Peđa Mitrović: Vučić merama za Kosovo „moli“ Kurtija da ispravi njegove greške

Vesti 16. sep 202418:05 3 komentara

Implicitno priznanje da je politika Aleksandra Vučića prema Kosovu i Metohiji doživela potpuni debakl - to smo videli sa listom predsednikovih mera, smatra Peđa Mitrović, narodni poslanik i generalni sekretar Stranke slobode i pravde.

Mitrović napominje da predsednik Vučić sada od Aljbina Kurtija traži da ispravi greške koje je Vučić sam napravio, poput vraćanja Srba u kosovske institucije.

„Ne treba zaboraviti da je izlazak Srba iz privremenih institucija učinjen pod sponzorstvom vlasti u Beogradu. S tim u vezi, predlozi koje predsednik Republike iznosi prilično neubedljivo i deluju kao još jedan potez koji treba da ‘elektrifikuje’ nacionalno javno mnjenje i prikupi publicitet za predsednika Republike. Ali kada se na stranu skloni dramatizacija, vidi se priznanje poraza, odnosno kraha i fijaska politike prema Kosovu i Metohiji“, ocenjuje on. 

Povezane vesti

Dodaje da pojedine mere, poput pružanja materijalne pomoći za nezaposlena lica na Kosovu i Metohiji, ne treba kritikovati, ali da je suština da u celokupnoj politici koju vodi Srpska napredna stranka i predsednik Republike „nema nikakvog sistematičnog i sistemskog pristupa“.

„Zbog egzodusa Srba sa Kosova i Metohije dolazi usled velikih pritisaka iz Prištine, ali i nedostatka perspektive. Pružanje materijalne pomoći za nezaposlene jeste bitno, ali nije dovoljno. Ono što je trebalo raditi jeste pružiti perspektivu Srbima na Kosovu i ekonomski ih osnažiti. Mnogi ljudi su Srbiju obogatili u prethodnih 12 godina pod režimom SNS i duguju ovom narodu da, recimo, na Kosovu i Metohiji otvore neke svoje kompanije, svoju proizvodnju“, navodi on, podesećajući da se to nije desilo. 

Mitrović kaže da svakog dana gubimo trku za očuvanje stanovništva na Kosovu i Metohiji.

„U prethodnih 10 godina broj đaka upisanih u škole na KiM je smanjen za 40 procenata. To govori o razmerama nestanka Srba na KiM. Što se kasnije sa ovim naporima, to će nam biti teže. Dakle, da smo počeli ranije, bilo bi bolje. Mi iz Stranke slobode i pravde smo to predlagali godinama unazad“, navodi on. 

Povezane vesti

Upitan da li bi sutrašnji dijalog nešto mogao da promeni, smatra da ni Vučić, ni Kurti nisu spremni na bilo kakvo konstruktivno rešenje.

I jedan i drugi koriste Kosovo i Metohiju za svoje unutrašnje političke potrebe, prikupljaju poene održavajući predstave. Ne treba biti preveliki optimista po pitanju bilo kakvog ishoda. Ono što je tragično za naše društvo jeste da ipak u tom održavanju status quo, srpska strana je veći gubitnik“, kaže Mitrović. 

Ističe da je sprska strana po Briselskom sporazumu ispunila skoro sve svoje obaveze, a albanska nije učinila gotovo ništa.

„I to zapravo govori o sposobnosti predsednika republike da se izbori za nacionalni interes Srbije“, kaže.

Problemi prosvetnih radnika

Osvrćući se na današnji protest prosvetnih radnika, Mitrović navodi kako je u poslednjih 12 godina obrazovanje sasvim zapostavljeno i nije bilo prioritet vlasti.

„Ono što je problematično jeste da je nasilje nad nastavnim kadrom naročito eskaliralo 2020. godine. I tu nekako vlada opet nema odgovore. Prosvetni radnici su zahtevali od vlade da se izmenama Krivičnog zakonika napad na nastavnike tretira kao napad na službeno lice. Vlada je to obećala, taj predlog izmena zakona je u nacrtu, ali nije još uvek usvojen, iako je to nešto što se relativno brzo moglo uraditi. S tim u vezi smo danas i predali Skupštini izmene krivičnog zakonika, u kojima zapravo predlažemo uvođenje različitih novina“, rekao je on, ocenjujući da napadi na nastavnike nigde ne pune stranice crne hronike kao u Srbiji.

Drugo pitanje je pitanje zarade, a Mitrović je izrazio podršku da se plate prosvetnih radnika makar izjednače sa prosečnim zaradama.

„Priča o litijumu kao predstava iz šoubiznisa“

Mitrović podseća da je Ana Brnabić, predsednica Skupuštine, obećala da će se sednica o litijumu održati do kraja septembra.

Povezane vesti

„I zaista očekujemo da konačno suočimo u parlamentu argumente vezano za litijum i da, nadamo se, vlast pokaže jasan stav po pitanju litijuma. Sve što sada vidimo jesu neki cinični komentari predsednice Narodne skupštine, nedostojni njene funkcije, i vrlo agresivna PR kampanja, naročito od strane predsednika Republike, gde se oni ponašaju kao PR služba kompanije Rio Tinto„, rekao je on.

Dodaje da očekuje da se rasprava održi do kraja septembra i poziva javnost da obrati pažnju.

„Ono što definitivno znamo je da je većina građana Srbije protiv iskopavanja litijuma, da je tri četvrtine građana protiv projekta Rio Tinto, Dolina Jadra i to je nešto što vlast ne bi smela olako da zanemari“, kazao je on.

Navodi da se sve pretvorilo u jednu predstavu iz šoubiznisa, u kojoj je predsednik Republike vodi kampanju za promociju tog projekta, dok ne „pročita istraživanje javnog menjenja, pa se povuče nekoliko koraka unazad“. 

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare