Kad Homolje (Vučićev) bog pogleda: Ljudi i stoka žedni, pijaća voda ide u bušotine

Vesti 24. avg 202408:33 205 komentara

Čista voda iz Žgubice, u cisternama, dan i noć stiže do vrha Čoka Rakita, gde su istražne bušotine kompanije "Dandi" koja traži zlato. Kada ni to nije dovoljno - "Dandi" vodu "preuzima" iz okolnih potoka, što je zabranjeno. Aktivisti pitaju šta se dešava, ali od Javnog komunalnog preduzeća Belosavac ne dobijaju odgovor.

„Non-stop ovako direktno krše Zakon o vodama, član 72 koji zabranjuje da se voda koja je kvaliteta pijaće isporučuje bilo kome, osim stanovništvu“, kaže aktivista Ivan Milosavljević, pokazujući na cisterne sa vodom.

Već na putu ka Čoka Rakiti sreću se te cisterne sa vodom. One i noću, na 40 stepeni dovoze čistu vodu za istražne bušotine

„Evo, vatrogasno vozilo, donacija Evropske Unije, sad se koristi za dovlačenje vode“, rekao je Milosavljević.

Povezane vesti

A šta je sa vodom za ljude na Homolju?

„Oni dobijaju pijaću vodu, a Žagubica i Laznica trenutno nemaju vodu, da li su svestni da je to protivzakonito, rekli su da bi rado koristili tehničku vodu, ali takve u Žagubici nema“, kaže aktivista Mladen Ilić.

Kada nije dovoljno vode iz vodovoda, kompanja Dandi gura cevi u okolne potoke koji su duboko u šumi, misleći da to niko ne vidi.

Iz tih potoka voda je direktno mogla da se pije a sada su pretvoreni u mutne bare.

„Ono što sad vidimo je da je potok zamućen, tako da su sigurno na još jednom mestu i spremaju nešto slično“, kaže Milosavljević.

A sve zarad istražnih bušotina za ispitivanje zlata.

Rudnik bi po dosadašnjim informacijama trebalo da radi šest do seda, godina a ruda da se na otvorenim kopovima tretira cijanidom.

„Intezivni radovi počeli su pre tri godine i onda nas je predsednik obavestio da nas je ‘pogledao Bog’. Eto, tako izgleda kad nas ‘Bog pogleda'“, kaže Milosavljević.

Na bušotinama rade radnici iz Bugarske, Rumunije pa i Turske.

Na pitanje N1 radnicima da nam objasne šta se tu dševa, usmeravaju nas na odgovorne – kojih nema.

Sela u podnožiju nemaju vodu, priča nam Vinka.

Kaže da bi vodila ovce na salaš koji je kod bušotina ali – nema je ni tamo.

„Doterala bih ovce u reku, za svinje bih sprovela vodu, ali nema jer oni stavljaju pumpu. Napravili su sa rovokopačem dole, i stavili su crevo. Znači mi ne možemo da živimo. Stradaće stoka“, rekla je ona.

Povezane vesti

Slavica koja čuva ovce kaže još godinu dve će to još raditi – nema ko da je nasledi jer svako traži da se negde zaposli.

„Meni je žao što je tako, evo dve fabrike ovde ima, ja sam radila u jednoj fabrici. Nemojte da se plašite i nemojte da se sekirate, neka radi ko je šta počeo“, poručuje ona.

Oni koji su svoj radni vek proveli u Parizu danas su u Laznici, tvrde – sve znaju šta se radi u planini, ali moraju da ćute.

„Mi smo toliko mali, malo nas ima ne smemo ništa da kažemo“, kaže Živadin.

Na pitanje N1 da li zašto, da li zbog predsednika opštine, on odgovara.

„Cela Srbija zna zašto ne smemo da kažemo. Ne samo zbog predsednika opštine. U pitanju je predsednik Srbije. On je tu taj koji diriguje nama“, ističe i dodaje „gore ima zlata“.

A informacije sa planine u sela i Žagubicu stiže samo od udrženja RIS.

„Rendžeri Istočne Srbije su nevladina organizacija koja glavni koncept svojih aktivnosti bazira na prevenciji ekološkog kriminala koji ste ovde mogli da vidite“, kaže Mladen Ilić.

Za sada organizacija RIS funkcioniše sa jednim terenskim vozilom, jednim dronom kojim snimaju lokacije i mnogo dobre volje za očuvanjem planine i reka.

Međutim zauzvrat su od opštine prvo dobili razgovor u policiji, a potom isti i u BIA.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare