
Samo dan nakon velikog skupa u Kragujevcu, najavljen je naredni veliki protest - 1. marta u Nišu.
Izdvojeno
Glumci su u Novom Sadu održali protest „Daske su zaćutale“, kojim su simbolično obeležili kraj sedmodnevnog štrajka, u koji su stupili u znak podrške studentima.
Niški studenti su juče veličanstveno dočekani kada su se vratili iz Kragujevca, a kako je to izgledalo pogledajte u našem jučerašnjem BLOGU.










































































Pratite razvoj događaja:
"Slobodan univerzitet“ poziva Novosađane na skup ispred Rektorata
Pošto su sve članice Univerziteta u Novom Sadu (UNS) izglasale zahtev za razrešenjem rektora, prof. dr Dejana Madića, neformalna akademska mreža zaposlenih na Univerzitetu u Novom Sadu „Slobodan univerzitet“ poziva akademsku zajednicu UNS, kao i sve građane i građanke, da im se pridruže u akciji „Potraga za rektorom“, koja će se održati u sredu, 19. februara u Novom Sadu sa početkom u 10.00 časova na platou ispred rektorata Univerziteta u Novom Sadu.
„Sve članice Univerziteta u Novom Sadu – 14 fakulteta i tri instituta – izglasale su na svojim većima zahtev za razrešenjem rektora, prof. dr Dejana Madića. Ovih 17 zahteva za razrešenjem čini većinu u Senatu UNS koji broji 29 članova. Međutim, od kraja januara rektor Madić odbija da zakaže sednicu Senata i, štiteći svoju poziciju, dovodi u pitanje ugovore, odbrane doktorskih disertacija, međunarodne naučne projekte i u celini funkcionisanje Univerziteta.
„Potragom za rektorom“ želimo da ukažemo na krizu u funkcionisanju Univerziteta i pozovemo rektora Madića da odmah zakaže sednicu Senata“, navodi „Slobodan univerzitet“ u saopštenju za javnost.
Berliner cajtung o protestima u Srbiji
Izvesno je da je studentski pokret u Srbiji, ako protesti pre ili kasnije budu morali da prestanu, već promenio zemlju jer su studenti učinili prvi korak, a njihov otpor je pokrenuo široku društvenu raspravu koja prevazilazi same zahteve sa protesta, piše danas nemački dnevnik Berliner cajtung (Zeitung).
„Vredno je pažnje da se studentski pokret svesno distancira od političkog prisvajanja sa bilo koje strane. Studenti odbijaju partijsko-političku instrumentalizaciju. Sebe ne vide kao aktere borbe za vlast, nego kao građane koji traže funkcionalne institucije. Znači, obično ‘idemo dalje’, samo sa drugim političkim predstavnicima, kao što je to u prošlosti najčešće bio slučaj, nije cilj demonstracija“, piše dnevnik.
Uz to, zahtevi studenata su namerno apolitični, što se pre svega ne sviđa srpskoj opoziciji, koja bi volela da profitira od sadašnjih protesta i priželjkuje tehničku vladu kako bi se prevazišla kriza, piše dnevnik.
Dva filma – jedan pravi, drugi SNS-ov
Kako je nešto što bi trebalo da bude scena iz filma postalo glavno i ubojito oružje protiv studenata? Lako - jer se u režiju umešala kompletna državna mašinerija - od tabloida do predsednika države. Onog koji stalno poziva na dijalog i koji insistira na tome da odražava "državno jedinstvo".
Građani Zemuna blokirali raskrsnicu ulica Avijatičarski trg i 22. oktobra
Građani Zemuna blokirali su večeras raskrsnicu ulica Avijatičarski trg i 22. oktobra, u znak podrške studentima u blokadi i njihovim zahtevima.
Okupljeni su istakli zastavu Srbije i Zemuna i prave buku duvajući u pištaljke i vuvuzele.
"Studenti danas - budućnost sutra", jedna je od poruka sa transrenta na večerašnjem skupu.
Protest protiče bez incidenata, a obezbeđuju ga pripadnici Policijske uprave Beograd i saobraćajna policija.
SSP: Potrebno je ispuniti studentske zahteve da bi se nastava vratila u normalu
Predsednica Resornog odbora za obrazovanje Stranke slobode i pravde (SSP) Nataša Zečević ocenila je da se prosvetari neće povući jer obrazovanje nije stvar političke samovolje i da je potrebno da se ispune studentski zahtevi kako bi se nastava vratila u normalu.
Kako vlast proteste u Srbiji prikazuje Rusiji, a kako Zapadu?
Interesantno je da je baš šef srpske diplomatije Marko Đurić koji se sastao sa ruskim šefom diplomatije Sergejem Lavrovom, prema tvrdnjama više opozicionih političara, u Minhenu optužio srpske studente da su ruski špijuni. Iako studenti nemaju nikakav spoljnopolitički zahtev i insistiraju isključivo na tome da domaće institucije rade svoj posao, vlast ih je uvukla u svoje diplomatsko balansiranje. Izvori N1 objašnjavaju da se Zapadu studentski protesti predstavljaju kao rezultat ruskog mešanja, a Moskvi kao obojena revolucija u režiji Zapada.
Slobodni dnevnik: RTV umesto u javnom interesu, izveštava na sramotu građana
Radio-televizija Vojvodine (RTV), umesto u javnom interesu, izveštava "na sramotu građana", rečeno je danas u "Slobodnom dnevniku" koji realizuje deo zaposlenih u znak protesta zbog neprofesionalnog načina izveštavanja pokrajinskog javnog medijskog servisa.
Studenti u blokadi SKC: Netransparentan rad
Studenti koji učestvuju u blokadi Studentskog kulturnog centra (SKC) u Beogradu ukazali su na problem "netransparentnosti te institucije", ističući da ni javnosti ni i studentima nisu dostupni dokumenti koji bi po zakonu trebalo da budu javni – statut Studentskog kulturnog centra, imena članova upravnog odbora i finansijski plan.
Građani u Briselu
Akcija grupe građana Srbije u Briselu kod Manekin Pisa, obučeni u srpsku narodnu nošnju povodom Dana državnosti Srbije.

Najavljen novi protest
Neformalna inicijativa "Kultura u blokadi" najavila je da će u utorak, 18. decembra, održati novi protest ispred Ministarstva kulture pod nazivom "0,67 posto zahteva u kulturi".
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare