Oglas

Analitičari: Za Srbiju pogrešan svaki put, osim približavanja Zapadu

author
Đorđe Nasković
26. apr. 2021. 19:21
EU
Printscreen | Printscreen

Normalizacija odnosa Beograda i Prištine ključna je za nastavak evropskih integracija Srbije. Analitičari međutim upozoravaju i na, kako navode, "maligni uticaj" trećih zemalja na proces približavanja regiona Briselu.

Oglas

Bez obzira na promene u Vašingtonu, stav SAD o Kosovu je nepromenjen, kaže američki ambasador u Srbiji i ističe da SAD podržavaju evropske integracije Srbije kao i ulogu Unije u dijalogu Beograda i Prištine.

"Nerešen status ovih odnosa ostaje najveća prepreka evrointegracija, Brisel je to jasno rekao. Politika SAD da normalizacija Srbija Kosovo treba da počiva na međusobnom priznaju je konstantna bez obzira na smenu administracije", poručio je Entoni Godfri.
Učesnici onlajn konferencije "Srbija, Zapadni Balkan i zapadne integracije u vremenima izazova" međutim ističu da je Brisel, zbog problema u samoj Uniji, dozvolio negativan uticaj trećih zemalja na proces evrointegracija regiona.

"Zemlje Evropske unije kada skrenu pogleda sa Balkana kada se otvori prostor, taj prostor popunjavaju 'treći', treće zemlje pre svega tu mislim na Rusku Federaciju koja kroz svoj maligni uticaj, koja kroz hibridna dejstva Srbiju i ceo region udaljava od evropskih integracija i radi ozbiljno na urušavanju svega onoga što je pozitivno postignuto", kaže Zoran Dragišić sa Fakulteta za bezbednost.

"Činjenica je da je Srbija pod desantom visokih predstavnika Ruske Federacije, uključujući predsednika, premijera, ministre, a da su recimo iz SAD poslednji put visoke delegacije, kada kažem visoke u svojstvu potpredsednika Amerike Bajden mislim da je bio pre nekih desetak godina, a državna sekretarka Klinton sada ima gotovo 14 ili 15 godina", rekao je Dragan Šutanovac, predsednik Saveta za strateške politike.

Osim Rusije, u regionu jačaju i uticaju Kine, Turske i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

"Zapravo Evropa nije dala sama sebi mogućnost da geopolitički deluje. to vidimo u razvoju infrastrukture. Mislim da je to veoma važno pitanje, da Evropa i Zapad moraju mnogo više da se uključe u infrastrukturne investicije, a ne da prepuštaju to drugima", smatra Ivan Vejvoda iz bečkog Instituta društvenih nauka.

Učesnici konferencije slažu se da je za Srbiju pogrešan svaki drugi put, osim približavanja Zapadu.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama