Sve je spremno za skupštinsku raspravu o litijumu, tvrdi predsednica parlamenta Ana Brnabić, i opozicija je spremna sa informacijama iz Gornjih Nedeljica koje su zajedno posetili u petak, ono što nedostaje u parlamentu jeste Narodna inicijativa ekoloških organizacija koju je potpisalo blizu 40 hiljada građana Srbije protiv iskopavanja bora i litijuma.
U skupštinskoj sali poteći će konačno rasprava o litijumu. Ko će dati ubedljivije argumente za i protiv kopanja, vlast ili opozicija, slušaćemo narednih nekoliko dana. Predstavnici vlasti, kako kažu, čitaju sve što je o litijumu dostupno.
„Juče sam čitav dan radila do jedno deset uveče čitala i čitala i proučavala različite izvore i razgovarala sa ljudima“, kaže predsednica Skupštine Ana Brnabić.
Opozicija je u petak bila direktno na terenu u Gornjim Nedeljicama gde je razgovarala sa onima koji bi bili najbliži eventualnom rudniku litijuma. Sa njima nisu razgovarali ni Ana Brnabić ni Aleksandar Vučić, ali za izmene zakona o trajnoj zabrani iskopavanja litijuma i bora neće ni da čuju.
„Jedan blamantan predlog zakona i unižava čitav naš parlament, morao je biti vraćen na doradu uz ozbiljne argumente“, kaže Brnabić.
U lancu do sednice o litijumu možda je najblamantniji nestanak 38 hiljada potpisa građana koji se protive iskopavanju litijuma i bora.
„Prema Ustavu prilika da se inicijativa nađe pred parlamentom bila je obaveza do kraja 2022. godine, sve ostalo je probijanje ustavnih rokova i neka vrsta državnog udara kako bi se operacionalizovao ultimatum Vučić-Šolc“, kaže Savo Manojlović iz Kreni-Promeni.
„Mi smo onda podneli krivičnu prijavu i logično je da tražimo Komisiju koja će utvrditi šta se desilo sa inicijativom“, ističe Radomir Lazović iz ZLF.
„Potpisi se nalaze u Republičkoj izbornoj komisiji i jedni način da vlast na neki način zaleči tu povredu Ustava jeste da do iskopavanja litijuma nikada ne dođe“, kaže Manojlović.
„Ja sam siguran da nije u interesu SNS da se utvrdi da su oni pokrali tu inicijativu, da su sakrili potpise i da će zato glasati protiv formiranja ove Komisije“, kaže Lazović.
Formiranje takve komsije još nije na dnevnom redu skupštine. Na sednici o litijumu neće biti predsednik Srbije. Iako predsednica parlamenta, pa i sam predsednik tvrde da pate zbog toga i da Vučič ne dolazi jer ga opozicija nije zvala, podsećamo da su ga meštani Jadra pre nekoliko godina zvali da pomogne i da su dobili odgovor da predsednik Srbije nije nadležan za rudnik koji planira kompanija Rio Tinto.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare