Nestaje li pogled na grad sa Terazijske terase? Beograd na vodi možda postane i Beograd u centru
Beograd na vodi do sada doseže samo na obale Save. Javnim uvidom u izmene planskih dokumenata očigledno je da vlast ima u planu da taj projekat postane i Beograd u centru, jer je sada od betoniranja ugrožena i Terazijska terasa. Iz Pokreta slobodnih građana traže obustavu javnog uvida, jer tvrde da nisu ispoštovane zakonske procedure i jer je stavljen pred građane bez ključnih analiza.
Zakotraljao se projekat Beograda na vodi, pa sada preti da, protiv svih sila zakona i pravila, stigne do Terazijske padine.
Kreće li još jedna urbanistička igra sa već poznatim rezultatom? Lopta je u rukama investitora, građani neobavešteni, a sudeći po planskim dokumentima država presuđuje.
"U ovoj državi je gde vidiš parče zelenila, zidaj brate" kazao je arhitekta i inženjer Momčilo Mrdaković.
U toku je proces javnog uvida u izmene planskih dokumenata povodom širenja Beograda na vodi. Time se, poslednjom verzijom, predviđa da Terazijska terasa, ali i ulice Zeleni venac i Kamenička, dobiju neki novi izgled.
Arhitekta Mrdaković zabrinut je da li je to konačan izgled.
"Problem je što se u svim tim planovima oni služe obmanama i prevarama", kazao je on.
I tu brigama nije kaj.

"Ta zgrada, ako se sazida ovde, ona će ceo ovaj pogled na horizont i na Srem, Novi Beograd i savsku dolinu da potre... A to bi bila tragedija. Zato što je ovo jedinstveno mesto. Može se reći na svetu, da se iz centra grada vidi horizont i zalazak sunca", ističe naš sagovornik.
Iz PSG traže obustavu javnog uvida, jer tvrde da nisu ispoštovane zakonske procedure i jer je stavljen pred građane bez ključnih analiza.
"Izražavamo sumnju da je ovaj jedan široki plan već dogovoren, a da se građanima sada ova procedura potura", naveo je Vladimir Pajić ispred PSG.
A šta kažu građani?
"Park, što više drveća, ništa betona više, dosta je",
"Pa bolje nego oni krokodili, pacovi, veruj mi. Bolje što se nešto gradi, radi", kazali su oni.
Krokodile i glodare u parku nismo sreli, ali jesmo ljude koji šetaju kućne ljubimce. Njihova jedna od poslednjih oaza u centru grada nije na meti prvi put.

"Godine 1991. isto ovako kad je bilo smutno vreme. Oni su pokušali da proture tu gradnju... Forimirana je organizacija za zaštitu Beograda i na kraju smo doterali do Ustavnog suda koji je doneo presudu da ne može u gradu da se gradi", ističe arhitekta.
Čak i devedesetih se znalo, da u gradu već ima premalo zelenila.
"Onemogućili su provetravanje prirodno grada, recimo ovde na Terazijskoj terasi je bio put za strujanje vazduha sa doline reke Save. Sada je to blokirano, sad ovim monstruoznim Beogradom na vodi", smatra on.
Na pitanje N1 da li se sad čini da obala pripada samo jednima, on kaže: "Pa da, njima vazduh svež, a nama šta ostane".
Trenutno, građanima nije ostao dostupan ni Terazijama najbliži - Pionirski park.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare