
Odbornici Skupštine grada Beograda nisu usvojili predlog odborničke grupe Kreni-promeni da dnevni red na današnjoj sednici bude dopunjen tačkom Predlog zaključka o zaštiti tri zgrade Generalštaba.
Odbornik Savo Manojlović je kazao da je to pitanje već bilo na dnevnom redu, kao i da u "trenutnim promenjenim" okolnostima postoji pojačana potreba da se raspravlja o toj temi.
"Smatramo da Generalštab, bez obzira što je imao status kulturnog dobra, na nivou Republike, jeste nešto što se nalazi u Beogradu i čini njegov identitet", kazao je Manojlović na sednici Skupštine grada.
Vršilac dužnosti direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture (RZZSK) Goran Vasić priveden je 13. maja zbog sumnje da je falsifikovao Predlog za donošenje odluke o prestanku svojstva kulturnog dobra Generalštaba.
"Tužilaštvo je uhapsilo Gorana Vasića zbog falsifikovanja, na šta smo ukazivali sve vreme da je u pitanju nezakonito sklanjanje statusa kulturnog dobra sa te dve zgrade. Prema informacijama koje imamo iz Tužilaštva u tome su učestvovali ljudi iz Gradskog zavoda za zašitu spomenika kulture", kazao je Manojlović.
Ocenio je da to pitanje nije moglo da prođe bez Vlade Srbije, jer je u pitanju vezani akt.
"Dakle, vezani akt se donosi iz dva dela, jedan je kada određeni organ, u ovom slučaju to je trebao da bude Zavod za zaštitu spomenika kulture, da određeno mišljenje, a drugi je kada Vlada donese tu odluku", naveo je Manojlović.
Dodao je da je pokret Kreni-promeni zbog toga podneo krivične prijave protiv tadašnjeg ministra kulture Nikole Selakovića i tadašnjeg premijera Miloša Vučevića
"To je jedan primer apolitilčke korupcije, smatramo da je time trebao da se obezbedi susret sa američkom administracijom i da je to dar porodici Kušner. Nema zemlje koja će biti dostojanstvena, a da ne brine o žrtvama", naveo je on.
Predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević je kazao da je i zgrada Ministarstva unutrašnjih poslova, u Ulici kneza Miloša srušena u bombardovaju, kao i da je tu sada poslovni centar, poručujući Manojloviću da je i tada trebalo da ima isti stav.
Odbijen predlog da se raspravlja o gradnji u Kneza Miloša
Kako je saopteno iz Kreni- promeni vladajuća većina odbila je predlog Kreni-Promeni za raspravom o gradnji u Knez Miloševoj 42 uprkos apelima stanara i upozorenjima o bezbednosti.
Odbornička grupa Kreni-Promeni predložila je na današnjoj 8. sednici Skupštine grada Beograda da se u dnevni red hitno uvrsti tačka koja se odnosi na zakonitost i posledice izgradnje na parceli KO Savski venac 959, u Ulici kneza Miloša broj 42. Predlog je obrazložila arhitektkinja i odbornica ovog pokreta, Angelina Jokić.
Kako navode iz Kreni-Promeni, cilj predloga bio je da gradski parlament naloži hitnu reviziju građevinske dokumentacije, sprovede vanredni inspekcijski nadzor, privremeno obustavi radove dok se ne završi kontrola zakonitosti i bezbednosti, kao i da se investitor pozove na dijalog sa stanarima.
„Zgrada koja se gradi praktično naleže na prozore i terase postojećeg objekta u Knez Miloševoj 44, čime se ugrožava pravo na svetlost, privatnost i bezbednost postojećih stanara. Veštačenja su već potvrdila prisustvo podzemnih voda na dubini od svega dva metra, što dodatno povećava rizik od urušavanja“, ističe odbornica Jokić.
Prema obrazloženju predloga, problematična je i činjenica da je građevinska dozvola izdata od strane republičkog organa, iako je prvobitni postupak vođen pred gradskim institucijama, čime se, kako tvrde, izbegla kontrola lokalne samouprave.
Stanari susedne zgrade na broju 44 već mesecima ukazuju na niz nepravilnosti – od neusklađenosti projekta sa lokacijskim uslovima, do izostanka konsultacija i odgovora od strane nadležnih institucija. Pored toga, organizovali su se putem peticija, podneli više prigovora i angažovali pravne i stručne zastupnike.
„Beograd ne sme biti grad u kome se bezbednost građana žrtvuje zarad investitorskog profita. Pozivamo nadležne da prestanu da ignorišu upozorenja i da iskoriste svoja zakonska ovlašćenja kako bi zaštitili živote i prava svojih sugrađana“, saopštili su iz Kreni-Promeni.
Uprkos hitnosti situacije i jasno iznetim razlozima, predlog zaključka nije uvršten ni u dnevni red – odbijen je glasovima vladajuće većine. Iz Kreni-Promeni poručuju da neće odustati od borbe za istinu, zakonitost i bezbedan život Beograđana.
Vlast odbila da prekine gradnju garaže pored Narodne biblioteke – Kreni-Promeni upozorava na moguću „nacionalnu katastrofu“
Odbornička grupa Kreni-Promeni zatražila je da se u dnevni red hitno uvrsti i Predlog zaključka o obustavi radova na izgradnji podzemne garaže u zoni Narodne biblioteke Srbije. Predlog je obrazložio dramski glumac i odbornik tog pokreta Hadži Nenad Maričić, ali je vladajuća većina odbila da se o njemu raspravlja po hitnom postupku.
Hadz Maričić je istakao da se garaža gradi na manje od deset metara od temelja biblioteke i njenog podzemnog depoa, u kojem se čuva preko pet miliona jedinica bibliotečke građe.
„Izgradnja garaže na ovakvoj lokaciji preti stabilnosti same zgrade, rizikuje sleganje tla i prodor vode u depo, što bi moglo dovesti do katastrofalnih posledica po nacionalno kulturno nasleđe“, navodi se u saopštenju pokreta Kreni-Promeni.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare