(Ne)rado ide Srbin u vojnike: Obavezna vojska priprema za život ili manevar zbog Kosova

Vesti 15. sep 202421:08 71 komentara
Izvor: Ministarstvo odbrane

Čim je predsednik države najavio povratak redovne vojske, premijer i Vlada rastrčali su se da to što pre sprovedu u delo, koliko već u narednim danima. Ministarstvo odbrane pripremiće izmene zakona, u petak će ih usvojiti Vlada i uputiti skupštini na usvajanje. Godinama gromoglasno najavljivan povratak redovne vojske dešava se baš u trenutku novih tenzija na Kosovu, kada kosovske vlasti, preuzimaju srpske institucije, jednu po jednu.

Promocija najmlađe generacije oficira Vojske, za najvažnijeg gosta medijski dobar trenutak. Da najavi povratak obaveznog odlaska u vojsku. Vojsku koja kaže neće nikog napadati, već odvraćati one koji nam prete.

„Ne remeti vam život, ne gubite ni školovanje, ni studiranje, ni posao, ni ljubav, ni društveni život. Mame i tate će, mislim, biti suštinski zahvalne što vojska njihove sinove još više priprema za život“, kaže premijer Miloš Vučević.

Da li je pravi razlog brzopotezne odluke o obaveznom vojnom roku, ukinutom pre 13 godina, još jedan manevar vladajuće stranke da nametne novu temu umesto severa Kosova?

„Trenutni odnosi na severu Kosova i pitanje služenja vojnog roka u realnom životu nisu spojivi onako kako su elegantno povezani u medijskoj prezentaciji. Jedino što je važno je da je zapravo javno mnenje zapravo stalna ta bitka za glasove. Mislim da je sa te strane procenjeno da je pravi trenutak da se objavi da je odluka sada već izvesna“, kaže vojni analitičar Aleksandar Radić.

Povratak redovne vojske, pa makar i na 75 dana biće obavezan za muškarce, dok će za žene to biti dobrovoljno. Može li vojska za 60 dana obuke i 15 vežbe da pripremiti nekog kako premijer Vučević kaže za život?

„Ako već imamo sredstava da gradimo neke objekte, gde bi trebalo da 75 dana leže naši sinovi, hajde da onda uložimo u škole da ne padaju plafoni, da se ne raspada sve“, kaže psihološkinja Ana Mirković.

Prve regrute vojska bi mogla da primi sledeće godine. Do tada će morati da se spreme kasarne i infrastruktura kao i nastavnici koji će buduće vojnike obučavati. Povratak redovne vojske ne bi, kako smatra Aleksandar Radić, smeo da otvori prostor za moguće zloupotrebe.

„Ne sme da se dogodi da pokaže da imamo dve Srbije. Onu koja je tu da služi i onu privilegovanu Srbiju koja će to gledati sa strane. A već sada ima dovoljno indicija o tome na šta će to ličiti jer većina ljudi koji podržavaju služenje vojnog roka i koji su oslonjeni na SNS ili dele sa njima stavove nisu služili vojni rok, ali podržavaju predsednikove ideje“, kaže Radić.

Otvoreno protiv ove predsednikove ideje Liga socijaldemokrata Vojvodine, jer će, kažu, ovaj populistički potez samo zadovoljiti desno konzervativno biračko telo i dodatno isprazniti državnu kasu. O troškovima, zvaničnici, za sada ćute.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare