Lazarević: Priština povlači konkretne poteze, a kod Vučića na agendi Kosovo sve ređe prisutno

Vesti 07. avg 202413:26 13 komentara

Urednica portala KoSSev Tatjana Lazarević rekla je za N1 da se iz Prištine povlače konkretni potezi koji su pre svega usmereni na uspostavljanje kontrole pre svega teritorijalne, bezbednosne, administrativne i sada instititucionalne, dok s druge strane, "od Banjske započinje kulminacija udaljavanja od teme Kosova". "Rio Tinto je zamenio ono što je bilo Jarinje nekad", ocenila je.

Lazarević smatra da su svi ovi događaji na Kosovu pojedinačni, ali u zbiru analize čine zapravo celinu koja traje od dolaska kosovskog premijera Aljbina Kurtija na vlast, a naročito se ubrzava od događaja u Bajnskoj.

“Kosovski premijer odmrzava zamrznuti konflikt, to je čak sad reč, ja bih rekla i van ažurirane terminologije, s obzirom na to da tog zamrznutog konflikta više i nema. Kosovska vlada i kosovske strukture demontiraju preostale strukture Srbije, uključujući i institucije. Započelo se sa onim što Kurti naziva kriminalnim grupama, zvanično proglašenim terorističkim organizacijama u Prištini, sa tim je krenulo, sa takvom vrstom terminologija, sada se završava sa onim što se jednostavno opisuje u Prištini kao nezakonite aktivnosti nekih institucija, nakon što kosovski organi dobiju dojavu, citiram sve ovo, da su po institucijama vršene nezakonite aktivnosti, a to znači zatvaraju se preostale institucije Srbije“, rekla je Lazarević u emisiji “Novi dan”.

Na pitanje kako je u tom kontekstu moguće formiranje Zajednice srpskih opština, Lazarević je istakla, da ona kako je zamišljena, nema smisla sada.

„Ono što je zamišljeno 2014. kroz prvi sporazum, a potpisano kroz tehnički sporazum 2015. godine, u desetogodišnjem otporu svih kosovskih struktura da se ista i formira, mi smo došli danas u situaciju da je na terenu pritisak, de fakto uticaj ne samo srpskog korpusa, srpskog naroda na Kosovu, pre svega uticaj srpske države kroz ovakve aktivnosti kakve Beograd sprovodi, obesmišljava svaku realnu mogućnost da Beograd može da istraje na takvom sporazumu, na kraju“, ocenila je.

N1

Pozvala se na više izjava samog predsednika Vučića tokom prethodnih godina.

„Upravo na liniji ovog što ja sada govorim da vrlo pesimistično prognozirajući događaje, da ne samo da Albanci neće zajedno sa srpskim opštinama, nego praktično kroz njegove poruke da od te zajednice nema ništa. Ono što može da se dogodi ili što očekujemo u ovakvom razvoju događaja ukoliko ne bude stvarno nekog zaokreta, jeste na liniji onog što iz pozicije srpskog naroda, nažalost, Aljbin Kurti najavio od svog prvog dana, to je da će njegov bolan kompromis biti nalik na rešenje položaja Srba u Hrvatskoj“, rekla je Lazarević.

Dodaje da je to Kurtijeva strategija koju on podrža i iza koje stoji.

„Ne samo da je realno da bi tako nešto moglo da se dogodi, kao maksimum, a to neću da nazovem zovem kompromisom, jeste i da ste to pre nekoliko meseci videli kroz pisma savetnika francuskog predsednika i nemačkog kancelara. U pismu je jasno navedeno da se, koristim tačan termin, na engleskom upotrebljena reč council, odnosno veće ili savet“, ukazala je.

Komentarišući rekacije sa Zapada o zatvaranju pošta Srbije na severu Kosova, Lazarević je navela da ne možemo da očekujemo povlačenje odluke sa ovakvim razvojem stanja.

Prema njenim rečima, iz Prištine se povlače konkretni potezi koji su pre svega usmereni na uspostavljanje kontrole iz Prištine pre svega teritorijalno, bezbednosno, administrativno i sada instititucionalno.

„Dakle, posle ovakvih poteza iz Prištine stignu hitna saopštenja, obično započne sa Kvintom, stav Sjedinjenih Američkih Država ponekad pojedinačno, to prati saopštenje Evropske unije, poneki ambasador se oglasi na Tviteru, a onda pred kraj šefica Unmika. Oni su duboko razočarani, oni pozivaju sve strane na uzdržanost, oni osuđuju jednostrane akcije i to je skoro, pa ja bih rekla, jedan skup od nekih 20 do 30 reči u tom rečniku koji se već godinu i po dana, do tri godine koristi i takve akcije iz Prištine ponekad prati neki televizijski rat u Beogradu, sve manje, toga više nema. Rio Tinto je zamenio ono što je bilo Jarinje nekad. Imali smo neke hitne konferencije za štampu u Predsedništvu, sada tek pokoji odgovor predsednika, dakle i kod njega je Kosovo na agendi sve ređe prisutno u ovoj nekoj fazi od 2024. godine“, ocenila je.

Dodaje da od Banjske započinje ta vrsta kulminacije udaljavanja teme Kosova.

„Iz medijskog i političkog mejnstrima, sa jedne strane, a sa druge na terenu ono što je potpuno od udara od takve priče, veliki razvoj događaja i nešto što ne možemo ni mi sami kao novinari da stignemo da propratimo.  Spomenuli ste zatvaranje pošta pre dva dana, mi ih se već danas ne sećamo jer idu novi događaji u susret, a to je otvaranje mosta na Ibru, ali to zaista započinje dolaskom Samoopredeljenja na vlast „, ukazala je.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare