Zajednički konsultativni komitet civilnog društva EU i Srbije pozvao je vlasti u Beogradu da osude sve pretnje i napade na novinare i osiguraju im bezbednu sredinu za rad.
„Sloboda medija je od životne važosti za funkcionisanje demokratije. Pošto snažno podržavamo proces pridruživanja Srbije EU, sa naglaskom na osnovne kriterijume, izražavamo duboku zabrinutost zbog nedavnih pojačanih i teških pretnji po bezbednost novinara u Srbiji“, navodi se u izjavi.
Kako se dodaje, Komitet snažno i nedvosmisleno osuđuje sve vidove zastrašivanja i uznemiravanja novinara i poziva vlasti u Srbiji da reaguju brzo i efikasno, tako što će osuditi pretnje i pozvati na odgovornost one koji prete.
🗣️@EESC_REX 🇪🇺🇷🇸 Joint Consultative Committee calls on the Serbian authorities to condemn all threats and attacks against journalists & ensure safe environment for their work.
— EESC External Relations (@EESC_REX) March 9, 2023
Media freedom is vital for any functioning democracy❗️
Read the statement 👉 https://t.co/oVHUvnY1nP pic.twitter.com/6VwYHLGlU8
„Od suštinske je važnosti za novinare da svoju profesiju obavljaju u bezbednoj sredini, bez straha da će neko biti nasilan prema njima ili njihovim porodicama“, navodi Komitet.
U saopštenju se ne navode konkretni slučajevi, ali urednik portala KRIK i istraživački novinar Stevan Dojčinović nedavno je dobio pretnje smrću na TikToku, a reporter FoNeta Marko Dragoslavić fizički je napadnut.
Među incidentima koji su se nedavno desili su i pretnje dopisniku TV N1 iz Kragujevca Milanu Nikiću, kome su pretile dve osobe dok je snimao protest otpuštenih radnika kragujevačkog Vodovoda, a potom je nepoznati muškarac iz automobila posmatrao njegov stan u prizemlju zgrade gde živi čitavih 40 minuta.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare