NVO: Građani ne smeju da budu taoci dijaloga Beograda i Prištine

Vesti 19. okt 202210:12 3 komentara
Shutterstock

Albanske i srpske nevladine organizacije sa Kosova i centralne Srbije ocenile su u zajedničkom saopštenju da, imajući u vidu nedavne izveštaje EU i razvoj događaja na terenu, postoji zabrinutost zbog uticaja nedostatka napretka u dijalogu Beograda i Prištine na lokalne zajednice u Srbiji i na Kosovu.

„Građani na terenu najviše pate od prisustva tenzija i nepoverenja. Sve strane stoga moraju odustati od zapaljive retorike koja preti i šteti odnosima unutar i između zajednica. Nejasnoće se moraju smanjiti kroz transparentnost i odgovornost. Svim građanima mora biti jasno šta je dogovoreno, a sam proces dijaloga mora se približiti samim građanima koji su njime pogođeni“, navodi se u saopštenju koje je potpisalo 39 nevladinih organizacija.

Povezane vesti

U saopštenju se navodi da „scene dočeka patrijarha Srpske pravoslavne crkve Porfirija na ulicama Prizrena šalju pozitivnu poruku međusobnog poštovanja i mirnog suživota“, kao i da su sve strane u tom događaju imale „konstruktivan pristup“, što posebno važi za predsednika opštine Peć Gazmenda Muhadžerija, koji je prisustvovao ustoličenju.

„Takođe pozivamo na opipljiv napredak u mnogim drugim područjima. Na Kosovu postoji suštinski nedostatak dijaloga i saradnje kroz izabrane institucije“, navodi se u saopštenju i dodaje da „poslanici Srpske liste ne uspevaju da predstavljaju potrebe zajednice kosovskih Srba“ jer kontinuirano odsustvuju sa sednica Skupštine Kosova.

„Mnogi sporazumi se danas jedva pominju. Glavni most u Mitrovici i dalje je zatvoren za saobraćaj, uprkos velikim investicijama EU. Obe strane treba da se angažuju na rešavanju demarkacije Severne Mitrovice koja je omela proces ponovnog otvaranja. Moraju se preduzeti dodatni koraci kako bi se osiguralo da most služi kao inkluzivan i zajednički prostor koji povezuje ljude sa obe strane reke Ibar“, navode nevladine organizacije.

Po pitanju registarskih tablica, nevladine organizacije su pozvale i Beograd i Prištinu da „rade konstruktivno na pronalaženju rešenja koje neće štetiti građanima na terenu“, dok po pitanju uzajamnog priznavanje diploma upozoravaju da je to „stalo“, što je dovelo do „manjka vitalnog osoblja u ključnim javnim institucijama na jugu Srbije i na Kosovu“.

U saopštenju se dodaje i da na jugu Srbije postoji osećaj da je integracija albanske zajednice narušena napetim odnosima Beograda i Prištine, kao i da „zabrinutost u vezi sa sprovođenjem popisa u Medveđi treba odmah da se reši i da se izvrši detaljna revizija procesa pasivizacije“ prebivališta građana.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare