Oglas

(FOTO/VIDEO) "Mislim, dakle blokiram": Skup podrške studentskim blokadama kod Rektorata u Novom Sadu

author
Lea Apro
15. dec. 2024. 10:30
>
13:37

Grupe Sviće i Stav organizovale su skup podrške studentskim blokadama "Mislim, dakle blokiram", kod zgrade Rektorata u Novom Sadu. Okupljeni su u 11.52 odali poštu stradalima u nesreći u Novom Sadu, kada je prilikom pada nadstrešnice stradalo 15 osoba. Građani su potom ostavljali poruke crvenom farbom, a sve je proteklo bez incidenata.

Oglas

Građani su uzvikivali "ruke su vam krvave" i "ubice". Obratile su se aktivistkinke Jelena Božić i aktiviatkinja Stava Doroteja Antić. One su zahvalile studentima i đacimana na velikoj odlučnosti u borbi i pozvale okupljene na građansku neposlušnoat lepljenjem stikera po gradu.

Građani su uzimali stikere sa simbolom crvene ruke i ostavljali poruke ispred Rektorata. Ofarbali su crvenom bojom asfalt u ulici Zorana Đinđića i deo ispred platoa rektorata. Na skupu je poručeno da se blikade nastavljaju do ispunjenja svih zahteva studenata.


Skup je protetao bez incidenata. U jednom trenutku, kako je izvestila reporterka N1, pojavio se provokator, koga su okupljeni oterali rečima "odlazi".


20241215_130021
20241215_130031
20241215_130214
+ 13



"Blokirajući fakultete, oni danima polažu ispite o slobodi i neposlušnosti i hrabrosti. Sada je vreme da svi stanemo uz njih. Sada je vreme da aktivisti, pokreti, organizacije i građani pomognu omasovljavanju građanske neposlušnosti i održavanju blokada što duže", navele su ove dve grupe u pozivu za današnji skup. "Ponesite im hranu, ćebad, jastuke, dušeke, vodu, sredstva za higijenu. Oni nisu sami, a za pravdu i ispunjenje zahteva protesta se bore uprkos pretnjama, siledžijama, batinašima i privođenjima", navode Sviće i Stav.


Od 1. novembra održan niz akcija građanske neposlušnosti, a na današnjem skupu građanima se dele flajeri, posteri, stikeri i drugi materijali koji podsećaju na to da je 15 ljudi poginulo, a da niko nije kažnjen.

Današnjem skupu prisustvovali su odbornici skupštine Novog Sada Katarina i Miša Bačulov iz GG "Heroji". Među prisutnima su bili i odbornik BRAVO skupštine Novog Sada Miran Pogačar, kao i odbornik SSP-a Vladimir Vrsajkov.

Podsetimo, Rektorat u Novom Sadu je od četvrtka  u blokadi kao i ceo Uniberzitet u Novom Sadu.


Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama