Nude sve, pa i vanredne izbore: Od Vlade za ceo mandat dođosmo do "ako građani misle drugačije"
Jednom je vlast u Srbiji pokazala da je slaba na litijum - kada se 2022. povukla pred protestima građana i stopirala projekat "Jadar". Danas, kada projekat ponovo oživljava, a s njim i protesti i peckanja iz redova opozicije, da li su vanredni parlamentarni izbori opcija koja bi opet mogla da se nađe na stolu?
Da se imenom Srpske napredne stranke zove jelovnik, imao bi bogatu ponudu tokom cele godine, a ne samo u sezoni izbora. Jer ovi ljudi nude i šta hoćete i šta nećete.
"Mi možemo krajem godine da tražimo i izjašnjavanje građana i unapred vam kažem mogu da biraju. Hoćete li u Loznici, u zapadnoj Srbiji ili hoćete u celoj Srbiji", izjavio je predsednik Aleksandar Vučić, 27. jula.
A od juče su u ponudi SNS i izbori.
"Nikada ne možete da isključite da ako neko baci tu rukavicu i kaže da su se promenile okolnosti i da građani misle drugačije – mi ne želimo da mimo volje građana držimo taj mandat", objasnio je Darko Glišić, predsednik Izvršnog odbora Srpske napredne stranke.
"I opet vam kažem gde god i šta god da izaberu - pobedićemo ih", poručio je 27. jula predsednik Srbije.
"Plan jeste pun mandat, ali videćemo. Ako okolnosti budu takve da moramo još koji put da pobedimo – pobedićemo ubedljivo", istakao je Glišić.
Sigurni naprednjaci prihvataju sigurno bačenu rukavicu opozicije, ali ni jednima ni drugima, siguran je naš sagovornik, novi izbori ne idu u prilog.
"Ako zaista žele da uđu u projekat Jadar onda je teške stavri najbolje uraditi na početku mandata, daleko od neke kampanje, pa se onda u kampanji baviti onim što može da se promoviše. Koliko god opozicija insistirala na izborima, nisam siguran ni da opoziciji izbori u ovom momentu odgovaraju. Nije dobar ni momentum unutar opozicije, posvađani su i podeljeni, ni istraživanja ne pokazuju da se bilo šta drastično promenilo u rejtinzima. I na kraju veoma je teško objasniti biračima otkud sad opet izbori, posle izbora koji su bojkotovani pre nekoliko nedelja", navodi Bojan Klačar, izvršni direktor CESID-a.
To opozicija objašnjava tezom da su građani na prethodnim izborima prevareni, jer im je rečeno da kopanja litijuma biti neće. Litijum jeste tema koja bi mogla da okupi opoziciju, ali je, tvrdi izvršni direktor CESID-a, rano prognozirati da bi ta isti tema mogla da bude politički pogubna za SNS.
"Srpska napredna stranka će sigurno otvarati i neke druge teme na kojima može da računa na podršku. Opozicija, s druge strane, preuzima rizik stavljajući sva jaja u jednu korpu", ističe Klačar.
U toj je korpi doduše jedina stvar od koje ova vlast, reklo bi se, ozbiljno zazire.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare