Izraelski premijer Benjamin Netanjahu insistirao je u petak na tome da Izrael „nema izbora“ osim da nastavi da se bori protiv Hezbolaha u Libanu, a zanemario je da pomene 21-dnevni predlog o prekidu vatre koji podržavaju SAD, tokom svog obraćanja na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.
Njegovi komentari – ili njihov nedostatak – Generalnoj skupštini UN verovatno će potkopati napore koje predvode SAD i Francuska da pauziraju borbe i dodatno frustrirati zapadne zvaničnike koji su već iznervirani Netanjahuovim predomišljanjem, ocenjuje Politiko (Politico).
„Sve dok Hezbolah bira put rata, Izrael nema izbora. Izrael ima svako pravo da otkloni ovu pretnju i bezbedno vrati naše građane u njihove domove, a mi upravo to radimo“, rekao je izraelski lider.
Izraelski premijer se suočio sa teškom publikom u Ujedinjenim nacijama, gde su mnoge zemlje kritikovale akcije Izraela u Gazi zbog teških humanitarnih posledica.
Tokom ove nedelje, niz svetskih lidera okupljenih na godišnjem sastanku Generalne skupštine UN koristio je svoje govore da osudi Izrael, a neki takođe krive Hamas. Bilo je poziva za zaustavljanje eskalacije borbe u Libanu.
Desetine diplomata izašlo je iz sobe dok je Netanjahu počeo svoj govor, ostavljajući ceo sprat Generalne skupštine relativno prazan. Ali on je doveo pristalice – porodice talaca koje su klicali i aplaudirali tokom njegovog obraćanja.
Njihova glasna podrška čak je navela predsednika Generalne skupštine UN Filemon Jang da udari čekić.
„Red, molim vas! Dame i gospodo, red!“, rekla je ona.
Netanjahu je prkosio kritikama upućenim Izraelu na Generalnoj skupštini ove nedelje, upoređujući scene od 7. oktobra sa holokaustom.
„Vidimo ovu moralnu konfuziju da je Izrael lažno optužen za genocid. Borićemo se dok ne ostvarimo pobedu, potpunu pobedu. Ne postoji alternativa za to“, rekao je on.
Netanjahu je takođe svoje kritike usmerio prema UN, opisujući tu instituciju kao „antisemitsku prezirnu farsu“.
Na jednoj od mapa koju je Netanjahu pokazao tokom obraćanja, cela palestinska teritorija istočnog Jerusalema (Al-Kuds), Zapadne obale i Pojasa Gaze prikazana je kao „Izrael“, navodi Anadolija.
Istočni Jerusalem, Zapadna obala i Pojas Gaze su prema međunarodnom pravu palestinske teritorije.
Ponavljajući da je „Hamas spalio bebe 7. oktobra“, Netanjahu je rekao da se samo „brane“ u Gazi i Libanu, ne pominjući žene, decu i starije osobe koje je ubila izraelska vojska.
Iako je dosad u izraelskim napadima u Gazi ubijeno više od 16.500 dece i više od 11.000 žena, Netanjahu je rekao da „pokušavaju da spreče civilne žrtve kao nijedna vojska na svetu“.
Netanjahu je rekao da Izrael želi da potpiše sporazum o normalizaciji odnosa sa Saudijskom Arabijom, tvrdeći da bi to „donelo mir na Bliskom istoku“.
Međutim, ni delegacija Saudijske Arabije nije bila prisutna u sali Generalne skupštine tokom njegovog obraćanja.
U obraćanju koje je trajalo oko 34 minuta, on je uglavnom optuživao Iran i branio izraelske napade u Gazi i Libanu, dodajući da se Izrael bore protiv iranskih saveznika na sedam frontova od 7. oktobra 2023. godine.
„Imam poruku za Iran: Ako vi pucate u nas, i mi ćemo pucati na vas. Ne postoji mesto na Bliskom istoku do kojeg ne možemo doći“, rekao je Netanjahu te time zapretio i Teheranu.
Netanjahu je kazao da bi zemlje u svetu trebale stati uz Izrael u borbi protiv iranskog nuklearnog programa.
„Izrael će dati sve od sebe da spreči Iran da poseduje nuklearno oružje“, rekao je.
Takođe je poručio da će Izrael nastaviti s napadima u Libanu, tvrdeći da „Hezbolah skriva rakete u bolnicama, školama i kućama“, kao što je ranije govorio i za Gazu te tako nagovestio da bi ta mesta mogla biti bombardovana.
Netanjahu je u proteklih 48 sati slao različite poruke o predlogu za prekid vatre, koji SAD predstavljaju kao privremeni korak za postavljanje temelja za dugotrajnije primirje.
Izraelski lider je prvobitno odbacio tu ideju, rekavši da „nije čak ni odgovorio“ na nju i nagoveštavajući da neće pristati da zaustavi borbe.
Portparoli Bajdenove administracije uzvratili su, rekavši da je izraelska vlada privatno podržala predlog.
Zatim, nekoliko sati pre njegovog govora u UN-u u, kancelarija premijera je izdala saopštenje u kom se navodi da „Izrael deli ciljeve inicijative koju predvode SAD“.
Netanjahuovo nepredvidivo ponašanje delimično potiče iz njegove nesigurne političke pozicije. On je na vlasti zbog šačice krajnje desnih koalicionih partnera koji zahtevaju oštre pristupe protivnicima Izraela.
Ako ne posluša te partnere, njegova vlada bi mogla pasti i on bi mogao izgubiti vlast, izlažući se optužbama za korupciju. U isto vreme, veliki deo izraelske javnosti takođe želi temeljno rušenje Hezbolaha.
Netanjahu je ranije povlačio slične poteze tokom rata njegove zemlje sa militantima Hamasa u pojasu Gaze.
On će američkim zvaničnicima reći jednu stvar privatno, dok će javno poricati ili se uzdržavati od takvog stava, navodi Politiko.
Na primer, kada je predsednik Džo Bajden ranije ove godine predstavio mirovni predlog za okončanje borbi u Gazi, rekao je da je to izraelski plan, ali je Netanjahu odbio da to potvrdi.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare