Nije krivično delo
Olenik: Nema osnova za pritvor studentima uhapšenim zbog incidenta u Studenjaku - njihov prekršaj u rangu prekoračenja brzine
Advokat i potpredsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandar Olenik smatra da za incident u Studentskom gradu, kada je napadnut student koji želi da uči Miloš Pavlović nije bilo potrebe ni za čijim privođenjem, medijima, kamerama.
"Prosto postoji više desetina svedoka, postoje snimci, to su prekršaji i to sudije za prekršaje rade na dnevnom nivou. Ali suština je što do toga nije došlo spontano. To je ista kopija akcije iz Novog Sada 14. marta pred protest veliki 15. marta, kada je uhapšeno šest aktivista iz Novog Sada, što je smišljena provokacija da se u tom trenutku smanji broj ljudi koji će doći 15. marta, a u ovom trenutku je pred izbore koje imamo sutra. I isto su službe uradile svoj posao, inscenirale su sukob, ovamo su snimili, mi ne znamo je li taj snimak tačan, da li nije, da li je lažan, ne znamo kako je nastao, ali je emitovan veče pred protest da bi sutradan bili hapšeni", ukazuje.
Dodaje da je cilj isti - da se pokaže da su studenti nasilnici, a oni koji to stvarno jesu, vlast, (predsednik Srbije Aleksandar) Vučić, koji provociraju nasilje - da su žrtve.
"I to je omiljena igra bila i Hitlera i nacista i Musolinija i svih ostalih fašista, nacista, oni koriste taj termin, da sebe pokazuju kao žrtve dok beskrupulozno, ogoljeno koriste fizičku silu. I mi smo ušli u sistem, odnosno period, da ova vlast je sad na vlasti samo zbog upotrebe gole policijske sile i podrške tužilaštva, sudija, uz propagandu. Druge oslonce za vlast nemaju. I oni su uradili istu stvar. Doveli su Pavlovića, povukli su obezbeđenje. Nažalost, deo studenata je, to mora da se kaže, naseo na provokaciju, ali blago. Znači, tu nije bilo tih velikih napada, tu nije bilo velikih šteta, što je dobro. Ali onda kreće propaganda i onda kreće ono što meni kao advokatu uvek bode oči - reakcija suda, tužilaštva, policije. Apsolutno nije bilo potrebe za privođenjem 22 osobe, još manje za zadržavanje troje, još manje razmišljanja o bilo kakvom pritvoru. Pritvor nije kazna. Pritvor je da se obezbede dokazi i da se spreči eventualno bekstvo", pojašnjava Olenik uoči saslušanja pet studenata u tužilaštvu.
Advokat jednog studenta Ivan Ninić rekao je posle saslušanja da će tužilaštvo najverovatnije za trojicu zatražiti meru pritvora, dok će sa dva studenta biti postignut sporazum o priznanju krivice. Sva petorica se terete za nasilničko ponašanje.
Smatra da je to politička poruka i zloupotreba tužilaštva i policije, "da se pokaže kako eto - država funkcioniše, a čim neko hoće da pokaže, da prikaže nešto, znači da država ne funkcioniše".
"I to je samo jedna šarena laža, kao i sve ostalo, jer svi znamo, sutra su izbori. Ruke su im krvavije nego što su bile pre pola godine. I prosto to je taj jedan igrokaz, ali se krije istina da oni primenjuju silu i nakon pada nadstrešnice i nakon ubistva 16 ljudi, ruke su im još krvavije i oni nastavljaju sa primenom sile. Nažalost, mi ulazimo u jednu spiralu nasilja i konfrontacije koja će da raste i dalje. Vučić zna da nikad više na vlasti neće biti. I svi ovi njegovi. I znaju da im sledi zatvor, da im slede krivični postupci, da neće svi moći da pobegnu. Mi im obećavamo iz Lige (socijaldemokrata) da im sledi lustracija i oni se grčevito drže vlasti. I učiniće sve što mogu da ostanu na vlasti. I trenutno ih veći deo policije sluša i imaju apsolutnu kontrolu nad medijima", ocenjuje.
A na pitanje da li vlasti uspeva spin da su studenti u blokadi nasilni kaže da je siguran da ne uspeva, jer su i studenti i opozicija primorani da razgovaraju s ljudima na terenu zbog medijske blokade.
Misli i da je i onima koji slede Aleksandra Vučića jasno da to što čuju s režimskih televizija nije istina.
"Kad se zbog ovakvog incidenta privede dvadeset ljudi, to mi pravnici i advokati nazivamo sistemskim kršenjem ljudskih prava i sistemskom primenom sile protivzakonito", ističe.
Upitan da prokomentariše to što je troje zadržano u pritvoru i što ih tužilaštvo tereti za nasilničko ponašanje, što je krivično delo, pojašnjava da nije na njemu da kvalifikuje delo, nego sud određuje da li je i koje krivično delo u pitanju.
Prema njegovim rečima, sud nešto karakteriše kao krivično delo kada postoji društvena opasnost, a "ovo nije ni blizu toga".
"Ovo vam je isto kao kad se u kafiću dođe do vređanja ili kad se prekorači brzina ili se pređe preko pune linije. To je nivo društvene opasnosti koji realno postoji za ovo što se desilo u Studenjaku. Ali opet, to je zloupotreba, najviše tužilaštva. Tužioci koji postupaju u ovom predmetu i svi koji su dali naloge policiji da privode i da zadržavaju, to znaju. I ja im ovog puta poručujem da i mi znamo i da iza svih tih odluka o privođenjima i zadržavanjima nije samo neko tužilaštvo izmišljeno, nego ima ime i prezime. I lustracija će važiti i za sudije, i za tužioce, i za policiju", upozorava.
Policija neće stati na stranu građana
Kaže i da zna "da postoji ogroman uticaj i direktni nalozi policiji gde se preskoči ministar i da predsednik Republike, nažalost, na taj način upravlja svim državnim mehanizmima".
Podseća i na oca prebijenog studenta Pravnog fakulteta koji je bio general policije i smenjen je zbog protesta.
"Ta poruka penzionisanja generala i prebijanja njegovog sina usred Beograda bez zaštite policije nije poruka nama, mi to znamo. To je poruka policajcima - 'kad generalovog sina i onog koga smo ražalovali, penzionisali pre vremena, možemo ovako da napadnemo bez posledica, šta će se desiti vama, ako nas ne slušate?' I to je ono gde možemo da pravimo paralelu sa Berlinom, sa '39, sa nacionalsocijalističkom ideologijom".
A na to da li je iluzija da će policija stati na stranu građana, decidirano kaže - da.
"To je iluzija. Iz našeg iskustva ligaške borbe protiv Miloševića i građana tada, kad policija dobije naređenja, oni će ga izvršiti. Kakvo god da je naređenja. Nemojte da imate skrupule da neće, da su naši. Ne. Evo, sad stoje već mesecima ispred predsedništva, ispred tih šatora i čuvaju kriminalce veće ili manje i dopuštaju im da vrše fizičko nasilje nad građanima, jutuberima, kamermanima i plaćeni su za to. Neke, kad pogledam, izgleda kao da ih je sramota, ali većinu ne. Svi ti policajci koji su čuvali ove kriminalce, koji su plaćeni za to i bili su snimljeni i radili su to iz dana u dan po smenama, svi će odgovarati za to. Jer kao što mi znamo da su to kriminalci koje čuvaju, znaju i oni. Oni su ih privodili i hapsili, imaju njihove dosije i sad ih čuvaju mesecima, čuvaju ih od građana. To se neće zaboraviti i za to će odgovarati", poručuje.
Na pitanje da prokomentariše izjavu ministra policije Ivice Dačića da je napad u Studenjaku planiran, smatra da je to moglo da bude samo ako je neko znao kada će Miloš Pavlović da dođe.
"To je znao samo on i njegovi. Oni koji su znali da će doći i ostati i da će povući njegovo obezbeđenje oni su jedini mogli da organizuju. I oni to jesu organizovali i oni jesu očekivali reakciju studenata. Ali ne ovakvu, očekivali su još goru, ali delimično su uspeli. Tako da, ako je organizovano, organizuje onaj ko je doveo Pavlovića i onaj ko je povukao obezbeđenje. A to bi mogao da bude baš Dačić", ocenjuje Olenik.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare