Suđenje "balkanskom kartelu"
"Oćemo li davati nešto keša kapetanu": Izvođene "skaj" poruke

Na suđenju pripadnicima "balkanskog kartela" danas je počelo izvođenje sadržaja "skaj" poruka i to utvrđivanjem isključivo sadržaja komunikacije.
Kada se sa tim završi sud će preći na utvrđivanje identifikacije optuženih koji su konkretne "skaj" poruke razmenjivali i to kroz dokazivanje toga koji optuženi je koristio određeni "pin".
Naime, "pin" je suštinski kodno ime korisnika, odnosno ime naloga sa kog seporuke šalju i svaki optuženi je imao svoj "pin" ili u nekim slučajevima pojedinci su mogli imati i više različitih "pinova".
"Skaj" materijal je ključni dokaz u postupku protiv pripadnika "balkanskog kartela", kojima se sudi za šverc najmanje sedam tona kokaina.
Advokati odbrane su i tokom pripremnog ročišta, ali i od početka suđenja do danas osporavali ove dokaze kao nezakonite i tražili su da se izuzmu iz spisa predmeta, a danas i da se uopše ne izvode.
Naglašavali su da postoji sirovi, odnosno originalni materijal sa "skaja", a da se, umesto njega koji je neophodan radi upoređivanja, u postupku izvode "transkripti" poruka koje su sačinili holandski organi.
Holanđani su transkripte dostavili Francuzima, a naposletku francuski organi su takav materijal dostavili srpskim.
Isticali su advokati da se sad pred sudom izvodi "pomoćno sredstvo", a ne dokazi, budući da postoji mogućnost da je u transkripciji napravljena u najmanjem i slovna greška ili da u sirovom materijalu čak uopšte ne piše ono što je dostavljeno tužilaštvu i sada sudu.
Zbog toga su naglašavili da je neophodan sirovi materijal za upoređivanje poruka i da se taj izvorni materijal sa servera izvodi kao dokaz, a ne transkripti.
Postupajuća tužiteljka Irena Bjeloš do sad je više puta odgovarala na primedbe odbrane u vezi sa tvrdnjama da "skaj" kao nezakonit dokaz ne treba izvoditi, a danas je kratko kazala da su francuski pravosudni organi dostavili Tužilaštvu za organizovani kriminal tražene podatke u tabelama koje se ne mogu menjati.
Dodala je da Tužilaštvu izvornik nije dostupan niti im je dat na uvid, te da je takav slučaj i u svim zemljama EU, zbog toga što je proglašen "državnom tajnom" i da je "apsurdan" predlog odbrane da se dobijeni podaci ne izvode kao dokaz.
Nakon još jedne debate o "skaj" dokazima, počelo je izvođenje poruka koje su optuženi, kako tvrdi Tužilaštvo, razmenjivali u vezi sa pošiljkom kokaina na brodu koji je trebalo da drogu preveze iz Južne Amerike u Evropu.
Sve poruke koje su prikazane u sudnici datiraju iz decembra 2019. godine i još nije pred sudom utvrđeno ko ih je sve razmenjivao.
Ovo su samo neke od desetine poruka:
"Ako hoće da pošaljemo posadu na Las Palmas",
"Lakše nam je odradit smenu na Las Palmas",
"Valjda su trebali gorivo uzeti na Las Palmas",
"Još bolje nago u Afriku da idu",
"Rus 2 karte dobili, lete 5. decembra, 6. decembra su na Las Palmas",
"Oćemo li davati nešto keša kapetanu",
"Molba ako može urgencija kapetanu da prati džakove",
"Brate ovako, kažu da je kapetan jako bezobrazan i drzak",
"Mole da smenimo kapetana",
"Pravi se nepotreban haos",
"Kapetan je moj drug",
"Top momak",
"Slažem se da postoje situacije gde treba podmazati parama da bi sve lakše išlo".
Šta se dešavalo na dosadašnjim ročištima
Podsetimo, do sada su na suđenju, koje je počelo u decembru 2024, izvedene brojne zamolnice o pružanju međunarodne pravne pomoći koje je sve tokom 2022. godine Tužilaštvo za organizovani kriminal uputilo pravosudnim organima Holandije, Francuske, Belgije i Arube, kao i njihovi odgovori na te zamolnice.
Među tim dokumentima izvedeni su i odgovor holandskih organa, kojima se odobrava Tužilaštvu koršćenje dokaza koji se odnose na zaplenjeni kokain, ali i dokumenta i fotografije, koji se odnose na zaplenu više od pet tona kokaina na brodu "Aresa" 2020. godine na Arubi, a iza te pošiljke stajao je, kako tvrdi Tužilaštvo, upravo "balkanski kartel".
Naime, kako se navodi u optužnici, službenici obalske straže za područje Kariba na Arubi su 24. februara 2020. godine presreli brod „Aresa“ i nakon pretrage broda zaplenili 211 vreća u kojima su bili paketi sa kokainom, ukupne težine 5,1 tone.
Tada je uhapšena je čitava posada broda, a svi su državljani Crne Gore.
Članovi "balkanskog kartela" uhapšeni su u velikoj policijskoj akciji maja 2023, kada je uhapšeno 13 osoba. Ubrzo je počela istraga, a Tužilaštvo za organizovani kriminal je u tom trenutku sumnjičilo ukupno 20 osoba, koje su se i našle na optužnici i sada im se sudi u Specijalnom sudu.
Osim tada 13 uhapšenih, trojica optuženih se nalaze na izdržavanju kazni u zatvorima u Peruu, Holandiji i Nišu, a četvorica se nalaze u bekstvu. Svima koji nisu u Srbiji ili nisu bili dostupni pravosudnim organima sudi se u odsustvu, a među njima je i vođa klana "Amerika" Zoran Jakšić i on se nalazi u zatvoru u Peruu.
Međutim, godinu i po dana kasnije usledilo je još jedno hapšenje u akciji srpske policije i Evropola, a po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal.
Krajem novembra 2024. u Srbiji su uhapšena još osmorica pripadnika kartela. Među njima Dragan Đorđević, Dragan Nikolić i Ivan Cvetković, koji su već optuženi i to je bilo drugo njihovo hapšenje.
Njih trojica su se u trenutku drugog hapšenja nalazila u kućnom pritvoru.
Među uhapšenima je i Mladen Papović direktor novosadskog GSP-a.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare