Pozivi studentima u blokadi da daju izjave u policiji su još jedan od vidova zastrašivanja koje vlast koristi u cilju gušenja protesta, izjavio je advokat Ivan Ninić. "Da postoji strah kod studenata oni ne bi bili u Kragujevcu, niti bi imali energiju koja ne jenjava. Zbog toga i imamo ovakvu reakciju vlasti. Oni vole da igraju utakmicu čiji se ishod unapred zna, ali ovo je jedina utakmica za 12 godina vlasti Aleksandra Vučića gde ne može da predvidi rezultat", smatra Ninić.
Govoreći o krivičnim postupcima na koje su upozorili studenti Pravnog fakulteta i belešci koju je objavio profesor Pravnog fakulteta u Novom Bojan Pajtić o pozivu studentima da daju izjavu o policiji, Ninić je u emisiji Novi dan na N1 rekao da je, prema onome što se zna, predmet formiran po nekoj prijavi iz decembra, da su studenti pozvani da daju izjavu, ali da se ne zna šta se njima stavlja na teret.
„Mi ne znamo šta je posredi i šta vlast sprema u odnosu na studente u blokadama, osim što vidimo da ih policija poziva i da je to jedan od vidova zastrašivanja. To je lepeza mogućnosti koju vlast ima na raspolaganju, ne bi li na sve moguće načine, disperzijom zloupotrebe resursa ugušila studentske proteste“, rekao je Ninić.
Aktuelna vlast, kako je kazao, ima sve instrumente, ali kada naiđu na tvrdo, oni se povlače.
„Koliko (studenti) budu uporni, istrajni, toliko će ove alternativne strategije vlasti propadati. Studenti da se plaše policije, BIA… ne bi ušli u celu priču i odavno bi se predali“, istakao je Ninić.
On kaže da se donose političke odluke – u kom momentu će se ko pozivati i kako postupati, navodeći da vidimo da se hapse ljudi za dela od pre pet godina.
To je, smatra, deo strategije vlasti jer im istraživanja javnog mnenja poručuju da su u ozbiljnom problemu.
„Vlast ishod ustavnih žalbi ne dovodi u pitanje“
Osvrćući se na izjavu predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić da će „situacija dramatično da se promeni u narednim danima i nedeljama“ jer su Ustavnom sudu predate prve ustavne žalbe zbog nemogućnosti da se pohađa nastava u osnovnim školama, što je rekao i predsednik Srbije, Ninić ukazuje da postupci pred Ustavnim sudom traju od tri do pet godina.
„Paradoksalno je da predsednik Skupštine ili predsednik Republike znaju ishod postupaka, a naročito koliko će biti efikasni i koliko će trajati. Stepen izvesnosti se ne dovodi u pitanje. Oni znaju ishod ustavnih žalbi jer u Ustavnom sudu sede neke sudije „lojalisti“ koji imaju po pola miliona dinara plate, i kada treba da štite ‘boraniju’, obične male građane, zabadaju glavu u pesak i štite svoje privilegije interese vlasti“, rekao je Ninić.
To, kako navodi, samo dodatno urušava pravni sistem i pravni poredak, i predstavlja igrokaz i ad hok akciju vlasti usmerenu na gušenje protesta, slamanje duha srednjoškolaca, studenata u školama.
„Pokušaj da se na alternativne načine izvrši pritisak i uguše protesti. Sve ukupno ovo izaziva podsmeh, nevericu i govori u kakvom su stanju institucije i kakvo je drušvo u kom živimo“, kazao je Ninić.
Kako je naveo, mi ne znamo šta je sadržina ustavnih žalbi.
„Mi ne znamo da li je ustavna žalba dopuštena neposredno Ustavnom sudu na podnošenje ili morate da ostvarite neka druga prava pred nekih drugim organima. Sada će Ustavni sud prvo odlučivati, pa ako jesu, onda da ih razmatra. Verujem da će ih združiti i doneti jednoobraznu odluku za koju nam Brnabić kaže da će biti pozitivna i da će staviti tačku na sve“, smatra Ninić.
Navodi da studentski protesti ugrožavaju prava na pristup obrazovanju su, prema oceni Ninića, nonsens.
„Ovo je privremeno stanje koje je posledica nefunkcionisanja države, društva, institucija. Ako neko uzurpira ta prava, to je vlast, vrh države i institucije koje su zarobljene“, smatra Ninić.
Zašto Ustavni sud ćuti na brojna kršenja prava?
Paradoks je, smatra Ninić, da Ustavni sud ćuti na brojna kršenja ustavnih prava, između ostalih – i prosvetnih radnika.
On je pitao gde je Ustravni sud kada je u pitanju odredba Kolektivnog ugovora koji je nedavno potpisan sa reprezentativnim sindikatima, prema kom je predviđeno da su jubilarne nagrade 50 odsto manje za prosvetne radnike koji nisu članovi sindikata.
„Sindikalno delovanje je vlastito pravo, i ta odredba ne može da prođe, gde je tu Ustavni sud… Sve je u funkciji konvalidacije opšteg društvenog haosa kroz institucije“, zaključuje Ninić.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare