
Nije ga bilo neko vreme - pred kraj 2024. godine na ulicama Beograda, građani su umesto "Oka sokolovog" viđali komunalce i radnike Parking servisa da pišu kazne za nepropisno parkirana vozila. Dok su se na društvenim mrežama pitali gde je nestalo, u januaru je "oko sokolovo" ponovo počelo da kruži, ali ne na "land roverima". Počele su istovremeno da kruže informacije o razlozima zbog kojih su "roveri" povučeni i otkud "toyota yaris cross".
Gde je nestalo „Oko sokolovo“, pitali su se Beograđani koji džipove tokom novembra i decembra nisu viđali na uobičajenim rutama. Udruženje za zaštitu vozača IDrive objavilo je pre nekoliko dana na svom Instagram profilu da „Oko sokolovo“ trenutno ne radi i da su vozila „land rover“ oduzeta Parking servisu.
„Kako saznajemo od pripadnika komunalne policije, vozila marke ‘Land Rover“ oduzeta su zbog neplaćenih rata lizing kredita. Da stvar bude još gora, vozila nisu bila tehnički ispravna zbog mašina za detektovanje prekršaja na krovu. Zaključak: Pisali su kazne sa vozilima koja nisu prošla tehnički pregled“, navodi se u objavi.
I Eko straža je na društvenim mrežama pozvala građane da im prijave, ako vide „Oko sokolovo“.
Portal N1 tražio je informaciju od Parking servisa povodom ovih navoda, ali do objavljivanja teksta, odgovor nismo dobili. Mejl smo uputili i Komunalnoj miliciji, koja nas je uputila na Sekretarijat za inspekciju, nadzor i komunikaciju, a oni dalje na Službu za informisanje Grada Beograda. Međutim i tu smo ostali bez odgovora da li je tačno da su vozila „land rover“ povučena zbog neplaćenih rata lizing kredita, kao i da li je istina da nisu prošla tehnički pregled.
Koliko su koštali „land roveri“
„Oko sokolovo“ počelo je da krstari beogradskim ulicama krajem jula 2020. godine.
Specijalna terenska vozila Komunalne milicije opremljena najsavremenijim video sistemom, 24 sata će, kako je tada pompezno najavljeno, nadzirati, fotografisati i automatski prijavljivati vozače koji se nesavesno parkiraju. Kazne za nepropisno parkiranje iznosiće od 5.000 do 25.000 dinara.
Nadležni su tada rekli i da će se džipovi isplatiti za mesec dana kroz kazne koje će biti naplaćene. Javna nabavka je obavljena 2019. godine – 18 „rovera“ po ceni od 29.000 evra po vozilu plus četiri hiljade evra za nadogradnju. Grad je uzeo „rovere“ na lizing.
Na tenderu jedna firma – funkcionera SNS Ostoje Mijailovića
Odbornici opozicione Narodne stranke tvrdili su da su kupljeni polovni „land roveri“ i da sumnjaju da su deo kontingenta koji je firma GIM poklonila MUP-u.
Odbornik te stranke Miloš Pavlović rekao je malo pošto je sistem počeo da radi da tenderska dokumentacija pokazuje da su nabavljeni polovni džipovi „land rover“ i da je nabavka „Oka sokolovog“ klasičan primer ispumpavanja gradskog budžeta i nedomaćinskog poslovanja. Iz Transparentnosti Srbija su tada ocenili da je javna nabavka raspisana sa ciljem da posao dobije određeni ponuđač.
Na tenderu je pobedila firma „British Motors“ na čijem čelu je član Glavnog odbora SNS i predsednik Košarkaškog kluba „Partizan“ Ostoja Mijailović.
Novi tender i jedan učesnik – ponovo firma povezana sa Mijailovićem
Predsednica beogradskog odbora Stranke slobode i pravde Mila Popović izjavila je početkom ove godine da Beograd nije kupio „land rovere“ za „Oko sokolovo“, već je gradonačelnik Aleksandar Šapić ušao u novi postupak lizinga za 138 miliona dinara na 36 meseci, kao i da je tender dobila firma „Mios Mobility“ kao jedini učesnik.
Popović je u pisanoj izjavi 6. januara ove godine navela da iza „Mios Mobility“ stoje „firme Milice Mijailović i direktora „Aks fleet“, koje su povezane sa Ostojom Mijailovićem, kao i da se u vlasničkoj strukturi krije i „kiparska firma“.
„Da je kupio džipove od Mijailovića iz prethodnog skandaloznog dila, Beograd bi mogao da postane vlasnik tih vozila, koja bi se dalje koristila u narednim godinama i više ne bi plaćao rate ni za jedno vozilo. Da je više ponuđača učestvovalo, možda bi bilo ponuda koje su još povoljnije za Grad“, navela je Popović.
Ona je dodala da je očigledno kako Srpska napredna stranka „nastavlja sa nameštenim tenderima, gde se pojavljuje samo jedan ponuđač, u krugu svojih finansijera, funkcionera i prijatelja“.
Osim u Beogradu, „Oko sokolovo“ postoji u Nišu, na Zlatiboru. U Novom Sadu radi sistem „NSpatrol“, novosadska verzija „Oka sokolovog“. Prema najavama, „Oko sokolovo“ uskoro dolazi u Kragujevac.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare