N1 istražuje koliko ministarstva troše na telefone: Od nula do desetine miliona

Ministarstvo unutrašnjih poslova apsolutni je rekorder u Vladi Srbije kada su u pitanju troškovi za službene mobilne telefone u 2022. godini, dok Ministarstvo za brigu o selu ovaj trošak nije ni imalo, pokazuju podaci dostavljeni portalu N1.
Koliko se tačno godišnje potroši na složbene telefone, u MUP-u ne znaju.
Kako su naveli u odgovoru za N1, mesečno se u proseku fakturiše oko 4,5 miliona dinara. Međutim, ova zbirna faktura obuhvata više pruženih usluga - i telefonske uređaje i mobilne pakete, pa se može zaključiti da sve zajedno na godišnjem nivou iznosi oko 54 miliona dinara.
Milan Dumanović iz Nezavisnog policijskog sindikata (NPS) kaže za N1 da, iako su veliki, troškovi za mobilne telefone su „najčistija situacija“ u MUP-u.
Prema njegovim rečima, u sistemu koji ima više od 40.000 zaposlenih, službenim telefonima raspolaže jedan broj načelnika policijskih uprava, pripadnici UKP i SBPOK i određen broj policajaca.
Dumanović objašnjava da su limiti različiti u zavisnosti od pozicije, a da Minisarstvo potpisuje ugovore koji podrazumevaju različite pakete za veliki broj korisnika, pa su troškovi na taj način manji nego da se računi pojedinačno plaćaju.

Drugo mesto po visini ručuna za mobilne telefone zauzima Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine, koje je od oktobra 2022. godine pravni naslednik Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija i od njega nasledilo sve troškove nastale u toj godini.
Ministarstvo je u odgovorima za portal N1 navelo da je u 2022. godini na službene telefone potrošeno ukupno više od 5,3 miliona dinara, od čega je račun od 3,9 miliona nastao do 22. oktobra, a novoformirano ministarstvo je od tog dana potrošilo još 1,4 miliona dinara.
Višemilionske godišnje račune za mobilne telefone u prošloj godini su imali i Ministarstvo spoljnih poslova (4,1 miliona), Ministarstvo prosvete (3,57 miliona), Ministarstvo zdravlja (2,9 miliona), Ministarstvo rudarstva i energetike (2 miliona).
Limite na mesečne račune ima i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog. Kako su naveli za N1, državni sekretari mesečno mogu da potroše do 5.000 dinara, pomoćnici ministra i sekretari do 3.000, a državni službenici, nameštenici, zaposleni u kabinetima i posebni savetnici do hiljadu dinara.
Prema podacima dostavljenim portalu N1, najštedljivije ministarstvo u prošloj godini bilo je Ministarstvo za brigu o selu. Iz ovog ministarstva su odgovorili da u 2022. nisu pribavljali i dodeljivali mobilne telefone, pa po tom osnovu nisu ostvareni troškovi.
Aktuelni saziv Vlade Srbije broji 25 ministarstava i 28 ministara, od kojih su trojica bez portfelja. Portal N1 je ista pitanja o troškovima poslao na elektronske adrese svih ministarstava, osim Ministarstva za brigu o porodici.
Do objavljivanja ovog teksta, na postavljena pitanja nije odgovorilo 10 ministarstava: Ministarstvo odbrane, Ministarstvo finansija, Ministarstvo kulture, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstvo zaštite životne sredine, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka I socijalna pitanja, Ministarstvo sporta, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare