Lazović o bojkotu: Ne znamo šta će biti finalna odluka, ovde nema lakog izbora

Vesti 11. apr 202413:46 7 komentara

Radomir Lazović iz Zeleno-levog fronta izjavio je da se čini da imaju podršku svih grupacija u Bundestagu. "Ceo svet je video izbornu krađu, naše vlasti mogu da nastave da se ponašaju ovako, ali to je nešto što ceo svet vidi", kaže.

Predstavnici koalicije „Srbija protiv nasilja“ su u Berlinu, gde u Bundestagu govore o postizbornoj krizi u Srbiji.

Lazović kaže za N1 da je doputovao dan ranije, kako bi se sastao i sa predstavnicima opozicije u Nemačkoj, Demohrišćanske partije.

„Čini se da imamo podršku svih grupacija u Bundestagu, isto kao što je nedavno bilo u EP, gde je rezolucija usvojena i glasovima ENP, kojoj pripada i SNS, skoro da postoji opšte slaganje da je ono što se dešavalo na izborima neprihvatljivo ikome. Vučić gubi podršku koju je imao, jasno je da se u Srbiji moraju sprovesti demokratske promene. Na obraćanju Bundestagu koje je završeno nešto pre sastanka u Beogradu, upoznali smo kolege sa najnovijim dešavanjima, sa svime što su moje kolege govorile, da je ispunjavanje ODIHR preporuka neophodno, da naša vlast odbija to da učini. Ovi pregovori se vode, ne o kljulnim ODIHR preporukama, nego o onima koje vlada bira da bi sebe predstavila kao nekog ko želi da ispunjava preporuke“, kaže on.

Istakao je da imaju punu podršku sa ove strane da se „ove promene moraju desiti“.

„Razgovarali smo i o poseti koja će biti u narednom periodu i sa njihove strane, insistira se na tome da se ispune ODIHR preporuke, da se ceo taj demokratski sistem koji kod nas očigledno ne radi, da bi morao da se popravi, ne samo to, nego i vladavina prava“, ističe on.

Našoj javnosti se, dodaje on, predstavlja ulepšana slika onoga o čemu se razgovara u međunarodnim krugovima.

„Bili smo nedavno u Parizu, posetili narodnu skupštinu i senat, čak i kod ljudi koji su tradicionalno podržavali Vučića, imamo odgovore da je ovo nešto neprihvatljivo. Ceo svet je video izbornu krađu, naše vlasti mogu da nastave da se ponašaju ovako, ali to je nešto što ceo svet vidi“, kaže.

On se zahvalio i pohvalio kolege iz opozicije.

Pročitajte još

„Ponosan sam i na ulogu koju sam sam u svemu tome imao, uspeli smo da promenimo odnos prema korumpiranom režimu u Srbiji, može i bolje i više, uspeli smo da napravimo promenu. Ova rezolucija EP je nešto što je vrlo konkretno i značajno, možda nema obavezujuću ulogu da naredi izvršnim vlastima kako da se ponašaju, ali je politički izuzetno značajna“, kaže.

Mišljenja je da će doći i do promene kod ljudi koji su u izvršnoj vlasti EU.

„Vlasti u Berlinu su jasno osudile ovu krađu, čini se da nam je neophodno više vremena, kako bismo tu podršku uspeli da pretočimo u menjanje izbornih uslova. Deluje da nam je potrebno više vremena da bismo dobili one promene koje želimo u Srbiji“, kaže on.

Na pitanje kakav je stav oko bojkota ili izlaska na izbore, Lazović kaže da „razumeju argumentaciju vrlo dobro“.

„Obavešteni su o situaciji u Srbiji, imamo sa njima konstantne kontakte, imaju i svoja saznanja, mnogi su bili i posmatrači u misijama koje su posetile prethodne izbore, mogli su sami da se uvere o kakvim se manipulacijama radi. Ovde nema lakog izbora, niko od nas ne želi bojkot, niko ne želi da odustaje od demokratskih procesa, izražavamo veliku zabrinutost da su ti procesi ono što je fer i pošteno. Vidite da se i ja ne izjašnjavam šta mislim, težak izbor je pred nama, od njih tražimo podršku i da se bave unapređenjem uslova, mi se borimo za te izbore, ne znamo šta će biti finalna odluka“, kaže on.

Dodaje da mu deluje da „tu nema dobrog odgovora za naše društvo“.

„U svakom slučaju, to je korak nazad. Deluje da su se desile ogromne izborne manipulacije, a odustajanje od izbornog procesa je nešto što bi bilo štetno po naše društvo“, kaže on.

Uputio je još jedan, kako je rekao, „apel, poziv, molbu, zahtev vlastima“ – da se nađe rešenje.

„Kako bismo mogli barem jedan korak ka fer izborima da napravimo, neophodno je ispuniti uslove, izbori i dalje neće biti potpuno pošteni, ali bi bio dobar korak. Ja na to pozivam“, kaže on.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare