Organizatorke protesta na Fakultetu političkih nauka (FPN) zbog spornog junskog izbora profesora Slaviše Orlovića za dekana, su saopštile da iz moralnih razloga neće dozvoliti da na tu funkciju stupi neko "protiv koga već dugi niz godina postoje prijave za seksualno uznemiravanje" i da Orlović ne može da podnese ostavku na funkciju na koju nikada nije izabran.
Organizatorke protesta na FPN-u koje su i osnivačice Slušaonice poverenja na tom fakultetu, u saopštenju su navele da, iako je Orlovića Naučno-nastavno veće izglasalo na tu funkciju, „ta odluka je ništava i nema pravnu osnovu bez odobrenja Saveta fakulteta“.
Dodale su da profesor Orlović nije imao većinu prilikom glasanja Saveta, tako da i nije izabran na tu poziciju.
„Još jednom ponavljamo da imenovanje Slaviše Orlovića za dekana neće proći i da verujemo studentkinjama koje su prijavile Orlovića za seksualno uznemiravanje. Seksualno nasilje prevazilazi dnevnopolitička prepiranja i nećemo dozvoliti banalizaciju problema koji pogađa veliki broj žena. Upravo zato smo se pobunile protiv relativizacije problema seksualnog nasilja na našem fakultetu“, stoji u saopštenju.
Dodaje se da u organizaciji protesta na FPN-u održanom 7. juna nije učestvovala nijedna politička partija, nevladina organizacija, niti uprava fakulteta.
„Poziv za protest je bio javan i otvoren za javnost, te učesnici protesta koji nisu studentkinje Fakulteta političkih nauka nemaju nikakve veze sa samom organizacijom“, navele su one.
Za Orlovićev izbor na sednici Saveta fakulteta, održanoj 7. juna, glasalo je 13 od 27 članova Saveta, dok se prema Statutu fakulteta, dekan bira većinom glasova ukupnog broja članova – bar 14.
Tokom glasanja za izbor dekana na FPN-u održan je i protest studenata tog fakulteta koji su se protivili izboru Orlovića zbog njegovog navodnog seksulanog uznemiravanja studentkinja.
Prethodno je pet profesora podnelo ostavku u Savetu, te je 13 glasova za profesora Orlovića činilo većinu.
Pravna služba fakulteta ocenila je da je takvo tumačenje Statuta protivzakonito.
Orlović je potom, 8. juna, na društvenoj mreži „Iks“ objavio da „podnosi ostavku“ na mesto dekana.
On je danas za N1 rekao da ostaje pri ostavci, ali da će poštovati svaku odluku Naučno-nastavnog veća, koje, kako kaže, jedino može da promeni njegovu odluku.
„Nije dekan ovlašćen da kaže da li je nezakonit izbor. Juče je policija došla po prijavi koju su protiv dekana podneli članovi saveta. A opet pominju mene. Da li je izbor zakonit, o tome ja ne odlučujem, a nije ni na dekanu“, rekao je.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi ko će ostaviti komentar!