
Policija koja obezbeđuje radove na Starom mostu nema zvaničnu naredbu da obezeđuje most, izjavio je aktivista inicijative "Most ostaje" Đorđe Miketić, dodajući da je dosadašnje delovanje policije na mostu građane koštalo oko 3,5 miliona evra.
„Zvanično nam je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) rečeno da ne postoji naredba za njihovo prisustvo na mostu“, rekao je Miketić i naveo da je to dokaz da je policija spremna da štiti „kriminalne radove“.
Branislav Tomić iz neformalne grupe građana „Za naš kej“ objasnio je da su početkom februara ove godine uputili zvanični zahtev MUP za pristup informacijama od javnog značaja i tražili objašnjenje po kom osnovu je na mostu raspoređena policija na dvadesetočetvoročasovnom dežurstvima duže od tri meseca.
„Dobili smo odgovor policije koji je sraman i uvredljiv. Sraman je zato što nijedna od četiri informacije koje smo tražili nije istinita, a uvredljivo je jer ljudi iz policije misle da ćemo poverovati u te laži. Jedna od osnovnih stvari u tom odgovoru je da policija u tim dežurstvima ne postupa ni po kakvoj naredbi, što je nemoguće“, dodao je Tomić.
Prema njegovim rečima, nijedno vozilo MUP ne može da bude poslato na zadatak bez naredbe, što objašnjava da odgovor o nepostojanju naredbe koji su dobili nije istinit.
Tomić sumnja da policija prikriva informacije i da ne želi da im dostavi informacije od javnog značaja i da tako prikrivaju zloupotrebu službenog položaja.
Mi se nećemo zadovoljiti odgovorom koji smo dobili i uputili smo žalbu povereniku, izjavio je Tomić, dodajući da će uputiti i inicijativu nadležnom tužilaštvu da bi se utvrdilo ko u MUP-u zloupotrebljava ovlašćenja.
„Nadrealni odgovor MUP-a“
Pisac i aktivista „Most ostaje“ Dejan Atanacković rekao je da je u tom „nadrealnom odgovoru MUP“ navedeno da je policija na mostu kao prevencija „kriminala i zbog unapređenja bezbednosti u zajednici“.
„Naravno da je potpuna neistina da policija može spontano da se okuplja na mostu duže od tri i po meseca“, rekao je Atanacković.
On misli da je po sredi „tajna naredba“, što može da znači samo da je „policija privatizovana“ i da radi za privatni interes.

Govoreći o građevinskoj firmi „Milenium tim“ koja je angažovana na poslovima rušenja mosta, Atanacković je ukazao da su oni u poslednjih nekoliko godina donirali oko 300.000 evra za MUP.
Atanacković je rekao i da je Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu jedna od institucija koja je „potpisala smrtnu presudu Starom mostu“ i da su i oni dobili donacije Milenium tima.
Prema njegovim rečima, postoji ugovor o sponzorstvu Građevinskg fakulteta i „Milenium tima“ koji je moguće naći na internetu.
Aktivisti „Most ostaje“ i „Za naš kej“ nakon konferencije za novinare skinuli su jedan deo zaštitne ograde i prišli policajcima koji čuvaju gradilište. Oni su pitali policajce ko im je komandir i da li znaju da na mostu stoje bez zvanične naredbe, ali nisu dobili odgovor.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi ko će ostaviti komentar!