Koliko se animalnog otpada dnevno spaljuje u Vrbasu i utiče li to na vazduh i ljude?

Vesti 12. avg 202407:09 8 komentara

Privatno preduzeće "Eko vet plus" iz Vrbasa, u kom se spaljuje životinjski otpad iz više vojvođanskih opština, potvrdio je za N1 medijske navode da je povećao dnevni kapacitet. Međutim, javnosti i dalje nije poznato koliko se animalnog otpada dnevno spaljuje u Vrbasu, niti iz kojih sve mesta, pošto je preduzeće izbeglo da pruži tu informaciju.

Vrbas – grad u kom mesecima gori deponija, domaćin kanala poznatog kao “crna eko-tačka Vojvodine”, pa i, kako tvrdi opozicioni poslanik, centar za spaljivanje animalnog otpada za celu Vojvodinu.

„Dovlačenjem otpada iz gotovo cele Vojvodine, gotovo smo sigurni da premašuje kapacitet spalionice, a samim tim se ozbiljno narušava zdravlje ljudi i životnu sredinu u Vrbasu“, navodi poslanik Stranke slobode i pravde Mile Jurkić.

Privatna kafilerija “Eko-vet plus”, tvrdi Jurkić – povećala je dnevni kapacitet sa 900 na 7.000 kilograma i to bez znanja javnosti, niti ekoloških udruženja. Iz spalionice kažu da kapacitet jeste povećan – ali ne u toj meri.

„Urađen je elaborat procene uticaja na životnu sredinu, izrazito obiman, koji je bio izložen u Opštini mesec dana i sve je urađeno po propisima, tad je i održana konferencija, na kojoj su prisustvovali novinari i udruženja, tako da ste dobili polovične informacije zarad nečijih interesa“, saopšteno je iz „Eko-vet plus“.

Koliko je tačno povećan kapacitet spalionice – ne znamo. Pošto su dva puta izbegli da daju odgovor na to pitanje. Koja udruženja su tačno obaveštena: takođe ne znamo, samim tim što jedino udruženje u Vrbasu – nije.

Lokalna samouprava i odgovorne osobe, kao i svi građani Vrbasa znaju da smo jedino ekološko udruženje u gradu, kaže Ratko Đurđevac.

Zbog nekoliko ekološki kritičnih tačaka u Vrbasu, a bez monitoringa, priča nam Đurđevac, nije poznato šta i kako utiče na vazduh u gradu.

Iskustvo nam govori da moramo da znamo šta se dešava oko tog postrojenja. Ono jeste izvučeno iz grada, ali imali smo dojave da je došlo do narušavanja kvaliteta vazduha za građane u obodnim delovima grada, kaže Đurđevac.

„Da je netransparentan rad ove kafilerije i da mnoge stvari izazivaju sumnju u njeno poslovanje“, smatra Jurkić.

„Za vrlo kratko vreme rada ove firme, gotovo polovina opština u Vojvodini je potpisala ugovor sa „Eko-vet“, bez obzira na mnogostruko veće cene usluga u odnosu na druge, državne kafilerije u Vojvodini sa daleko većim kapacitetom spaljivanja animalnog otpada“, navodi.

Uprkos tome što smo dva puta upitali spalionicu da nam dostavi pomenutu studiju, nisu to učinili. Pitanja smo uputili i opštini Vrbas – kao i vrbaškoj inspekciji. Odgovor – čekamo.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare