Jedno od ključnih tema kampanje opozicije biće korupcija, kako u Beogradu, tako i u drugim gradovima, kao jedan od najvećih problema naših društva, rekli su Miloš Pavlović ispred Narodnog pokreta Srbije i liste "Biramo Beograd" i Marina Pavlić izvršna direktorka "Kreni-Promeni".
„Korupcija je jedno od najvećih problema naše zajednice… Naš ekspertski tim je došao do podataka da svake godine 640 miliona evra iz budžeta grada Beograda ode na koruptivne mere. Naša konkretna rešenja su antikoruptivne mere…“, rekla je Pavlić za N1.
Pavlović ističe da je Beograd u jako lošem stanju, pre svega finansijskom.
„Imali ste situaciju da je Privrememeni organ zadužio grad za 25, 26 miliona evra, i zaista je nedopustivo da jedna prestonica, kakva je Beograd, mora da se zadužuje za takav iznos kod komercijalnih banaka. Ponudićemo rešenja za GSP, saobraćajnice koje su u katastrofalnom stanju, problem zagađenosti, nameštenih tendera… Znači konkretna rešenja“, objašnjava naš sagovornik.
Zustaviti nameštene javne nabavke – uvesti referentne cene
Kako navodi, prva stvar je da da se zaustave nameštene javne nabavke.
„Kada se one zaustave, onda ćete doći do novca, kada dođete do novca, izvršićete finansijsku konsolidaciju i reviziju poslovanja GSP. Tu se nalazi beliki broj partijskih kadrova – po nekim procenama čak 80 odsto su partijski kadrovi, koji uopšte ne dolaze na posao. Postoji mnogo načina da se to sve uradi, a ne da imamo gradonačelnika koji nema problem da pokaže nasilje i prema novinarima i prema građanima“, kazao je Pavlović.
Govoreći o javnim nabavkama, Pavlić kaže da je neophodno uvesti referentne cene na sve javne tendere.
„To znači da postoji neki razumni okvir za svaki artikal, za svaku ulsugu, i da van tog okvira ne može da se ponudi na tenderu ta cena. Ako svake godine uštedimo 640 miliona evra, mnogo stvari možemo da uradimo. Možemo da unapredimo infrastrukturu, 40 odsto beograda nema kanalizaciju…“, objašnjava ona.
Pavlović kaže da svi problemi mogu da se reše ukoliko se korupcija zaustavi.
„Beograd je trenutno centar Evrope za pranje novca. Novac od korupcije i stečen prodajom narkotika se kroz kladionice i sportske klubove pere, i od tog novca se koristi za investicije… Od tog novca su kupljeni i PKB i Palata Beograđanka i Geneks kula… To je gradska imovina, polako nemaju šta da kupuju i onda dolaze u situaciju da moraju kao u 63 bloku da parkove betoniraju, da bi taj višak novca koji su oprali, u koji bi mogli negde da investiraju. Da bi se to zaustavilo moramo da promenimo vlast u Beogradu, a onda da krenemo da rešavamo te probleme „, ističe naš sagovornik.
Građani zbunjeni, ali imaju želju za promenom
Miloš Pavlović još dodaje da su izborni uslovi sada mnogo bolji, nego u decembru 2023.
„Mi moramo da pođemo od činjenice da mi u jednoj državi, u kojoj ne cveta demokratija, koja je autokratska, nikada nećemo dobiti slobodne i fer izbore. Nismo ih imali ni za vreme Slobodana Miloševića, koji je ubijao svoje političke protivnike, pa je opozicija pobedila“, objašnjava.
Kaže da su već ostvarene dve velike pobede – postignut dogovor o zakonu koji će sprečiti migraciju birača i spajanje beogradskih i lokalnih izbora. Pavlić ispred Kreni-Promeni kaže da su građani zbunjeni izbornim procesima, jer će, kako kaže, kampanja trajati tri nedelje, ali da u velikoj meri izlaze na mesta gde se prikupljaju potpisi, jer su željni promene.
Ukoliko se izborne građe ponove, sagovornici kažu da imaju spremne mehanizme i strategije po kojim će delovati.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare