Beogard i Zagreb ponovo imaju diplomatski problem. Da li proterivanje prvog sekretara hrvatske ambasade ima špijunsku pozadinu ili je to klasičan predizborni potez i da li je Zagreb opravdano pribegao reciprocitetu? Najviši zvaničnici u Srbiji za sada bez komentara, hrvatski predsednik poručuje da je u pitanju potez koji ne doprinosi očuvanju nivoa odnosa dve zemlje, koji ionako nije visok.
Opet se prekrajaju odnosi na relaciji Beograd-Zagreb, ovoga puta kroz epizodu Panamski krojač. Ko je hrvatski diplomata Hrvoje Šnajder?
Ministarstvo spoljnih poslova kaže, čovek koji je izašao iz okvira diplomatskih normi i zato je persona non grata, provladin mediji detaljnije obrazlažu tu odluku.
"BIA je pratila Šnjadera duže od godinu dana, a njeni operativci imaju video i audio snimke njegovih susreta sa srpskim političarima, privrednicima, novinarima, aktivistima NVO sektora, iz kojih se nedvosmisleno zaključuje da se prvi sekretar ambasade Hrvatske u Beogradu bavio obaveštajnim radom" - Večernje novosti.
Hrvatski predsednik objašnjava da mu je žao zbog takvog poteza Beograda.
"Šta je radio hrvatski diplomata? Pretpostavljam kao i svi hrvatski diplomati, svoj posao. Ovo nije produktivna mera, ne doprinosi jačanju, pa nii očuvanju postojećeg nivoa odnosa koji i nije baš visok, a mogao bi biti viši", izjavio je Zoran Milanović predsednik Hrvatske..
Nekadašnji bezbednjak Ante Letica tvrdi da nema nikakvog smisla da se sekretar ambasade bavi obaveštajnim radom.
"Ovde je poruka neprijateljska, jer ako se to radi, ako se radi u tišini, bez puno buke i tako se špijuni realiziraju. Ovo je za Vučića potez za unutrašnje političke prilike", onjašnjava Anet Letica bivši šef operacije u SOA.
I Zagreb se pozvao na isti član Bečke konvencije kao i Beograd, pa uzvratio reciprocitetom, uskratio je gostoprimstvo savetniku u srpskoj ambasadi Petru Novakoviću.
"Oni su stvarno šokirani u smislu "ko je sad Srbija" jer smatraju da su superiorni u odnosu na Srbiju jer su članica EU i atlantskih integracija. Kažu da je time povređen ugled države Hrvatske", kaže Savo Štrbac predsednik centra "Veritas".
A šef hrvatske Sigurnosno obaveštajne agencije još je šestog novembra predvideo Hrvatsku kao temu u Srbiji.
"Srbija živi u nekakvom konstantnom vanrednom stanju. Dolaze izbori u Srbiji, možemo očekivati da će se to povećavati. Kosovo služi za jedno uobičajeno vanredno stanje, možemo očekivati sada vrlo skoro da će Hrvatska postati tema u Srbiji i da će se odnosi zaoštriti", objašnjava Daniel Markić, šef Sigurnosno obaveštajne agencije.
A godina je počela otopljavanjem odnosa. Dačić uoči pravoslavnog Božića u Zagrebu izjavio je da dve zemlje treba da se takmiče u izgradnji mira. I Brnabić je gostovala u komšiluku u aprilu, Plenković uzvratio posetu u junu.
"To je bio nekakav obećavajući trend ali sve ovo je delovalo kao da je i Zagreb i Beograd neko naterao na poboljšanje odnosa da idu u susret jedni drugima", podseća Alksandar Popov direktor Centra za regionalizam..
A onda opet sve po starom, proverenom, diplomatskom receptu.
"Prosto je postala navika da jedni u druge upiremo prst kao u neke državne krivce, a to je sve u funkciji skretanja pažnje sa nekih domaćih problema, skandala", objašnjava Popov.
Vučić obraćanje novinarima posle sastanka sa predsednikom Kipra nije iskoristio za komentarisanje najnovijeg prekrajanja odnosa sa Zagrebom.
Pogledajte još:
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare