Panović: Zabrana litijuma moraće da se brani aktivizmom, vlast računa na apatiju građana

Vesti 24. jul 202413:59 14 komentara

"Čak i ovakva, Skupština Srbije je najbolji poligon za opoziciju da parira vlasti, i oni to sa ovakvim i onakvim metodama uspevaju", kaže za N1 Zoran Panović, programski direktor Demostata komentarišući sednicu parlamenta. "Imamo tu deklaraciju sa Svesrpskog sabora, ali je problem što nešto što je 'top' političko pitanje, a to je litijum, ta deklaracija se uopšte ne referiše na njega. Deklaracija ima 49 tačaka, a nema dve ključne reči za budućnost, na koje se vlast poziva, a to su - litijum i kompromis", navodi Panović.

Oštre polemike i uvrede mogu se videti i tokom ovog zasedanja Skupštine Srbije.

„To je postao već standard, ali je Skupština u nedostatku nekih drugih ventila, medijskih ili institucionalnih, mesto gde opozicija i vlast mogu da se sučele sa argumentima ili često bez njih“, kazao je Panović u emisiji N1 Studio Live.

Iako nije na dnevnom redu, centralna tema u parlamentu je – litijum.

POVEZANE VESTI:

„To jeste jedna vrsta paradoksa, s jedne strane, litijum je prvorazredno političko pitanje, i to je tema po kojoj se deli vlast i opozicija i građani Srbije. To je pitanje prve lige, političko. S druge strane, imamo tu deklaraciju sa Svesrpskog sabora, ali je problem što nešto što je ‘top’ političko pitanje, ta deklaracija se uopšte ne referiše na njega. Deklaracija ima 49 tačaka, a nema dve ključne reči za budućnost, a to su – litijum i kompromis“, navodi Panović.

Prema njegovim rečima, litijum je, kako o tome govore predstavnici vlasti, nešto što je ključno za taj ‘kvantni skok’ Srbije u budućnost.

„A toga nema nigde kao razvojnog potencijala Srbije. S druge strane, kada govori o Kosovu, vlast se ponovo stereotipno vraća na Rezoluciju 1244 i teritorijalni integritet Srbije, ali ne govori o onome što je Vučević nedavno rekao – da je Srbija spremna na kompromis. A kada se kaže kompromis, te reči nema u ovoj deklaraciji“, naglasio je Panović.

Tako da je, kaže, deklaracija proistekla iz Svesrpskog sabora „malo lebdeća“.

„Ona nije ni deklaracija srpskog naroda u celini, ona je deklaracija dela naroda, jer je pitanje da li onaj narod na protestu u Valjevu jeste deo tog naroda“, smatra Panović.

Deklaracija je propagandna, kao i većina stvari, dodaje.

„Kod nas se uvek poziva na neku bivšu vlast, ova se poziva na onu bivšu da je ‘donela’ litijum u Srbiju. Sve se brzo menja, prilagođava i taj sistem uzajamno-funcionišućeg paradoksa daje rezultate, Vučić njime već dugo vlada. Kao što je Brnabić u pravu kada kaže da opozicija ne može da se odluči da li je Vučić Putinov čovek ili da izdaje Kosovo i da je američki igrač“, rekao je programski direktor Demostata.

Isto je i kod vlasti, dodaje.

„Šta je zapravo prava vlast, jesu li to Milica Đurđević Stamenkovski i Vulin ili Tanja Miščević. Po potrebi, Vučić ima dva tima, za svaku priliku, u zavisnosti ko dolazi, kome se obraća. I to funkcioniše dobro“, kaže.

O tome da li će se vaditi litijum u Srbiji, Panović kaže:

„Prosta je stvar – ako većina građana Srbije odluči da se litijum ne kopa, i taj stav brani, on se neće kopati, u protivnom će se kopati. Po anketama imate mnogo ljudi koji su protiv, u nekima većinski, ali to ne znači da su svi oni spremni za aktivizam u tom smislu. A ova vlast je u više kampanja računala na indiferentnost i apatiju građana. Jer jedno je da imate stav, ali je pitanje koliko ste spremni da taj svoj stav branite određenom vrstom aktivizma“.

Prema njegovim rečima, igra s konfuzijama je „uvek glavna“.

Ali, dodaje, Dačić je primer „kontinuiteta“.

„Dačić je primer da nije sve diskontinuitet, on je jadan od tih kontinuiteta. On je bio ministar i kod Mirka Cvetkovića i Tadića, pa i sada. Drugo, vrlo je bitno, nije on bezveze upotrebio reč kriptonit. U vreme prošle vlasti, 2007. je bila vest da je Rio Tito pronašao kriptonit u dolini Jadra. Ta vest zasnivala se na tvrdnji jednog naučnika koji, kada je video hemijski sastav koji se pojavljuje u filmu o Supermenu, da je ista kao i pronađenog jadarita. To je ta bizarna stvar koja pokazuje da to traje od ranije“, kazao je.

Usluge i protivusluge

Panović podseća i na prodaju naftne industrije Srbije (NIS) Rusima, za koju neki kažu da je bila bagatelna.

Prema njegovim rečima, i tada se govorilo o nekim „protivuslugama“ koje bi Rusija nama učinila, poput gasovoda Južni tok.

„Ako nema nikakvih političkih koncesija da će Srbija, recimo, postati deo EU, bar ‘na kant’, na ‘o-ruk’, preko litijuma, onda to znači da smo mi zaista u polukolonijalnom statusu. Ili da je Srbija zemlja te kapitalističke poluperiferije i da je ‘srpski svet’ deo evropskog juga“, smatra Panović.

Tema litijum je, dodaje, za srpske vlasti „klizan teren“.

„Zato je Vučić tu temu sklonio ‘pod tepih’, jer je ono bilo osetljivo za SNS u kampanji. Izbori su završeni, vratio je litijum. I opozicija je u pravu kada može da kaže da je vlast prevarila birače, ali očekivati ponovne izbore, nije realno. Jer je ova vlada projektovana, kao i neke ranije koje su bile oročene, Vučić je i ovu vladu projektovao do 2027, do tog famoznog EXPO-a i do neke finalizacije sudbine litijuma“, naglasio je Panović.

Veliki pritisak javnosti bi mogao, kaže, da isprovocira neku reakciju.

„Neki politički rasplet, ali u tom slučaju bi bilo logičnije i praktičnije ići na referendum. Jer, taj referendum bi spasao opoziciju od priča o kolonama. No, nemojmo da se lažemo, taj refendum bi bio za i protiv Vučića i bilo bi nemoguće da on taj referendum izgubi a da to nema jasne političke konsekvence protiv njega“, rekao je Panović.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare