Zgrada Generalštaba postala je mesto sećanja na NATO bombardovanje koje nećemo i ne smemo da zaboravimo, poručila je na protestu konzervatorka Estela Radonjić-Živkov.
„Ovo mesto na kom se mi danas stojimo, neprijatelji su hteli više puta da unište misleći da će uništiti našu državu i naš identitet. Ovo mesto je bombardovano i na počektu Drugog svetskog rata“, istakla je ona u govoru okupljenima.
Estela Radonjić-Živkov je istakla da „stojimo pred istorijskom odlukom hoćemo li dozvoliti da to naše sećanje i identitet, naša prošlost i naša budućnost trajno nestanu“.
Ona je ocenila kao „nedopustivo“ to da na mestu za koje kaže da ima višestruku spomeničku i istorijsku vrednost nikne „kompleks hotela, kockarnica i kula“.
„Zamislite da za godinu ili dve na ovom mestu budu neke kule, kockarnice, hoteli. Da li će to trajno umanjiti naše sećanje, naš identitet i našu državu“, izjavila je ona.
Ona je podsetila da je Vlada Srbije 14. novembra prošle godine donela odluku, mimo Zakona o kulturnom nasleđu, da Generalštab više nije kulturno dobro, čime je „prepušten novom investitoru, u skladu sa tajnim ugovorom“.
„Donošenjem te odluke, Vlada Srbije nije ispoštovala ni zakone, ni propise, a ni procedure“, rekla je Radonjić-Živkov.
Dodala je da je bilo neophodno da Republički zavod za zaštitu spomenuka kulture izradi predlog odluke, što struka nije uradila, uprkos ucenama i pretnjama.
Ona je istakla da ako ta odluka Vlade Srbije „prođe“, da onda „nijedno kulturno dobro u Srbiji više neće biti bezbedno“.
Ona je istakla da zgrada Generalštaba i dalje predstavlja remek delo moderne srpske arhitekture.
Studenti u blokadi su, posle okupljanja ispred Ustavnog suda i predaje inicijative za ocenu ustavnosti odluke da se Generalštabu ukine status kulturnog dobra, otišli ispred zgrade Generalštaba. Tu se poptisuje narodna inicijativa u kojoj se traži da se Generalštabu vrati status kulturnog dobra. Predviđeno je i da se minutom ćutanja oda poštu žrtvama NATO bombardovanja, koje je počelo 24. marta 1999. godine.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare