Profesor na Fakultetu političkih nauka Đorđe Pavičević kaže da se obavezno služenje vojnog roka najavljuje jer je to jedan od načina da se popuni vojni sastav, kao i da to rade druge zemlje, ali da Srbija nemaju jasnu strategiju, kao i da ga ne treba uvesti ovako brzo. Govoreći o opozicionom predlogu zakona o iskopavanju litijuma i Vučićevim uvredama da je imbecilan, profesor poručuje da SNS ispravi zakon, pa da "vidimo da li će tada biti imbecilan i da li zaista imaju želju da zaustave projekat Jadar".
Pavićević za N1 navodi da uvođenje obaveznog vojnog roka jeste jedna ambiciozna odluka.
„To je ambiciozna odluka. Transformacija je velika… Ono što jeste ključno, je zašto se odluka uopšte donosi. Ovo je verovatno ad hok mera, kako bi se popunio sastav, a koji ne može da se popuni kako bi oni želeli, tj. profesionalni vojnici ne žele tamo da rade. On (Vučić) se pravda nekim drugim razlozima. Nije to problem samo u Srbiji. To se dešava i u drugim državama, ali je problem što nemamo nikakvu stategiju. Šta ćemo s tim ljudima kada izađu, kakve će njihove uloge biti uopšte“, pita se naš sagovornik.
Na pitanje N1 da li će biti nekakve studije izvodljivosti o ovako brzom uvođenju vojnog roka, profesor kaže da iako ga bude, taj dokument neće biti kvalitetan.
„Ne verujem da će to da bude neki kvalitetan dokument, ako ga bude. U mnogim državama se razmatra ova mera, ali nije još uvek uvođena, jer prosto ne može se tako brzo uvesti. Ja bih očekivao mnogo više, ukoliko vlada zaista namerava da na takav način popunjava vojni sastav. To je nešto što izaziva duboke promene, i u društvu, i u samoj vojsci, a i plašim se da u ovom trenutku to je neprihvatljiva i loša ideja“, nastavlja on.
O navodima da obavezni vojni rok može osposobiti građane za vanredne situacije, kaže da bi to više voleo da se radi kroz obrazovni sistem, a ne ovako.
„Projekat Jadar je visoko rizičan“
Osvrnuo se i na predsednikove komentare na predlog zakona o iskopavanju litijuma, koji je nazvao imebicilnim, rekavši da da je daleko od toga.
„Predlog zakona je napisan u više koraka. Bila je inicijativa za zabranu kopanja litijuma, koju je vlast sakrila, i za koju ne znamo šta se događa. Na osnovu toga je urađen predlog zakona, koji je takav kakav je, to je kompromis. Ali, daleko od toga da je imbecilan. Ja bih predsedniku i njegovoj stranci rekao da isprave zakon i da vidimo da li će te javne mane biti manje imbecilne i da li oni imaju želju da zaustave projekat Jadar ili ne“, ističe Pavićević za N1.
Profesor dalje navodi da da je poenta predloga da se projekat zaustavi i da spreči vlast da manipulacijama dovede do realizacije projekta, za koji misli da je visoko rizičan i koji može da nanese velike štete. Osvrnuo se na korišćenje vremenske odrednice „trajna ili privremena zabrana“.
„Zakonom ne možete ništa trajno regulisati. On važi dok se ne donese drugi zakon… Bilo je neslaganja u opoziciji da li stavljati vremensku odredbu. Zabrana je zabrana i ona prestaje kad se donese drugi zakon. Bila je i druga tačka, oko zabrane istraživanja daljeg rudarenja, da li i koliko je korisno za Srbiju da se zaustave istraživanja vezana za rudarstvo. Neka istraživanja su invazivna toliko da nanose štetu okolini, i treba ih regulisati bolje“ smatra naš sagovornik.
Navodi i da postoji dovoljno podataka da se projekat zaustavi.
„Pitanje ko će donositi odluke u ime FPN“
Komentarišući događaje na FPN-u, Pavićević ističe nije siguran šta će se desiti 1. oktobra, kada jednoj upravi ističe mandat, a druga, kako kaže, nije ni izabrana, jer je sednica za izbor dekana zakazana kasno.
„Uprava fakulteta je tražila od saveta da se zakaže sednica ranije i da se imenuje vršilac dužnosti, koji bi vodio proces. Ovako imamo nejasnu situaciju. Orlović sada uvodi Nastavno-naučno veće u igru, koje ne znam šta bi trebalo da uradi. Veće nije nadležno za to, ali može raspravljati i doneti stav, ali njegov način, na koji je sve iskomunicirao, je ostavio loš utisak“, rekao je profesor.
Komentarišući navode Orlovića da je Zeleno-levi front organizovao proteste, rekao je da se radi o pokušaju politizacije pitanja.
„Ne vidim zašto javnost ne bi bila zainteresovana za takvu vrstu slučaja i zašto ne bi želela da se te prakse sklone sa fakulteta. Njegov pokušaj je da to politizacije tako što je rekao da je ZLF organizovao proteste, to je slučajnost, i da ZLF ima članove, ali više među nastavnim osobljem, nego na fakultetu. Ako postoji neka regrutna baza na fakultetu, onda je to SNS, a to je studentska organizacija, koja je prethodno bila na vlasti. Dokazano je da je učestvovala u izbornim prevarama koje je sprovodio SNS. To je njegov pokušaj da ne odgovori na pitanja da li misli da je legalno izabran i da li shvata svedočenja studentkinja“, navodi za N1.
Na pitanje N1 kako ovi događaji utiču na funkcionisanje fakulteta, kaže da ne utiče previše.
„Ne utiče puno. Ako pogledate to što Orlović nije izabran, ne remeti rad fakulteta i ne bi trebalo da remeti. Problem je što može da se desi 1. oktobra da ne znamo ko će potpisivati odluke u ime fakulteta npr. da li će fakultet primati plate, da li će plaćati račune. Ne očekujem da ce iko biti toliko neodgovoran da fakulet dovede u situaciju da ne može da funkcioniše. To može da ima ozbiljne posledice“, zaključio je.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare