Dok predsednik Srbije pokušava da poleti u budućnost, u sadašnjosti se suočava sa ozbiljnim optužbama za izbornu krađu. Organizacija CRTA koja je dokumentovala čitav niz neregularnosti, našla se na meti državnih funkcionera. Već standardnim etiketama, da su strani plaćenici, dodali su pozivi na njihovo hapšenje i zabranu organizacije.
"Na javno dostupnim biračkim spiskovima iz 2022. i 2023. godine pronašli smo veliku grupu birača koja se nalazi kopirana na više biračkih mesta u Srbiji i inostranstvu", saopštila je nedavno CRTA.
O neregularnostima biračkog spiska, izbornom inženjeringu vladajuće stranke, biračima fantomima, zloupotrebi državnih resursa i uceni birača, CRTA je prikupila brojne dokaze. Njihova ocena da su izbori neregularni čula se i van granica Srbije. Lavina na CRTU zakotrpljala se iz Davosa.
Voditeljka: Koga kažnjava onda programski direktor CRTE, koji je bio na sednici tog evropskog dela nemačkog Bundestaga, bio njihov gost tamo valjda valjda je trebalo da priča?
Aleksandar Vučić: "Kažnjava ljude sa kojima razgovara jer im oduzima vreme, ali ga je pitao istaknuti poslanik ko vas plaća, i onda je on morao da kaže, plaćaju me Amerika Velika Britanija i Švedska".
Pa, odmah zatim, zaključuje predsednik.
"Sami razmislite, ništa ne moram da kažem. Sve najbolje im želim. Njihov posao je da putuju i da govore sve najgore o nama", rekao je predsednik Vučić.
Vučić je nalepio etiketu "stranih plaćenika" CRTA-i na leđa, brže-jače-bolje nastavile su njegove stranačke kolege.
"Trebalo bi te iz CRTE da pohapsi zbog odmane javnosti o navodnoj krađi, kao i uznemirenja javnosti. Takođe CRTU kao lobističku organizaciju bi trebalo zabraniti", napisao je Vladimir Đukanović član SNS na društvenoj mreži X.
"Hapsi lopove!", napisao je na istoj mreži Nebojša Bakarec, takođe pripadnik SNS.
Posle ovakvog pisanja SNS članova oglasila se i CRTA na svom X profilu.
"Juče Đukanović, danas Bakarec, ko će sutra da pokuša da nas zastraši?"
I za nevladin sektor ovakva kampanja je zastrašivanje svih onih koji se bore za demokratiju.
"Čini mi se da je sada mnogo vidljivije da ovaj napad na samu CRTA-u, ustvari pokazuje neku vrstu straha vlasti od same transparetnosti i od istine koja može da se čuje. I mislim da to dopire i do mnogo većeg broja građana u Srbiji, a dopire i do međunarodne zajednice", kaže Maja Stojanović, "Građanske inicijative".
Predsednikovu retoriku osuđuje i vladajuća koalicija u Bundestagu. Kažu u Srbiji bi dijalog i poštovanje svih delova društva trebalo da bude jedan od ciljeva.
Poslanici Bundestaga
"Sve u svemu, još jednom se potvrđuje da bi EU konačno trebalo da preispita kako se odnosi prema onima koji su odgovorni za politiku u Srbiji. Predugo je ćutala na ponašanje Vučića, navodnog garanta stabilnosti“.
Slična ocena stiže i iz američkog senata.
"Uznemiren sam zastrašivanjem organizacije civilnog društva CRTA od strane srpskih vlasti, što je odmazda za važan izveštaj njihove posmatračke misije o izborima. Predsednik Vučić mora da se bavi pitanjima koje je OEBS postavio u vezi sa demokratijom u Srbiji, a ne da skreće pažnju sa toga napadanjem demokratskih aktivista", oglasio se senator Ben Kardin.
Pritisak na nevladin sektor koji se bavi izborima, za kancelariju EU u Beogradu suprotan je vrednostima demokratskog društva i mora da stane.
Poruka inicijative ProGlas je da napadi predsednika i funkcionera naprednjaka na CRTA-u imaju za cilj da zastraše i ućutkaju tu organizaciju, jer se odvažila da razotkrije izbornu prevaru bez presedana".
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare