Javna rasprava o izmenama Krivičnog zakonika danas je završena, a epilog je dobila i najčešće kritikovana odredba. Ministarka pravde najavila je da će objavljivanje materijala kojim se savetuje izvršenje krivičnih dela biti precizirano tako da se odnosi na pedofiliju, ubistva, drogu, oružje, terorizam i falsifikovanje novca.
„Predajemo 36 hiljada potpisa zbog najavljenih izmena Krivičnog zakonika“, izjavio je direktor pokreta Kreni-promeni Savo Manojlović.
Dan je počeo ovako. 8:30, Ministarstvo pravde. Povod: predaja peticije za tri, kažu najspornije izmene zakona.
„Ukoliko ovo prođe imaćemo situaciju u kojoj smo zaista sprečeni da se bunimo protiv nepodobštine režima“, rekla je Biljana Stojković iz stranke Zajedno.
Palata pravde, 9:30. Povod: završetak javne rasprave o izmenama Krivičnog zakonika.
„Skandalozno je da je zakon pisan dve godine, a javna rasprava se vodi samo mesec dana, bez ozbiljne javne rasprave i ozbiljne analize“, kaže poslanik Demokratske stranke Srđan Milivojević.
O ozbiljnosti javne rasprave, oni koji su danas na njoj bili, imaju komentar: „ovo i nije javna rasprava“. Novinari su mogli samo da je slušaju ne i da snimaju, jer se održala u sudnici Palate pravde.
„Gospoda su krenula od pretpostavke da niko ko je došao danas i odvojio vreme nije pročitao nacrt i obrazloženje i sad nam ga prepričavaju u sitna crevca dok svi ne pocrkamo unutra u sali“, kazao je Ivan Zlatić.
A čitali su i imaju zamerke. Predlog koji predviđa kazne za one koji putem tehnologija ili na drugi način dele materijal sa uputstvima za izvršenje krivičnih dela u javnosti je izazvao možda i najviše pitanja.
„Ovo je takozvana Rio Tinto odredba koja treba da omogući da građani ne mogu putem društvenih mreža da se organizuju. Da li ako neko sutradan deli Dostojevskog, gde on govori o ubistvu babe, da li će to biti krivično delo?“, pita Savo Manojlović
Neće – obećala je na završnom okruglom stolu ministarka pravde. Ova odredba biće precizirana, tako da se odnosi isključivo na slučajeve ubistava, pedofilije i falsifikovanja novca, obećala je ministarka Popović. To je ipak samo jedna preldožena izmena koju je stručna javnost kritikovala. A javna rasprava je završena.
„To danas ne može da se završi. Znači, ne mogu da se iznesu ti brojni argumenti koji su zaista dobronamerni“, rekla je Lidija Komlen Nikolić.
Koje će argumente Ministarstvo pravde uzeti u obzir biće jasno u izveštaju koji bi na njihovom sajtu trebalo da se pojavi u roku od 15 dana.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare