Za upis u prvi razred srednje škole, osim prijemnog ispita i bodova koje nose rezultati testova, ali i uspeh u osnovnoj školi, neophodno je i lekarsko uverenje o zdravstvenom stanju učenika. Ovaj papir mali maturanti, koji će od septembra sesti u srednjoškolske klupe, mogu dobiti u domu zdravlja u školskom dispanzeru, gde već imaju karton i izabranog pedijatra, ali i u službi Medicine rada Srbije ili u privatnim klinikama. Za koju god ustanovu da se odluče, uverenje moraju da plate, a razlike u ceni su velike i kreću se od 370 do 3.000 dinara, piše portal Nova.rs.
Sistematski pregled radi dobijanja lekarskog uverenja za upis u stručnu srednju školu obavezno je zakazati telefonom.
“Svi koji upisuju stručne srednje škole treba da dođu u glavnu zgradu doma zdravlja, da kupe obrazac za lekarsko uverenje i formular u knjižari, a prethodno moraju da plate na šalteru. Ovaj dokument košta 370 dinara. Sa uplatnicom i obrascima, pacijent odlazi kod svog izabranog pedijatra, koji će mu u zavisnosti od srednje škole koju upisuje, uraditi određene preglede. To se razlikuje od škole do škole, a pedijatar će odrediti koji pregledi su potrebni”, kaže za Nova.rs doktorka u Domu zdravlja Savski venac.
Važno je da svaki učenik, odnosno roditelj ili staratelj na vreme pribavi informacije o tome da li je potrebno lekarsko uverenje za upis u prvi razred srednje škole, odnosno koje preglede uključuje.
Za upis u gimnaziju međutim, nije potrebno podnositi potvrdu o ispunjenosti zdravstvenih uslova, piše Nova.rs.
Lekarsko uverenje u Medicini rada Srbije za upis u srednju ekonomsku, poljoprivrednu, šumarsku, mašinsku, elektrotehničku, medicinsku, umetničku i školu uslužne delatnosti košta 1.000 dinara.
Za hemijsku, grafičku, mašinsku (uz rad na visini), potom za školu rukovalaca građevinskim i poljoprivrednim mašinama, vozača motornog vozila, uverenje se plaća 2.000 dinara, a na sve ide i PDV od 20 odsto. U privatnim klinikama cena lekarskog uverenja za upis u srednju školu iznosi 3.000 dinara, dok je u domovima zdravlja najjeftinije: od 350 do 370 dinara, navodi Nova.rs.
Ostaje nejasno zašto u državnim ustanovama učenici plaćaju lekarska uverenja, iako su osigurani preko roditelja, imaju karton u domovima zdravlja i overene knjižice, piše ovaj portal.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare