Oglas

Odalović: Na Kosovu se 1.639 osoba vodi kao nestalo

author
FoNet
19. maj. 2021. 15:35
Veljko Odalović
N1 (arhiva) | N1 (arhiva)

Predsednik Komisije za nestale Vlade Srbije Veljko Odalović izjavio je da se 1.639 osoba vode kao nestale na Kosovu.

Oglas

"Na početku rada Komisije, 6.054 osobe su se vodile kao nestale i do sada je rešeno oko 74 odsto slučajeva, ali smo i dalje nezadovoljni, jer je broj nestalih suviše velik", rekao je Odalović tokom Okruglog stola „Ekshumacije i identifikacije nestalih lica“.
Odalović je izjavio da je proteklih godina problem nestalih dobio na težini u međunarodnim odnosima.

Porodice nestalih traže da to bude deo dijaloga o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine.

"U Vašingtonu je potpisan dokument o nestalima", naveo je Odalović.

Prema njegovim rečima, Srbija insistira da NATO otvori svoje arhive, kako bi se utvrdila sudbina nestalih.

Odalović je izjavio da su timovi Haškog tribunala 1999. i 2000. godine „prekopali“ prostor Kosova i ekshumirali više od 4.000 tela.

"Identifikovana je 2.001 osoba, među kojima je bila samo jedna Srpkinja. Ciljano su tražili Albance, ali taj posao nisu uradili da im služi na čast, pošto je bilo dosta pogrešnih identifikacija", rekao je Odalović.

Tužilac za ratne zločine Snežana Stanojković je izjavila da je njeno tužilaštvo posvećeno pronalaženju svake nestale osobe.

Svaka nova informacija će pomoći rasvetljavanju njihove sudbine. Razgovaraćemo sa svakom osobom koja ima saznanja i za to smo otvoreni 24 sata dnevno, rekla je Snežana Stanojković.

"Kroz takve razgovore dolazimo do podataka o masovnim grobnicama. Pružićemo zaštitu tim licima. Nećemo dozvoliti da budu ugrožena, kao ni članovi njihovih porodica", izjavila je Snežana Stanojković.

Predsednik Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih na Kosovu Verica Tomanović je rekla da hiljade familija očekuju odgovore na pitanja o sudbini najbližih.

"Postoji ogromno nezadovoljstvo zbog dvodecenijskog zataškavanja zločina na Kosovu. Ekshumacije masovnih grobnica i identifikacija žrtava su usporene", izjavila je Verica Tomanović.

Ona je zatražila od Kfora da domaćim i međunarodnim institucijama omogući pristup dokumentaciji iz arhiva NATO.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama