Kolegijum Univerziteta u Kragujevcu: Ne postoji pravni osnov za umanjenje zarada zaposlenima na fakultetima

Vesti 25. mar 202512:04 7 komentara
Medicinski fakultet u Kragujevcu
N1/ Milan Nikić

Kolegijum Univerziteta u Kragujevcu je u dopisu Ministarstvu prosvete istakao da ne postoji pravni osnov da se zaposlenima na fakultetima u blokadi umanje ili ne isplate zarade. “Nijedan fakultet u Kragujevcu nije u štrajku, niti u bilo kakvom nezakonitom obliku obustave rada”, navodi Kolegijum i dodaje da je nastavno osoblje fakulteta u Kragujevcu tokom studentskih blokada obavljalo “obaveze koje je bilo u mogućnosti da obavlja”. "Kako bismo nesmetano nastavili da radimo ono što većina nastavnika i studenata želi, a to je edukacija, još jednom apelujemo na nadležne organe da pažljivo razmotre zahteve studenata i da na njih nedvosmisleno odgovore", naveo je Kolegijum.

U dopisu kojim se obraća ministarki prosvete u tehničkoj Vladi Slavici Đukić Dejanović, Kolegijum Univerziteta u Kragujevcu navodi da je “upitan prenos sredstava na ime zarada zaposlenih u visokoškolskim ustanovama koje ne izvode nastavu zbog studentskih blokada”.

Oni dodaju da je za razliku od dugogodišnje prakse da Ministarstvo prosvete 20. dana u mesecu isplati zarade zaposlenima u visokoškolskun ustanovama, to „ovog meseca izostalo u ustanovama koje iz objektivnih razloga nisdu bile u mogućnosti da izvode nastavu”.

Kolegijum podseća da su od 12 fakulteta Univerziteta u Kragujevcu, na 11 u toku studentske blokade.

“Nijedan fakultet u Kragujevcu nije u štrajku niti u bilo kakvom nezakonitom obliku obistave rada”, piše u dopisu kolegijuma Univerziteta u Kragujevcu.

Dodaje se da je nastavno osoblje fakulteta u Kragujevcu tokom studentskih blokada  obavljalo “obaveze koje je bilo u mogućnosti da obavlja”.

Oni podsećaju da zaposleni na fakultetima imaju obavezu da osim izvođenja nastave, obavljaju i naučno-istraživački rad, čiji je cilj, između ostalog, i povećanje kvaliteta nastave.

Kolegijum navodi da je 24. marta formirana radna grupa „za analizu stepena prekinute nastave“ kao i da je „iniciran predlog plana nadoknade nastave na svim fakultetima gde je realizacija nastave u punoj meri ili delimično onemogućena”.

Oni podsećaju na tekst članova zakona o visokom obrazovanju i zaključuju  da“ ne postoji nijedan pravni osnov po kome bi osnivač mogao da ne prenese ili eventualno umanji prenesena sredstva za potrebe isplate zarada za zaposlene na visokoškolskim ustanovama“.

Kolegijum naglašava i da “medijski napisi u kojim se negativno komentariše akademska zajednica“ krše Ustav Srbije i Zakone iz oblasti visokog obrazovanja, kao i da dodatno „šire negativnu atmosferu i ne doprinose smirivanju tenzija u društvu”.

„Kako bismo nesmetano nastavili da radimo ono što većina nastavnika i studenata želi, a to je edukacija, još jednom apelujemo na nadležne organe da pažljivo razmotre zahteve studenata i da na njih nedvosmisleno odgovore“, naveo je Kolegijum Univerziteta u Kragujevcu.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare