Martinoli o pozivu na bojkot RTS: Studenti im poručuju – „vreme je da istina gostuje na Javnom servisu“

Vesti 21. feb 202517:23 5 komentara

Studenti Fakulteta dramskih umetnosti pozvali su na bojkot nacionalne televizije. Poručili su građanima da ne gledaju i ne učestvuju u emisijama RTS-a i time prave privid normalnog stanja u društvu. "Javni servis je veoma dugo zarobljena institucija i u skoro svakom od velikih talasa protesta, od 1992. godine uvek je jedan od zahteva bio oslobađanje RTS-a. Problem je što je nacionalna televizija uvek bila servis vlasti, svaki put one koja je aktuelna", rekla je za N1 Ana Martinoli, profesorka na FDU.

Ako se posmatra rad RTS-a, zadnjih 12 godina, vidi se metastaza jednog procesa koji traje duže od 30 godina, objašnjava Martinoli ali podvlači da RTS nikada do sada nije bio pasivan na način na koje je to danas.

„Možemo analizirati i 90-te kada su bili ratovi. Ali danas su okolosti svakako drugačije. I ono što studenti FDU artikulišu korz projekte, sadžaje i na šta ukazuju, nije zasnovano samo na njihovim subjektivnim utiscima, već na prekrišajima zakona i pravila koja postoje u radu RTS, a koji treba da regulišu Javni servis. Studenti o tome i uče od prve godine fakulteta. RTS je medij koji je, sa jedne strane, najvažniji i najuticajniji z publiku u Srbiji, dok s druge strane, na dnevnoj bazi sa Javnog servisa stižu dezinformacije, manipulacije, krivljenje konteksta. Na taj način se publika obmanjuje i onemogućava joj se da razume šta se u zemlji dešava. I zato studenti kažu – vreme je da istina gostuje na RTS“, navodi sagovornica N1 u emisiji Studio live.

Profesorka FDU podseća da veoma dugo različite grupe društva, pa i političke kao i sada studenti, stalno traže od RTS-a da gostuju u njihovim programima, ali napominje da gostovanja, sama po sebi, nisu dovoljna.

„Potrebno je da na RTS postoji princip rada koji je utemeljen na istini i to mora da se primenjuje u svim segmentima njihovog programa, a ne samo u Dnevniku 2. RTS ne ispunjava ono što zakon definiše, a vezano je za to kako treba da rade. Da se zakoni poštuju svi njihovi gledaoci bi mnogo bolje razumeli o čemu se danas radi u Srbiji i šta se dešava“, navodi ona.

Dodaje i da studenti FDU upravo pokušavaju da ukažu na to, da  problem RTS-a nije samo Dnevnik, a što su pokazali stvarajući svoj Dnevnik čijim sadržajem ukazuju da je rad celog Javnog servisa sporan i što je daleko od onoga što građani treba od njega da dobiju.

Komentarišući navode da su neki zaposleni na RTS ljuti zbog takvog poteza studenata FDU i njihovog poziva na bojkot nacionalne medijske kuće, Martinoli smatra da ne treba da se ljute, već da razmisle o tome šta im studenti poručuju.

„Oni koji treba da se ljute, kada je reč o RTS-u, su građani Srbije. Volela bi da studentski poziv na bojkot RTS svi shvate ozbiljno. Ono što smo svi naučili prethodnih meseci je to da snaga leži u masovnosti, ali svaki čovek je deo nje i svako treba da doprinese. Postoji mnogo načina na koje možemo, kao građani, da kažemo da smo nezadovoljni i pošaljemo poruku RTS-u – ne želimo da dajemo legitimitet nečemu što je nezakonito. RTS krši ogroman set zakona. Mi imamo zakone i pravilnike po kojima Javni servis treba da radi i pitanje je zašto ih ne poštuje. Međutim, mi moramo da insistiramo na tome da se zakoni poštuju“, naglasila je profesorka Martinoli.

Komentarišući proces za izbor članova Saveta REM-a, sagovornica N1 kaže da je on „zaglavljen“ i da će se tek videti kako će ta situacija biti razrešena.

„Zakon nije ni predvideo situaciju u kakvoj se nalazimo. Meni se kao jedino ispravno i što ima smisla čini da je potreban potpuni reset ovog procesa, da sve krene ispočetka i da se uradi po zakonu“, zaključila je profesorka FDU Ana Martinoli.

Povezane vesti:

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare