Zbunjeni i ljuti građani ovih dana opsedaju filijale Poreske uprave, pokušavajući da razjasne kako se stovrio dug za porez za oružje, koji tvrde da su redovno plaćali. Jedna Beograđanka za N1 kaže da bez obzira što imaju uplatnice kojima dokazuju da su redovno izmirivali obaveze, sada moraju da plate i taksu kako bi tražili ispravku stanja na računu.
„Mom svekru je krajem decembra stigla opomena za navodni osnovi dug od skoro 28.000 dinara, i sa kamatom od oko 58.000 dinara, ukupno oko 86.000. U opomeni se ne navodi za koji period. Ali po iznosu glavnog duga ispada da porez nije plaćan prethodnih osam godina, što nije istina jer smo svake godine u zakonskom roku izmirivali porez“, rekla je Maja R za N1.
Ona pojašnjava da je njen svekar stariji i bolestan čovek, a da je obaveze izmirenja svih njegovih dažbina, pa i poreza na oružje, preuzeo sin, njen suprug. Majin suprug se sa opomenom, za koju kaže da je stigla otprilike u isto vreme kada i rešenje za porez za prethodnu 2024. godinu, uputio u Poresku upravu u Rakovici, gde je bio samo jedan od mnogih sugrađana koji su došli da se žale zbog istog prolema.
„Od Poreseke uprave smo dobili savet da ponesemo zahtev za ispravku stanja na računu, čije se podnošenje naravno plaća 1090 dinara. Znači i ako imate dokaz da ste redovno izmirivali porez, vi morate da platite da bi vam ispravili grešku koju su oni sami napravili“, objasnila je sugrađanka.
Dodaje da je službenik Poreske uprave građanima podelio formulare „Zahteva za ispravku stanja na računu poreza na oružje“, kao i primer uplatnice koju treba popuniti s pozivima na broj za sve beogradske opštine.
Pojašnjenje kada će dobiti odgovor i ispravljen račun, kao i šta će biti sa kamatom dok se predmeti ne reše – nisu dobili.
Maja kaže da su ona i njen suprug sačuvali uplatnice za plaćen porez za prethodne četiri godine, ali da starije nisu čuvali. Kao i drugi vlasnici oružja kojima su stigle opomene, ona ističe da njen svekar nikada ranije nije dobio opomenu zbog neplaćenog poreza na oružje.
„S druge strane, nemate uplatnice za period od pre pet, šest, sedam godina i ne možete da dokažete da ste platili, dok bi službenici Poreske uprave to mogli sami da pronađu jer se uplata vrši uvek na jedan isti broj računa“, napominje naša sagovornica.
Prethodnih dana našoj redakciji javili su se ne samo vlasnici oružja koji tvrde da su postali vlasnici dugova iako su porez redovno plaćali, već i oni koji su oružje prethodnih godina predali policiji.
Ministarstvo unutrašnjih poslova, koje Poreskoj upravi dostavlja podatke o vlasnicima oružja, navodi da nastala zbrka nije do njih.
Kako navode u odgovoru N1, MUP svakog 1. i 15. u mesecu dostavlja Poreskoj upravi podatke o vlasnicima oružja koje podleže oporezivanju.
„Poreskoj upravi se ne dostavljaju podaci o vlasnicima oružja koje više nije u posedu građana, koje su građani predali Ministarstvu unutrašnjih poslova, kao ni o oružju za koje je prijavljen gubitak ili krađa, zato što je prestala poreska obaveza“, navodi MUP.
Ističu i to da primena Zakona o porezima na upotrebu, držanje i nošenje dobara, kojim je regulisano plaćanje poreza na registrovano oružje, kao i primena člana 71. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji spadaju u nadležnost Ministarstva finansija, ne Ministarstva unutrašnjih poslova.
„Imajući u vidu napred navedeno mišljenja smo da je pitanje pretežno u nadležnosti Poreske uprave koja poreskim obveznicima, koji u celini ili delimično nisu po dospelosti platili porez, šalje opomene o vrsti i iznosu poreza dospelih za naplatu“, poručili su iz MUP-a.
Poresku upravu pitali smo kako je do došlo situacije da se ljudima obračunaju dugovi i kamate, iako oni tvrdide da su porez platili, ali odgovor nismo dobili. Umesto toga je stiglo uopšteno saopštenje s objašnjenjem u kojem podebljanim slovima piše da Poreska uprava rešenjem utvrđuje porez na registrovano oružje isključivo na osnovu elektronske baze podataka koju joj dostavlja republički organ nadležan za unutrašnje poslove koji je izdao ispravu o registrovanju oružja, odnosno MUP Srbije.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare