioniše zemlja na ničijoj zemlji proveravala je ekipa N1.

Liberlanđani se susreli, ali ne u svojoj samoproglašenoj državi – već na drugoj obali Dunava, na samom severu Vojvodine.

U liberlandskom selu Ark, smeštenom kod Apatina – na oko sedam kilometara od ostrva koje su proglasili nezavisnom zemljom.

Za njih Slobodna Republika Liberland, a ako pitate Hrvatsku, u čijoj je privremenoj nadležnosti ovo parče ničije zemlje – to je područje Gornja Siga.

„Ta teritorija nije bila priznata ni od strane Srbije, niti od strane Hrvatske. Jedanaest dana nakon stvaranja zemlje, Ministarstvo spoljnih poslova Srbije je izjavilo da im ne smeta stvaranje Liberlanda na toj teritoriji – a Hrvatska je nastavila da govori da je to teritorija Srbije“, kaže predsednik Liberlanda Vit Jedlička.

Tako su pre 10 godina osnovali državu. Međutim, terra nullius, ipak podleže zakonima: samim tim što je pod privremenom kontrolom Republike Hrvatske.

Pročitajte još

Zbog toga, šta Liberland sagradi – hrvatska policija ruši, a ostrvu može da se pristupi samo sa teritorije Hrvatske. Prilazak čamcem sa srpske strane sprečava granična policija.

To Liberlanđane ne obeshrabruje – uz sve poteškoće, mikronacija kao ideja opstaje punu deceniju i poznata je širom planete. Ima više od 1.500 državljana i državnu upravu – predsednika i četiri ministra.

„Suočavamo se sa problemima sa komšijama u Hrvatskoj, ali nema tu loše namere, već postoji manjak razumevanja i manjak dijaloga. Ali vidim prelepu budućnost, vidim singapursku Evropu na Balkanu na stereoidima – jer je potencijal ogroman“, kaže ministar finansija Navid Sabarin.

Visoke zvaničnike teško je razlikovati od prosečnog državljanina. Blindiranih automobila nema, niti opasnog obezbeđenja.

Kao što i sam naziv zemlje naslućuje: sve je slobodno, pa i finansijski sistem.

„Ljudi ovde mogu da koriste šta žele: banane, evre, kriptovalute – možete to koristiti. Sa druge strane, imamo svoju kriptovalutu, mi smo prva zemlja koja kompletno funkcioniše na blokčejnu“, kaže ministar.

Postati državljanin može svako – lako: ako postanete akcionar Liberlanda – ili ako se, prosto prijavite da budete državljanin. Ali nigde pa ni u utopijskoj zemlji – nema besplatnog ručka.

„Mala finansijska naknada je potrebna, to je u suštini za ličnu kartu, a sve to košta oko 100 dolara“, kaže Jedlička

Državljani Liberlanda su mahom Evropljani, koji ne žive u Liberlandu. Pre poslednjeg rušenja infrastrukture koje je sprovela Hrvatska pre oko mesec dana, na području Gornje Sige živelo ih je četrdesetak.

I od svoje vizije ne odustaju – planiraju da se vrate, pa da opet grade.

Pročitajte i

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare