Nakon ostavke dekana Pravnog fakulteta, tabloidi "pronašli" još neke: "Sluđivanje građana se nastavlja"

author
Jelena Mirković
01. maj. 2025. 20:45

Dok se čeka rasplet o nastavku godine na fakultetima, pojedini dekani i prodekani podnose ostavke. To se dogodilo na Pravnom fakultetu, ali bez obrazloženja. Nakon toga, tabloidi su nastavili orkestrirano da šire neistine da su ostavke usledile i na Medicinskom fakultetu u Beogradu, navodeći imena profesora koji su to učinili mnogo ranije. Šta je cilj takve kampanje?

Rektora beogradskog univerziteta, prorektora za nastavu i četiri dekana - novoizabrani premijer ugostio je iza zatvorenih vrata. O čemu se pričalo dva i po sata, nije poznato ni dan nakon sastanka. Umesto toga, jedan od prisutnih, dekan Pravnog fakulteta u Beogradu Bojan Milisavljević podneo je ostavku, kao i cela uprava fakulteta.

"Ako je ostavka dekana plod političkog pritiska ili nekog drugog pritiska, onda to sigurno ostavlja dva duboka pitanja - da li postoji u današnje vreme uopšte univerzitetska autonomija, i pod broj dva - da li dekan kao jedan gospodin, kao profesor i kao pre svega čovek, građanin, može da obavlja tu funkciju bez političkog uticaja", pita se Aleksandar Krstić, student Pravnog fakulteta u Beogradu.

Zašto je ostavku podneo i da li je bilo pritisaka, pitali smo Bojana Milisavljevića, ali nam nije odgovorio. Pojedini profesori koje smo zvali o tome ne žele da pričaju, ili kažu da su o ostavci saznali iz medija. Razlozi ostavke, ali ni pritisci na zaposlene, nisu poznati profesoru Vladanu Petrovu, koji ne krije da je protiv blokada i da je svojevremeno u Pionirskom parku posetio studente koji se predstavljaju kao oni koji žele da uče.

"Zašto makar jednim saopštenjem i obrazloženjem svoje ostavke nije otklonio svaku nedoumicu u vezi sa ovim i ja ga na na ovaj način krajnje dobronamerno i prijateljski pozivam da to učini. Ako takvi pritisci postoje onda bi trebalo da ih on obznani, a nije na nama da se bavimo pretpostavkama", kaže Petrov.

Zato se tabloidi bave plasiranjem netačnih informacija. Kao iz topa, orkestrirano, ispalili su vest da je većina prodekana beogradskog Medicinskog fakulteta podnelo neopozive ostavke. Među njima, kako je navedeno, profesori Vladan Živaljević, Nataša Milić, Milena Todorović Balint i Vladimir Trajković. Sve to, fakultet je demantovao.

1746114576-beogradski-univerzitet-1024x576.jpg
N1 | N1



"Kolege prodekani Nataša Milić i Vladimir Trajković su ostavke podneli na mesta prodekana mnogo ranije, mislim da ima 5-6 meseci, tako da ih ne treba povezivati sa ovom aktuelnim trenutkom uopšte. Razlozi zbog kojih neko šalje te informacije među građane su meni nejasni, pretpostavljam da je reč o sluđivanju građana, da je to suština", smatra Radan Stojanović, profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu.

Profesor Fakulteta političkih nauka Miloš Bešić kaže da vlast ima sve mehanizme političke moći, ali da su simpatije na strani studenata. Navodi i da ga ostavke ne iznenađuju, jer je indikativno da se to dogodilo nakon sastanka u Vladi.

"Jednu stvar sigurno znamo, da se nisu ništa konkretno dogovorili, iz ove ostavke dekana Pravnog fakulteta verovatno da je bilo elemenata u tom razgovoru koji nisu bili naročito prijatni, svi dekani negde sad trpe visok nivo pritiska, ali kako da vam kažem, to je posao za koji ste se kandidovali", izjavio je Bešić.

Kandidovali su se i da rade transparento, bez političkih uticaja, ali čini se da je to od početka studentskih blokada koje su ušle u šesti mesec, sve teže. Kao i održavati autonomiju fakulteta, koju, doduše, svako tumači na svoj način.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama