Epidemiolog i redovni profesor Medicinskog fakulteta u penziji dr Zoran Radovanović poručio je danas u otvorenom pismu grupi lekara koji čine Tim za litijum, formiran pri Vladi Srbije, da su preuzeli na sebe ogromnu odgovornost, ali i doveli u pitanje ugled cele profesije.
„Svojom spremnošću da neopozivo i besprizivno odlučujete o sudbini rudarenja litijuma i bora u Srbiji preuzeli ste na sebe ogromnu odgovornost. Ta odluka jeste vaš lični čin, ali njome, po logici stvari, dovodite u pitanje ugled čitave profesije“, istakao je Radovanović.
On je uklazao na nekoliko okolnosti vezani za formiranje i sastav tima.
„Proširivanje prava lekara da samostalno rešavaju složena geohemijska, geofizička, hidrogeološka i slična pitanja od nacionalnog značaja podjednako je nerazumno kao što bi bilo pozivanje inženjera da, recimo, daju transfuziju ili da leče dečju leukemiju“, naglasio je Radovanović.
U Srbiji „još uvek, makar formalno, postoje institucije zadužene da se nose sa dilemama kakva je, mimo zakona, data vama u ruke“, dodaje Radovanović, pitajući „s kojim pravom – a jednom će se postaviti i pitanje odgovornosti – uzurpirate nadležnosti legalnih institucija“.
Profesor Radovanović konstatuje da su se „o dobrim i lošim stranama rudarenja u dolini Jadra, ali i drugde po Srbiji, već izjasnili naši najugledniji hemičari, ekolozi i drugi stručnjaci iz SANU, Univerziteta u Beogradu i drugih naučnih ustanova“.
„Ne bi li bilo neprilično i nekritično da vi sada apriorno ignorišete sve te umne glave i to u oblasti za koju niste dovoljno stručni? Istorija ove zemlje pokazuje da su pogrešne sudbinske odluke donošene kada su ljudi deljeni, pa upućivani jedni protiv drugih“, ističe Radovanović.
On je apelovao da kolege lekari iz Vladinog tima za litijumn pokažu „dovoljno samouvida“ i da prihvate „ograničene domete svoje kompetentnosti“.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare