Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) saopštio je da neće učestvovati u jednodnevnom štrajku koji reprezentativni prosvetni sindikati organizuju u školama 16. septembra.
„Toga dana članovi NSPRS će sprovesti akciju obustave jedinstva s diletantima i amaterima u rukovodstvima takozvanih reprezentativnih sindikata“, naveo je taj sindikat u saopštenju.
Reprezentativni prosvetni sindikati najavili su jednodnevnu obustavu rada 16. septembra, nezadovoljni ishodom pregovora sa Vladom Srbije oko povećanja plata prosvetnim radnicima.
Vlada Srbije obećala je povećanje od 12 odsto od 1. januara 2025, dok su sindikati tražili da plata već na početku školske godine bude izjednačena sa prosečnom zaradom u Srbiji.
NSPRS navodi da su sindikati, koji su do skoro jedini govorili u ime prosvetnih radnika, oni „koje vlast neguje kao reprezentativne i plaća ih iz budžeta“, pokazali da su im sve akcije prethodnih godina „bile bez smisla i bez rezultata, da su im zahtevi diletantski, a nastupi u javnosti smušeni, često i sramotni, dok se položaj zaposlenih sve više pogoršavao“.
„Zbog ‘reprezentativnih’ sindikata sve je manje interesovanje za sindikalnu borbu u školama. Zbog ‘reprezentativnih’ sindikata je značajno porastao broj ljudi koji nastavnike doživljavaju kao neradnike koji samo kukaju zbog malih plata. Zbog ‘reprezentativnih’ sindikata nas vlast godinama vuče za nos, sada bi se moglo reći i da nas magarči“, ocenio je NSPRS.
Taj sindikat je zahteve reprezentativnih sindikata ocenio kao „amatersko blamiranje pred Vladom i javnošću“, navodeći da su zahtevi sindikati i obećanja vlade iz prošlogodišnjeg protokola bili „suštinski pogrešni i nejasno formulisani“.
Prema njihovim rečima, poslednje objavljeni podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je prosečna neto zarada iznosila 95.804 dinara, a da će nova januarska osnovna plata zaposlenih u prosveti, sa VII stepenom stučnosti, nakon povećanja od 12 odsto iznositi 97.070 dinara, čime će biti ispunjeno obećanje iz protokola.
„Da li je to zarada koja zadovoljava zaposlene u ustanovama obrazovanja? Ako jeste, čemu onda štrajk? Ako nije, zašto je to traženo od Vlade i potpisano od strane ‘reprezentativnih’ sindikata? Jasno je da bi ispunjenje sadašnjih zahteva ‘reprezentativnih’ sindikata ostavilo prosvetne radnike krajem sledeće godine na oko 200 evra ispod očekivanog proseka. Od takvih amaterskih predloga i loših rešenja se moramo braniti, umesto da ih podržavamo“, dodaje se u saopštenju.
Taj sindikat navodi i da su bili na ulici u decembru 2023. godine i u maju ove, kao i da su u više navrata sprovodili štrajkove upozorenja, dodajući da će i ubuduće podržavati svaki smislen zahtev i svaku smislenu akciju zaposlenih u prosveti.
„Ali nećemo više pružati podršku amaterskom ponašanju, loše formulisanim zahtevima i besmislenim akcijama takozvanih reprezentativnih sindikata. Optužiće nas zbog toga da razbijamo jedinstvo. Naš odgovor je da se do uspeha dolazi znanjem, dobrom organizacijom, profesionalizmom u radu, odlučnošću i istrajnošću, a ne jedinstvom oko dokazano neuspešnog načina rada i razmišljanja. Zato 16. septembra jednom za svagda obustavljamo jedinstvo sa sindikalnim amaterizmom“, piše u saopštenju Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare